Noel Baba’yı evinde ziyaret etmeye ne dersiniz?

Noel Baba’yı evinde ziyaret etmeye ne dersiniz?

Her yeni yılda Noel Baba, çocukları ziyaret ediyor. Bu yıl bir değişiklik yapıp çocuğunuzla birlikte Noel Baba’yı ziyaret etmeye ne dersiniz? Yaşadığı topraklar nerededir, nasıl bulunur, kimdir bu Noel Baba? O halde önce kendisiyle bir tanışalım.

Ho Ho Ho!

yoldasin-finlandiya-santa-claus

Noel Baba, dünyada yaygın kullanılan adıyla Santa Claus, Noel gecesinde evlere bacalardan girerek çocukların yataklarına astıkları çoraplara hediyeler bırakan efsanevi biri olarak biliniyor. Noel bayramı her yıl 25 Aralık’ta kutlanıyor. Noel Baba’nın ekibi; çocukların oyuncaklarının hazırlanmasında yardımcı olan Elfler ve evleri ziyaret ederken kızağını uçarak çeken Ren Geyikleri oluşturuyor. Her yıl kusursuzca işleyen sistem şöyle gelişiyor: öncelikle çocuklar Noel Baba’ya yeni yıl dileklerini anlatan bir mektup yazıyor. Sonrasında çocuklar, Noel Baba’nın geleceği gece odalarına hediye torbalarını asıyor. Noel Baba’nın geyikleri de unutulmuyor. Onlar için de süt, kurabiye veya havuç gibi çeşitli yiyecekler hazırlanıyor. Ak sakallı gözlüklü tonton bir amca olarak resmedilen Noel Baba, kendine has kırmızı cübbesi ve siyah kuşağıyla iyi dilekleri yerine getirerek geceyi tamamlıyor.

Noel Baba nerede yaşıyor?

yoldasin-finlandiya-santa-claus-koyu

 

Dünyadaki her efsanenin doğduğu ve yaşadığı yer üzerine çelişen bilgiler mevcut olduğu gerçeği, Noel Baba için de geçerli olmakta. Kimiler Kuzey Kutbu bölgesinde kimileri de Grönland’da yaşadığını iddia ediyor. Santa’nın evini Finlandiyalılar Korvatunturi’de İsveçliler ise Dalecarlia’da olduğunu ileri sürüyor.

Aslında Noel Baba kim?

yoldasin-noel-baba-kimdir

Farklı dillerde Aziz Nikola, Santa Klaus, Papa Noel, Kris Kringle ve benzer kelimelerle bilinen Noel Baba efsanesi, çocuklara şekerleme ve bir takım hediyeler verilmesi geleneğine dayanıyor. Aziz Nikola, yardımseverliği, cömertliği ve özellikle çocuklara olan sevgisi ile tanınan Hollandalı bir Piskoposmuş. Dördüncü yüzyılda yaşayana azizin asıl ünü öldükten sonra başlamış. Türbesine çeşitli mucizeler atfedilmiş. En son olarak da mezarı İtalya’ya taşınmış. Bu taşınmadan sonra Avrupa’da ünü iyice yayılıyor. Hollandalıların Amerika’ya göç etmesi, azizin ruhu için bir dönüm noktası olmuş. Nikola, Hollandacada Sinterklaas demekmiş, Göçmenler Amerika’da yaşamaya başladıktan sonra bu isim zaman içinde Santa Claus haline gelmiş. Böylece azizin ruhu, Amerika’dan tüm dünyayı Santa Claus olarak bugünkü bilinen figürleriyle ziyarete çıkmış.

Finlandiya’da Noel Baba’nın izini sürüyoruz

yoldasin-finlandiya-santa-claus-cocuklar

Finlandiya, Noel turizminde en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir. Özellikle Laponya bölgesi yılbaşında çocuklu aileleri sevindirecek farklı bir tatil anlayışı geliştirmişler. Laponya’nın kuzeyinde yer alan Korvatunturi kenti, ailelerin çocuklarını Noel Baba ile tanıştırmaya gittiği bir tatil yöresi. Şehirde Santa Claus ofisine her yıl insanlar, dileklerini yazdıkları mektuplar gönderiyor. Gelen her mektup, Noel Baba’ya has bir üslupla cevaplandırılıyor. Santa Claus ofisinde Noel Baba, çocukları dizine oturtuyor ve onların dileklerini birer birer dinliyor. Böylece aileler de çocuklarının yeni yılda ne istediklerini öğrenmiş oluyorlar. Dileklerini sadece Noel Baba’nın bildiğini sanan çocuklar, alınan hediyelerin Noel Baba’dan geldiğine inanıyor. Bu şekilde yeni yılın hediyeleşme kültürü ve Noel Baba’nın kutsallığı yaşatılmış oluyor.  Noel Baba etkinliğinin dışında civarda bulunan otellerde çeşitli kış sporları yapma imkanı sunan Laponya,  Kuzey Işıkları’nı izlemek için de gidilecek bir bölge. Eğer kuzeye çok fazla çıkmak istemiyorsanız, Rovaniemi şehri aynı şekilde Santa Claus ziyaretini gerçekleştirebilme imkanı sunmaktadır. Türkiye’de tur şirketleri ile Rovaniemi’ye giderseniz, Ren Geyiği Çiftliklerinden Huskyler ile kızak safarisine kadar farklı etkinliklere katılma şansı da yakalayabilirsiniz.

yoldasin-finlandiya-noel-turu

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account