Nilüfer çiçeğinin Asya’daki ilginç hikayesi

Nilüfer çiçeğinin Asya’daki ilginç hikayesi

Günümüzden 2600 yıl önce Kuzey Hindistan’da prens Siddhartha isimli bir kralın oğlu dünyaya geldi.

Ne var ki daha doğduğu gün bu çocuk ileride insanları manevi aydınlığa kavuşturacak Tanrı Vishnu’nun bir Avatarı olduğunu belli etmiştir. Doğar doğmaz yürümeye başlamış ve her adımında ayaklarının bastığı topraktan Lotus (Nilüfer) çiçekleri fışkırmıştır.(Little Buda filmini hatırlayalım).

Hindu geleneklerinde ve Budist felsefesinde kutsal kabul edilen lotus, manevi aydınlanmaya ulaşmanın ve mükemmelliğin somut sembolüdür.

Kutsal çiçek lotus

lotus-cicegi-2

Buda’nın felsefesi, Hindu geleneklerine bir muhalefet olarak ortaya çıkmıştır. Hindu isyanı olarak kabul edilir. Brahman sınıfına bir baş kaldırmadır. Tanrı Vishnu, insanlığı kriz zamanında kurtarmak için Buda’yı hızır olarak göndermiştir. Hinduizm ve Budizm’de din ve inanış arasında savaş  yok. Sadece git-geller oluşuyor zaman  içerisinde. Her iki gelenekte de ibadet yöntemi yoga’dır. Meditasyon yapan insanlar sembolik lotus biçiminde duruş sergiler. Lotus  duruşu ideal meditasyon duruşudur.

Lotus neyi simgeliyor?

shutterstock_70778833

Yaratıcı Hindu tanrısı Brahma’ın lotus çiçeğinden geldiğine inanılmaktadır. İnsanlar öldükten sonra yeniden dünyaya geldiklerinde lotus çiçeğinin üzerinde doğdukları inancı hakimdir. Çünkü günahlarının içinden, çamurun içinde yeşeren lotus gibi temiz bir şekilde doğabilirler. Lotus ruhun saflığını temsil eder, bataklıktan çıkan temiz ruhtur bu çiçek.

Lotus kökleri, çamurlu suda yukarı doğru yükselir, son aşamada ışık ve havada açılması insanların ruhsal yolculuklarında ilerleyişleri, temel iç güdülerinin bataklığından çıkarak bilgi ve anlayışın ışığına doğru yükselmelerini simgeler. Reenkarnasyonun ,ölümsüzlüğün simgesidir.

Kutsal bir selamlama

yoldasin-kambocya-angkor-wat

Bir gün Asya’nın doğusuna yolunuz düşer ise hazırlıklı olun Hindistan’dan itibaren Çin denizine kadar Asyalılar sizi iki ellerini birbirine kavuşturup lotus sembolü ile selamlayacaklar! Kutsal selam, Buda’nın selamı ile başlarını da biraz kapsülü kapalı, taç yaprakları henüz açmamış olarak kavuşturdukları lotus şeklindeki ellerine eğilerek.

Ve yine bir başka  seyahatte  kendinizi Kamboçya topraklarında bulursanız dünyanın günümüzdeki yeni 7 harikasından bir tanesi olan Angkor Wat da lotus çiçeğinin açmış taç yaprakları mimarisinde tasvir ve inşa edilmiştir. Zira Hindistan’dan yola çıkan Hindu ve Buda felsefeleri bu muhteşem tapınağın yapımında,süslemelerinde derin izler bırakmıştır. Çiçeğin ortasındaki dişi organ evrenin ortasında bulunduğu sanılan Hint tanrılarının ikametgahı Meru dağını simgeler.

Nilüferlerin faydası saymakla bitmiyor

Ekim, kasım ayları lotus çiçeği bitkisinin olgunlaştığı zamandır. Bir besin kaynağı olan lotus, aynı zamanda bir sağlık simgesidir. Angkor tapınakları vadisinde gezerken zengin bir besin kaynağı olan bu bitkinin sapından, tanelerine kadar her parçasını ayrı ayrı temizleyip satan satıcılar görürsünüz. Salatası denemeye değer. Tohumlar fındık büyüklüğünde ve her derde devadır.

Lotus çiçeğinin kokusu insanlara uyku verir.

Mikroplara karşı etkilidir, zaten en önemli özelliği kendini temizlemesidir.

Kalbi kuvvetlendirir. Kısaca, bu kutsal çiçek refahı temsil eder.

Bir çok Asya ülkesinde tapınaklara ibadete giden inananlar tanrılarına bu kutsal çiçeği hediye ederler. Satın aldıkları bu çiçeği kesinlikle koklamazlar, çiçek tanrı içindir ilk koklayacak tanrı olmalıdır.

Asya tüm gizemiyle,kutsal çiçek lotus selamıyla sizleri ağırlamayı bekliyor. Tapınakları ziyarete gittiğinizde elinize bir lotus almadan gitmeyin. Lotus salatası ve lotus tohumlarını yemeden dönmeyin derim.

Bende sizleri kutsal lotus selamıyla selamlıyorum.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account