Nepal’de bu noktalara uğramadan dönmeyin!

Nepal’de bu noktalara uğramadan dönmeyin!

Buda’nın doğduğu yer olan Nepal, dünya üzerinde birçok gezginin Top 10 listesinde yer alır. Asya’nın güneyinde Çin ve Hindistan arasında Himalaya Dağları boyunca uzanan Nepal, dağcıların, sırt çantalı gezginlerin, yamaç paraşütçülerinin, hippilerin ve yalnız gezenlerin ülkesi.  Nepal, karlı dağlardan sub-tropikal ormanlara geçiş yapan zengin bir doğa manzarası sunar. Nepal, asırlık tapınak ve türbelere, renkli festivallere ev sahipliği yapar. Gidenlerin en az 2 ay kaldığı ve geri dönmek istemediği Nepal’de görülecek en iyi yerleri sıralıyoruz.

Katmandu

yoldasin-katmandu-nepal

 

Başkent Katmandu, ülkenin en büyük kenti ve kültürel bir harmoniye sahip.  Turistler genelde maceraya başlangıç noktası olarak Kamandu’dan başlamayı tercih ederler. Bir milyondan fazla bir nüfusu bulunan başkent, turist dükkanları, trekking ajansları, oteller, restoranlar, dini inanışlar ve sanatçı workshoplarıyla tam bir kaotik bir şehir haline gelmiştir. Kentin ünlü Durbar Meydanı, son depremlerle büyük hasar görmüştür fakat yenileme çalışmaları hiç zaman kaybetmeden başlamıştır. Ormanlık bir tepenin üzerinde yer alan  antik Budist külliyesi diyebileceğimiz Swayambhunath, Katmandu’da görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca buradan Katmandu Vadisi’nin panoramik manzarasına bakma imkanınız vardır.

Bhaktapur

yoldasin-nepal-bhaktapur-

Katmandu Vadisi’ndeki üç antik başkentten biri olan Bhaktapur, 2015 yılında meydana gelen depremden payını almıştır. Neyse ki şehrin ana ziyaret yerleri olan tapınak ve türbeler pek zarar görmemiştir.  Bhaktapur, ortaçağ meydanları ve dolambaçlı sokaklarıyla misafirlerini şehrin derinliklerine davet eder. 55 Pencereli Saray ve 15. yüzyıla ait bir yapının ev sahipliği yaptığı Ulusal Sanat Galerisi görülmesi gereken yerlerden.

Patan

yoldasin-nepal-patan

Katmandu’da, Bagmati Nehri boyunca yer alan Patan, Newari mimarisinin çarpıcı bir manzaraya sahip. 17. yüzyılda inşa edilen saray, avlular ve tapınakları Durbar meydanın yıldızlı yerleridir. Son zamanlarda restore edilen Krishna Tapınağı, sütunları ve parıldayan kulesi ile dikkatinizi çekecektir. Patan, ülkedeki kraliyet ailesi ve aristokrasi için hazırlanan el yapımı ipek giysiler ve dokuma kilimler satın alabileceğiniz en iyi yerlerden biridir.

Pokhara

yoldasin-nepal-pokhara

Dingin gölleri, yemyeşil bahçeleri ve dünyanın en büyük dağlarının manzarasının olduğu Pokhara, dünyadaki gezginler için popüler bir tatil yeridir. Kuzeybatısında Annapurna’dan Pokhara’ya geçilir. Phewa Gölü etrafında lüks oteller, restoranlar, barlar ve dükkanlar bulunur. Burada her hafta sonu tanrıça Barahi Bhagwati adına törenler düzenlenir. Hafta sonu denk geldiğinizde bu törenlere mutlaka katılmalısınız.

Chitwan Ulusal Park

yoldasin-nepal-chitwan

Asya’nın en iyi vahşi yaşam parklarından biri oan Chitwan, hayvanların doğal ortamlarında yaşamasını sağlayan bir sığınaktır. İçinde nadir bulunan bitkiler ve hayvanlar yaşamaktadır. Ancak belgesellerde izleyebileceğiniz Bengal kaplanları ve tek boynuzlu gergedanları burada canlı canlı görme imkanınız vardır. Filler, leoparlar, ayılar ve maymunlar buradaki egzotik yaşamın diğer karakterleridir. Parkın içinde rehberler eşliğinde Jeeplerde gezilir. Herhalde, yaban hayatına yakın bir bölgede olduğundan parkın civarındaki oteller, konaklamak için çok lüks olmasalar da yeterince pahalıdırlar.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account