Ni hao (merhaba) Horoz yılı!

Ni hao (merhaba) Horoz yılı!

Çıkışını doğadan, doğal olaylardan alan Çin takvimine göre 2017 yılı “Horoz ve Ateş Yılı” olarak kutlanıyor. Güçlü bir öngörü sistemini içeren Çin takviminde Horoz yılının anahtar kelimeleri ise “sebat”, “seçicilik” ve “programlı hareket”. Bu yılın sebatla çalışan, seçici davranan ve programlı hareket edenlerin yılı olacağı öngörülüyor. Bu anahtar kelimelere uyanların dileklerine, başarıya, bol kazanca kavuşabileceği, bereketli ve enerjik bir yıl geçirebileceklerine işaret ediliyor.

Her ne kadar huzursuz bir yıl olabileceği varsayılsa da, sanatı ve yeteneği temsil eden horoz, beraberinde aşkı, güzelliği, romantikliği, eğlenceyi de beraberinde getiriyor. Hatta en çok yükselecek sektörün eğlence sektörü olabileceği varsayılıyor.

Arife günü temizliği, çocuklara verilen harçlığı, aile ziyaretleri, misafirlere şeker ikram edilmesi, bayram gezmesi gibi pek çok konuda bizim bayramlarımıza çok benzeyen ritüellerin uygulandığı Çin Yeni Yılı ve Bahar Bayramı bu yıl 28 Ocak tarihinde kutlanmaya başlanıyor. Çin yeni yılı Ay’ın hareketlerine göre hesaplandığından Ocak veya Şubat aylarında, her yıl değişen bir tarihte gerçekleşiyor.

Geçen yıllarda Çin’deki Yeni Yıl ve Bahar Bayramı kutlamalarına katılmış biri olarak size de hararetle öneriyorum. Yeni bir başlangıç, yenilenme, doğanın uyanışını simgeleyen Çin yeni yılı, sadece Çin’de değil, coğrafi ve kültürel açıdan Çin’e yakın olan Tayvan, Singapur, Tayland, Filipinler, Endonezya gibi birçok ülkede kutlanıyor.

Bayram temizliği

Ritüeller bizim bayramlarda yaptıklarımız ile benzerlikler gösteriyor. Bayramı karşılamak üzere ev ve giysilerin temizliği yapılıyor. Böylece kötü enerjilerin kovulduğuna, tertemiz bir başlangıca hazırlanıldığına inanılıyor. Geleneksel olarak bayramda aileler bir araya geldiğinden, büyük şehirlerden köylere, kasabalara büyük bir akın oluyor.

Çin yeni yılından bir gün önce ailece yemek sofrasında buluşuluyor. Gece tam 12’de pencerelerin açılarak temiz havanın ve yeni yılın olumlu enerjisinin içeri girmesinin sağlanması bir ritüel. Arife gecesi saat tam 12’de yeni yıla girilmesiyle her yerde havai fişekler, gösteriler ile yeni yıl kutlanmaya başlanıyor.

Ya sui qian adı verilen bayram harçlığı çocuklara kırmızı keselerde veriliyor. Geleneksel olarak bayram harçlığının yaşlılar ve yeni evli çiftler tarafından çocuklara ve evlenmemiş gençlere verilmesi esastır. Kötü ruhları uzak tuttuğuna inanıldığından kırmızı renk özellikle seçilmektedir.

Canavarı korkutmak için kırmızı giyilip, havai fişek atılıyor

Efsanelere göre Çin yeni yılı “Nian” adı verilen bir mitolojik canavarla mücadele edilen yıllara dayanıyor. Nian her yeni yılın ilk günü köylülere saldırır, ekinlerini, hayvanlarını yer, çocuklarını kaçırırmış. Köylüler saldırmasın diye kapılarının önüne yiyecekler koymaya başlamışlar. Kırmızılar giymiş bir çocuktan canavarın korkup kaçtığını gördüklerinde ise çareyi her yeri kırmızıya bürümekte bulmuşlar. Nian’ı korkutmak için maytaplar ve havai fişekler de kullanmaya başlamışlar. O zamandan sonra Nian bir daha hiç gözükmemiş. Canavarın ismi olan Nian kelimesinin yıl anlamında kullanılması Çin diline yerleşmiş.

Evin her yerine uğur getirdiğine inanılan, nian huo adı verilen simgeler, güzel sözler asılıyor. Yeni yıla yeni giysilerle giriliyor. Misafirlere şık kutular içindeki şekerler ikram ediliyor. Çin yeni yılı resmi olarak 3 gün. İlk iki gün mutlaka aile büyüklerini, vefat etmişlerin mezarlarını ziyaret etmekle geçiriliyor. Yeni yılda özellikle çocukları ve yaşlıları sevindirmeye önem veriliyor. Resmi olarak üç günde bitse de kutlamalar 15 gün sürüyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account