Neden Barselona?

Neden Barselona?

Gözü yollarda bir tipseniz eğer, hatta biraz da yol kat etmişseniz bununla ilgili, yakın eş dost çevrenizden gelecek soruların en başında “en çok nereyi beğendin” gelir. Bir süredir bu soruya en çok Barselona cevabını verdiğimi ve nedenini de uzun uzun anlattığımı fark ettim. Bu kadar çok anlatılıyorsa eğer yazılmaya da değerdir. Peki, neden Barselona? Benim cevabım şöyle;

Avrupa’nın en sıra dışı şehirlerinden

Bir şehrin benim radarıma girebilmesinin ön koşulu diğerlerinden ne kadar farklı olduğuyla ilgilidir. Çölün büyülü atmosferini ve Avrupa’nın kuzey noktalarını saymazsak en sıra dışı şehrim kesinlikle Barselona’ydı. Sokaklarında Gaudi’nin, Salvador Dali’nin dolaştığı bir şehir ne kadar sıradan olabilir ki zaten. Şehrin farklı kimliğini ortaya koyan unsurların başında mimari dokusu geliyor. Çılgın mimar Antonio Gaudi ve ondan etkilenmiş yüzlerce mimar Barselona’yı mimari açıdan öyle bir noktaya taşımış ki bir yapıya baktığınızda aradığınız şey kesinlikle estetikten fazlası oluyor. Zaten şehir günümüzde modern mimarinin vitrini olarak değerlendiriliyor. Tabii bu modern mimarinin yanında tarihsel açıdan önem taşıyan Park Guell, Sagra da Familia, dillere destan Gotik Mahalle ve daha onlarcası başlı başına bir neden.

Kaotik sanat anlayışı

Barselona’da sanat kavramı politik bir eğilimden bağımsız olarak tam anlamıyla halkla iç içe geçmiş durumda. Ara sokaklara dağılmış sanat galerileri, hemen her anınızı doldurabileceğiniz profesyonel aktiviteler ve sokağa taşmış olan resim, müzik…  Barsleona’da tüm bu aktiviteler ve sizi içine alabilecek tüm estetik vurgular gözlerinizin önünde, bir adım uzağınızda. Eğer bu şehrin sokaklarında yürüyorsanız hemen bir sanat aktivitesinin içine dahil olmak sadece sizin anlık kararınıza bakıyor. Ve tabii sanat anlayışının da sıra dışı, sınırları zorlayan bir yanının olduğunu hatırlatmakta fayda var. İşin bu noktasında da Salvador Dali izleri belirgin. Gerek entelektüel miras gerekse coğrafya insanının kaotik iç dünyası sanatla buluştuğunda ortaya çıkan ürünler sizi başka bir düşünmeye, başka bir hissetmeye yöneltebilir. Bunun için de bir kez daha Barselona.

Sınırsız ama güvenli eğlence hayatı

Sizde benim gibi geceyi gündüze tercih edenlerdenseniz Barselona kesinlikle sizin şehriniz. Hava kararmasının ilk alameti olan akşam yemeği Barselona’da ikinci sırada olup, olabildiğince geç başlıyor. 10 – 11 gibi başlayan akşam yemekleri nedeniyle eğlenceye verilen start gece 1-2’yi buluyor. Haliyle bitmesi de sabahı. Barselona’da her türlü eğlence anlayışının karşılığı var. Dünya standardında tekno kulüpler,  jazzbarlar, konserler ve içinde olmak isteyeceğiniz tüm eğlence türleri. Hepsi çok kolay ulaşılabilir ve hepsi çok eğlenceli.

Damak çatlatan yemekler

Akdeniz’in soft lezzetleri Emevi ateşiyle birleşince ortaya öyle tatlar çıkmış ki yemeğe düşkün bir gezginseniz Barselona içinizi ısıtabilir. Barselona seyahatinde mutlaka tadılması gereken yemeklerin başında Paella geliyor. Onlarca farklı deniz mahsulünün safranlı pilavla yeniden hayat bulduğu bu yemeği şehrin birçok restoranında kolayca bulabilirsiniz. Tatmadan geçmemeniz gereken bir diğer lezzet ise atıştırmalıkta dünya lideri olan Tapaslar. Bir çeşit kanepe olarak değerlendirilebilen Tapasları farklı kombinasyonlarla deneyebilir, içkilerinizin yanına meze yapabilirsiniz.

Milimetrik caddeler ve konforlu ulaşım

Genelde zamanımızın kısıtlı olduğu şehirlerde daha fazla yer görebilmek için olağanüstü bir çaba sergileriz. Barselona bu noktada bize yardımcı olan şehirlerden. Öncelikle şehrin tarihi ve kültürel hazineleri birbirine hayli yakın. Çok gelişmiş bir metro ağı ve dakika sektirmeyen otobüsler ile şehri kolayca keşfetmek mümkün. Hatta öyle ki bir çekim noktasından başkasına gitmek için çoğu zaman yürümeyi tercih edebilirsiniz. Cetvelle çizilmiş gibi caddeleri ve sayesinde detaylı bir harita tüm ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account