Nice gezilecek yerler

Nice gezilecek yerler

Masmavi denizi, yemekleri, dekoratif evleri, alışverişi ile kendi başına bir güzellik abidesi olan Nice’te, görmeden gelmemeniz gereken noktalar ve mekanlar var. Cours Saleya Çiçek Pazarı, Matisse Müzesi, Antik Roma kalıntıları, Rus Katedrali ve daha fazlası…

İngiliz aristokatlarının ve ekpresyonist ressamların geçmişte neden Nice’i tercih ettiğini anlamak için bu kenti görmek yeterli. Güneşli gökyüzü, muhteşem sahil manzarası ve kartpostal gibi görünümüyle ziyaretçilerini büyüler adeta.

1 Vieille Ville (Eski Şehir)

Vieille Ville

Arnavut kaldırımlı labirenti andıran dar sokakları ve canlı atmosferiyle daha çok bir İtalyan şehrini andıran Eski Şehir bölümü, halk arasında Babazouk olarak adlandırılır. Colline du Château’nun kuzeyinde başlayan Babazouk, Jardin Albert I, Place Masséna ve Promenade du Paillon gibi geniş bulvarlarla çevrilidir. Eski Şehir’in güney ucunda kurulan pazar (Cours Saleya), görülmeye değerdir. Burada kurulan pazarda; taze balık, zeytin, koyun peyniri, yerli mantar ve daha onlarca çeşit lokal ürünü bulmak mümkündür. Çok sayıda küçük dükkanın olduğu bölgedeki çiçek pazarı ise göz kamaştırır.

Cours Saleya’nın biraz ilerisine gittiğinizde, ünlü Fransız ressam Raoul Dufy’e adanmış Galerie des Ponchettes adlı bir müze göreceksiniz. Müzede, Raoul Dufy’nin eserlerinden muhteşem bir koleksiyon bulunur.

Nice’teki bir diğer önemli müze ise Quai des Etats-Unis (sahil ile kent arasındaki uzun bulvar) üzerinde bulunan Alexis Gustav-Adolf Mossa Müzesi’dir. 19. yüzyılın önemli ressamı Alexis Mossa’nın Fransız Rivierası’nı resimlediği sulu boya çalışmaları ile Mossa’nın oğlu Gustav-Adolf Mossa’nın manzara resimlerinin bulunduğu müze oldukça popülerdir.

Pazar yerinin yakınlarında görülmeye diğer mekanlar ise, 17. yüzyılda yapılan bir barok saray olan Lascaris Sarayı (Palais Lascaris) ile Sardunya Krallar Sarayı’dır (Palais des Rois Sardes).


 2 Promenade des Anglais Bulvarı

Promenade des Anglais

Promenade des Anglais, Nice’in en sembolik yürüme mekanıdır. Bu efsanevi yürüyüş yolu, palmiye ağaçları ve şık bahçeler boyunca devam eder. 1820 yılında Reverend Lewis Way adında bir İngiliz tarafından yapılan (kendi olanaklarıyla) Promenade des Anglais, sonraları Chemin des Anglais ismini almış. 1931 yılında ise geliş gidiş şeklinde ayrılarak iyice geliştirilmiş. Günümüzde sadece yürüyüşçüler arasında değil, aynı zamanda bisikletçiler ve patenciler arasında da son derece ünlü olan Promenade des Anglais, çevresindeki güzel binalar tarafından da süslenmektedir.


3 Colline du Château (Kale Tepesi)

Colline du Château

Sahil şeridine hakim bir yer olan Colline du Château (Kale Tepesi), 2 bin yıl önce Yunanlar tarafından ilk yerleşim sağlanan yerdir. Şu anda dinlence ve park olanı olarak kullanılan bölge, içinde bir tane de şelale barındırır. Serinlemek, dinlenmek ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmak isteyen insanların akınına uğrar burası. Parkın içinde, küçük butikler ve restoranların yanı sıra, bir tane de eski kilise bulunur. Aydınlatması muhteşemdir. Bu nedenle gece de görmek keyifli olur. Tepeye, Eski Şehir tarafından yürüyerek, Garibaldi Sarayı’nın oradan yürüyen merdivenler vasıtasıyla ya da küçük turistik araçları kullanarak çıkılabilir.


 4 Musée Matisse (Matisse Müzesi)

Metissa

Cimiez Tepesi’nde bulunan Matisse Müzesi, sanat severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Bu muhteşem müze, İtalyan tarzı bahçelerle çevrili bir Ceneviz villasıdır. Müzede, ünlü Fransız ressam Henri Metissa’nın kapsamlı bir kolesksiyonu bulunur. Müzede Henri Metisse’nin; 68 tablosu, 236 tasarımı, 218 çizimi ve 56 tane de heykeli vardır.


 5 Monastère Notre-Dame (Notre Dame Manastırı)

Manastir

Metissa Müzesi’nin yakınında, etrafı güzel bahçelerle çevrili manastır, Cizie bölgesindedir. Burası, Roma döneminden kalma antik eserlere ve anfi tiyatroya ev sahipliği yapar. Manastır, gotik sanatının önemli bir örneğini teşkil eder. Manastırın içinde ayrıca, Fransisken keşişlerinin hayatını gösteren bir de müze vardır.


 6 Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain (Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi)

Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain

1990 yılında açılan Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain, Yves Bayard ile Henri Vidal arafından yapılan şık bir binadır. Müze binası, carrera mermeri ile yapılmış 4 tane kuleden oluşur. Müzenin koleksiyonları; 1960 ve 70’lerin güzel sanat, yeni gerçekçilik, popüler sanat, Amerikan soyutlaması ve minimalizm eserlerinden oluşur.


 7 Jardin Albert I

Nice_-_Jardin_Albert_1er

Phocéens Caddesi ile Verdun Caddesi arasında yer alan bu yemyeşil park, Nice’te en çok ziyaret edilen mekanlardan biridir. İçinde geniş bahçeler ve Yunan Güneş Tanrısı Apollon’un heykeli bulunan park, bahar aylarında festivaller ve ünlü rock gruplarının performanslarına ev sahipliği yapar. Parkın hemen yanında ise, Nice’in en popüler alışveriş mekanlarının yer aldığı Jean Médecin Caddesi bulunur. Bu cadde aynı zamanda, Nice’in kamu binalarının da konumlandığı caddedir. Neo Gtik tarzında yapılmış Notre-Dame Kilisesi de bu bölgede ziyaret edilen mekanlardandır.


 8 Musée Chagall (Chagall Müzesi)

Chagall_Muzesi

Ressam Marc Chagall hayranları bu müzeyi ziyaret etmekten keyif alacaklardır. Chagall Müzesi, Marc Chagall’ın dünyadaki en meşhur eserlerine ev sahipliği yapan müzedir. Müzede; Chagall’a ait resimler, gravürler, taş baskılar, heykeller, vitray süslemeleri ve mozaikler yer alır. Müzede ayrıca, İncil temalı duvar halıları da bulunmaktadır. Müzenin konser oditoryumunda yer alan lekeli cam duvar, Chagall’ın en güzel eserlerinden biridir. Bunların yanında Chagall Müzesi, başka sanatçıların sergilerine de ev sahipliği yapıyor.


 9 Cathédrale Orthodoxe Russe Saint-Nicolas (Rus Ortodoks Katedrali)

Rus_Kilisesi

1912 yılında yapılan bu katedral, Rusya dışında bulunan en güzel Ortodoks kilisesi olarak bilinir. Moskova üslubundan esinlenerek yapılan katedralde, oyma ahşap, duvar resimleri, kabartmalar, semboller ve zengin bir tasarımla bezenmiş muhteşem bir iç mekana sahiptir. Hala ibadet yeri olarak kullanılan katedrale ziyaretçi kabul edilmektedir. Erkeklerin vücutlarının üst kısmı çıplak veya şortla; kadınların ise mini etek, şort, açık omuz veya açık başla girmemeleri (saygı açısından) beklenir.


 10 Musée des Beaux Arts (Beaux Sanat Müzesi)

Musée des Beaux Arts

Üniversitenin kampüsü Les Baumettes içinde yer alan Beaux Sanat Müzesi, 15. ve 20. yüzyıl arasındaki dönemlere ait büyük bir koleksiyona sahiptir. Müzede, Fransız ekspresyonistlerinin de aralarında bulunduğu Fransız ressamlara, İtalyan ve Flamanlara ait eserler vardır. Özellikle Chéret, Fragonard, Braque, Carrière, Chagall, Degas, Monet ve Sisley gibi 17. ve 18. yüzyıl ressam ve heykeltraşlarının eserleri yoğunluktadır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account