Bu müzede hüzün ve gözyaşı var: Srebrenica

Bu müzede hüzün ve gözyaşı var: Srebrenica

Balkanların hüzünlü ülkesi Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, çok özel bir müze bulunuyor. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük katliam olarak kabul edilen Srebrenica’da yaşanan olayların sergilendiği müze, ziyaret edenleri derinden etkiliyor. Müze, ziyaretçilerine sesli olarak Türkçe anlatım imkanı da sunuyor.

Savaşın izlerini günümüzde hala barındıran Bosna-Hersek’in Srebrenica kasabasında 1995 yılında 11-22 Temmuz tarihleri arasında Sırplar tarafından gerçekleştirilen katliamda 8 bin 373 Müslüman öldürüldü. Katliam, Avrupa Parlamentosu ve ABD tarafından ‘soykırım’ olarak tanındı. Hatta bugünlerde Hollanda’da Temyiz Mahkemesi, Srebrenica’da 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin de “kısmen sorumlu” olduğuna hükmetti.

Müze, Türkiye’nin desteğiyle açıldı

Savaşın etkisi ise yıllarca sürdü. Günümüzde bile hala toplu mezarlara ulaşılıyor. Savaşın bitmesinin ardından Birleşmiş Milletler ölülerin bulunması için bir ekip gönderdi ve arkeolojik kazılar yapıldı. Sonrasında da Birleşmiş Milletler o dönemde yaşanan olayların fotoğraf ve görüntülerini yayınladı. Bunun için Türkiye’nin de desteğiyle Saraybosna’da Srebrenica Müzesi açıldı.

Müzede yaşanan olayların görüntüleri bulunuyor

Müzede döneme ait fotoğraflar yer alıyor. Müzenin girişinde katliamda ölen ve kimlikleri tespit edilmiş insanların fotoğrafları ile karşılaşıyorsunuz. İsimleri de duvarlara yazılmış. İçeriye girdiğinizde ise duvarlarda ve panolarda o döneme ait fotoğrafları görüyorsunuz. Katledilen bir bebekten, çaresiz gözlerle etrafa bakan bir anneye hatta hayata gözlerini yummuş insanlara kadar birçok fotoğraf sizi o dönemin içine çekiyor.

Katliamın belgeselini de izleyebilirsiniz

Müzenin ilerleyen bölümünde ise büyük bir ekranda Srebrenica katliamı ile ilgili çekilen ve o dönemin gerçek görüntülerinden oluşan bir belgeseli de izleyebilirsiniz. Saldırıdan kurtulan insanların görüşlerine yer verildiği belgesel yaklaşık 20 dakika sürüyor. Küçük olmasına rağmen çok etkileyici bir yer olan bu müze sizde de büyük bir etki bırakacağından şüpheniz olmasın.

Müzeyi Türkçe anlatımlı gezebilirsiniz

Müzeyi Türkçe anlatımlı bir audio guide ile gezme imkanına da sahipsiniz. Her fotoğrafın altındaki numarada ayrı bir hikaye bulunuyor. Eğer Balkanların bu hüzünlü kenti Saraybosna’ya giderseniz, savaşın izlerini görebileceğiniz Srebrenica Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account