Norveç’te kuzey ışıkları altında bir yılbaşına ne dersiniz?

Norveç’te kuzey ışıkları altında bir yılbaşına ne dersiniz?

Sevgili dostlarım, bu yazımda  şimdiye kadar alışagelmiş yılbaşı kutlamalarının dışına çıkıp, oldukça farklı,  enteresan ve asla unutamayacağınız Aurora Borealis yani” Kuzey Işıkları” altında yılbaşı geçirmekten bahsetmek istiyorum.

Teoride Kuzey Işıkları bütün Norveç üzerinde görülse de,  gözlem için en iyi yerler Arktik bölge yani Kuzey Kutup Dairesinin üzerindeki Norveç’in Kuzeyi ve Svalbard adalarıdır.

Dünyada Kuzey Işıkları’nı en iyi izleyeceğiniz yer

Kuzey Işıkları ülke üzerine ilk defa kuzeyde bulunan  Lofoten Adaları’nda düşer. Daha sonra sahili takip edip Kuzey Burnu ve ötesine devam eder. İşte bu sebepten dolayı Tromso’da kişiyle Lofoten Adaları’ndaki kişinin değişik açılarda bulunmalarına rağmen gördükleri ışıklar asla değişmez ve hep aynıdır. Kısacası dünyada Kuzey Işıkları’nı  Norveç’ten daha iyi izleyeceğiniz bir yer yoktur.

Kuzey Işıkları ne zaman izlenmeli?

yoldasin-kuzey-isiklari-norvec

Yılbaşı dönemi esasında en ideal zamandır, zira günler hem kısa (18.00-01.00 arası karanlık) hem de Kuzey Işıkları daha yoğundur.

Norveç’te Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz yerler

Alta, Andoya, Bodo, Harstad, Kirkenes, Lakselv, Narvik, Lofoten Adaları, Tromso ve Svalbard Adaları… Buraların her birine Oslo’dan uçakla rahatça ulaşabilirsiniz.Eğer Svalbard Adaları’na gidecekseniz 3 saat süren direk uçuşu seçin. Aksi takdirde bu yolculuk 6 saat sürer.
‘Yılbaşını nerede geçirelim’ diye bana soracak olursanız, rehber olarak favorim ilk önce Tromso ile  Lofoten Adaları, daha sonra en son 2001 yılında gittiğim dünyanın en enteresan yerlerinden biri olan  ve Kuzey Kutbu’nun üzerinde olan Svalbard Adalarıdır.

Bu saydığım yerlerden hangisine giderseniz gidin, yılın son gecesini  Aurora Borealis,  yani Kuzey Işıkları altında geçireceğinizden emin olun.  Bir de sıkı giyinip, fotoğraf makinenizi unutmayın derim.
Hayat  ışığınızın bol ve devamlı olması temennisiyle.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account