Numan Kurtulmuş: Türk turizminde pazar çeşitliliğini artıracağız

Numan Kurtulmuş: Türk turizminde pazar çeşitliliğini artıracağız

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş önümüzdeki dönemlerde Türk turizmi açısından ürün çeşitliliğini artıracaklarını söyledi. Turizm ve kültür alanında Türkiye’nin önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Numan Kurtulmuş, “Tarihi, kültürel ve tabii kaynaklarımızın sunmuş olduğu potansiyel imkanlar ve fırsatlardan istifade etmek için sürekli politikalar geliştiriyoruz. Orta Doğu ve Körfez bölgelerindeki Türkiye imajı güçlü olduğu gibi Arapların yakın çevrede ya da ülkemiz dışında, aradıkları turizm potansiyelini barındıran başka ülke bulunmuyor” dedi.

Türkiye’nin, bilinen pazarlarını daha da güçlendireceğini, Avrupa, Rusya, Orta Doğu pazarını güçlendirmeyi sürdüreceğini belirten Kurtulmuş, diğer yandan da Türkiye’nin, Çin başta olmak üzere Güney Kore, Japonya ve Hindistan gibi büyük potansiyeli olan Asya ülkelerini de bir hedef olarak önüne koyduğunu belirtiyor.

Numan Kurtulmuş şöyle konuştu: Ürün çeşitlendirmesi açısından da sadece deniz, sahil turizmi değil Türkiye’nin birçok imkanı var. Dağ turizmi, kış sporları turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi gibi çeşitli alanlarda Türkiye’nin turizm ürünlerini çeşitlendireceğiz. Bakanlık olarak 2023 hedefimiz doğrultusunda aralıksız çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2023’te 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir hedefimiz var, inşallah bunu başaracağız.

Paris ne kadar güvenliyse Van o kadar güvenli

Özellikle son yıllarda Türkiye’nin güvensiz bir ülke olduğu şeklinde yapılan propoganda ve haberlerin art niyetli olduğunu dile getiren Numan Kurtulmuş, “Londra, Paris, İspanya’nın şehirleri, New York ve daha çok Avrupa ve batıdaki metropoller ne kadar güvenliyse Türkiye’nin de İstanbul’u, Ankara’sı, Antalya’sı, Van’ı, İzmir’i, Muğla’sı ve diğer şehirleri de o kadar güvenlidir. Bu tür haberlerin tek bir merkezden yapıldığını, Türkiye’yi karalama amacı güttüğünün bilinmesini istiyorum. Bunlara itibar edilmemesi barış, sevgi ve misafirperverliğin en iyi yaşandığı Türkiye’nin yerinde görülmesi için herkesi ülkemize davet ediyorum” diye konuştu.

Arap turist sayısı hızla artıyor

Son yıllarda sayıları giderek artan Arap turistlerle ilgili değerlendirmeler de yapan Kurtulmuş, “Orta Doğu ve Körfez bölgelerindeki Türkiye imajı güçlü olduğu gibi Arapların yakın çevrede ya da ülkemiz dışında, aradıkları turizm potansiyelini barındıran başka ülke bulunmuyor. Türkiye konumu itibarıyla pek çok ülkeye en fazla 3-4 saat uzaklıkta bulunuyor. Hatta Lübnan gibi yerlerden ülkemize 45 dakika süren charter seferleri var. Bölge ülkelerinin aradığı doğal güzellik, alışveriş imkanları ve özellikle yeme içme mekanları noktasında Türkiye çok zengin kaynaklara sahip. Orta Doğu ve Körfez bölgelerinden ülkemize gelen turist sayısında her yıl ciddi artışlar var. 2016 yılında yaklaşık 3 milyon turist ağırlandı. Yine 2017 yılında 4 milyona yakın Arap turist ülkemizi ziyaret etti. Özellikle Körfez’den gelen turistlerin, turizm harcaması bakımından en üst sıralarda yer aldığını da hatırlatmak isterim.” ifadelerini kullanıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account