Murat Güloğlu’yla müze şehir Viyana..

Murat Güloğlu’yla müze şehir Viyana..

Murat Güloğlu Yuvarlak, dairesel bir mimariye sahip Viyana, tartışmasız Avrupa’nın birinci sınıf sanat metropolü. Dünya müziğinin de başkenti. Beşinci kez dünyanın yaşamaya en değer şehri seçilmesi boşuna değil. Şehir parklarıyla, buram buram tarih kokan bulvarlarıyla, eşsiz mimarisiyle, heykelleri ve mutfağıyla Viyana’nın abartısız her tarafı ve herşeyi fazlasıyla cezbedici. Çok iyi işleyen kentsel altyapısıyla, güvenli olmasıyla ve insanların güler yüzlülüğe verdikleri önemle Viyana’ya daha bir bağlanıyorsunuz.

20141211_141520

Gezin, görün…

Öncelikle Viyana’da esen Mamma-Mia’nın rüzgarına kendinizi mutlaka kaptırmanızı tavsiye ediyorum. Harikulade sıcak, canlı ve eşsiz bir gösteriyle büyüleniyorsunuz. Müzikalin sergilendiği Raimund Theater’ın atmosferini anlatmama gerek yok sanırım.

yoldasin_viyanatiyatro
Bugünün ve geçmişin görkemli yapılarından Schönbrunn Sarayı görmeden gelinmeyecek yerlerden. İhtişamıyla büyülüyor. 1441 odalı, eşsiz bahçe tasarımlarıyla, hayvanat bahçesiyle, palmiye serasıyla ayrı bir dünya. Saraya gitmişken suitinde konaklamamak olmaz diyorsanız 699 Euro’dan başlayan fiyatlarla sarayda konaklayabilirsiniz.

Belvedere Sarayı, Landstrasse´de iki parçadan oluşan barok stilde bir saray. 1668-1745 yıllarında Savoy Prensi Eugen’in emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılmıştır. Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşuyor. Bahçesi gözalıcı. Yukarı Belvedere Sarayı’nın en önemli özelliği, 15 Mayıs 1955’te Avusturya’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olması.

yoldasin_viyana_parlamentobinası

Müzelere, katedrallere gitmeyi, binaların iç mimarisini incelemeyi, tarzını konuşturan dükkanlardan alışveriş etmeyi ihmal etmeyin sakın. Bununla beraber Naschmarket’i de mutlaka ama mutlaka gidin görün. Manavların, lokantaların ve tatlıcıların toplu halde bulunduğu upuzun tarihi bir pazar yeri. Çiçek Pasajı’yla Nevizade karışımı harika bir yer. Gidin yiyin,için mutlu olun.

 

Pasta veya kurabiye yapımını bizzat deneyimlemek istiyorum’ diyorsanız iki saatlik minik bir kursla tatlının başkentinde bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ben de, İran Azerilerinden Hüseyin Cihangiri’nin şefliğinde muhteşem kurabiyelere imza attım.

yoldasin_murat_viyana

Viyana’nın meşhur pastanelerinden olan Gerstner, dönemin soylu aile ve müzisyenlerini ağırlayan Opera Binası’nın hemen karşısındaki tarihi Palais Todesco’da konuklarını ağırlıyor.

yoldasin_viyana_operabinası

Hundertwasser Evi (Almanca: Hundertwasserhaus) görülesi yerlerden. Tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bir apartman. Landstrasse’deki Hundertwasserhaus (Yüzsular Evi) Kegelgasse 34-38 numarada. Viyana Belediyesi’nin 1983-1986 yıllarında yaptığı birçok belediye evinden farklı. Diğer evlerden en büyük farkı binanın hiçbir yerinde düz öğe kullanılmamış olması ve resimlerinde de görüldüğü gibi dış yüzeyinin rengarenk olması.250 adet ağaç ile terasları yeşillendirilmiş bina, her yönü ile ilginç bir yapı. Binada toplam 52 adet daire ve 4 adet dükkân bulunuyor.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Faydalı olabilecek kısa bilgiler;

  • Bisikletle şehri rahatlıkla turlayabiliyorsunuz zira bisiklet yollarına ciddi yatırımlar yapmışlar
  • 1.Bölgedeki evler son derece pahalı 5 milyon Euro’dan başlıyor.
  • Adolf Hitler zamanında Viyana’ya büyük öfke duyduğu için savaş sırasında şehrin neredeyse tamamını bombalattı.
  • Viyana’da üniversiteler ücretsiz. Senelik ücreti yalnızca 50 Euro.
  • Viyana’ya 17 km uzaktaki Hinterbrühl ’de bulunan Seegrott Mağarası Avrupa’nın en büyük yeraltı mağara gölü. Burası eski bir maden ocağı.1940 yılında Nazilerin uçak fabrikası ve çalışma kampı olarak işlev sahibi olmuş. Budapeşte’yi bombalayan uçaklar burada yapılmış ve havalanmış. 1945’te ise işlevini kaybetmiş. Bu mağarayı mutlaka görün derim ben.
  • Petrol çıkmıyor ama OPEC ‘in merkezi burada. Rusya ve Azeriler’den ham petrol alınıyor, burada işleniyor, Avrupa’ya satılıyor. Çalışanlarsa genelde yabancı. Asgari ücret brüt 1700 Euro. Vergi kaçırmak ise neredeyse imkansız. Refah düzeyine ise 1o numara diyebiliriz.

20141212_130933

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account