Murat Güloğlu: Prag’ta ne, nerede yenir?

Murat Güloğlu: Prag’ta ne, nerede yenir?

Murat Güloğlu – Prag, bana kalırsa kendine özgü, özellikli, kaliteli ve tarzlaşmış restaurantların da adresi. Bir şehri ya da bölgeyi yalnızca tarihiyle, eserleriyle, yapılarıyla görmek anlamak yetmiyor; damak tadı da oldukça önem taşıyor. En azından benim için öyle. Özellikle akşamüstleri ve akşam saatlerinde gün batıp da karanlık çökünce, yeme içme mekanlarının karizması daha da ortaya çıkıyor. Bakınız, Şehr-i Prag’ın dünya tatlısı mekanlarından notlara…

Prag Kalesi ve Hradcany çevresi sempatik mekanlarla dolu

yoldasin_prag_yemeiçme

Prag kalesiyle Hradcany çevresi ve içinde arasında kalan minik masalı restoranlarda, şehrin kıpkırmızı çatılarını, bol miktarda yeşilliklerini, akıp giden nehrini görüp de iştahınızın açılmaması işten bile değildir. Yerel dokunuşları rahatlıkla bulabileceğiniz adresler burada. Barok yapılar arasında dolaşırken, yorulup da kendinizi bir cafeye, pub’a ya da restorana atmanız olası.

Kafelerden Maly Buddha, U Zavesenyho Kafe ( Asma Kafe ) geleneksel kafelerden. Starbucks Prag’ın neredeyse her yerinde, global bir tat arıyorsanız, tercihiniz olabilir.

U Cisaru (İmparator) Restaurant Orta Çağ orijinli lüks bir mekan. Et yemekleri, tereyağı balığı, alabalık seçeneklerinden birini tatmanız güzel olacakır.

Yarı lüks mekanlardan diyebileceğim U Sevce Matouse’da patates kızartması eşliğinde, büyük bir biftek yerseniz gönlünüzü şenlendirirsiniz.

Manastır Birahanesi (Klasterni Pivovar) açık ve koyu renk biraları içinde barındırır, U CernehoVola ( Siyah Öküz) Hareketli, geleneksel, popüler barlardandır. Takılmanızı öneririm.

Mala Strana

yoldasin_prag_yeme&içme

Mala Strana, pahalı, lüks restaurantların adresidir. Kimi Vltava nehrinin kıyısına sıralanmış eşsiz Prag manzaralı bir tat sunarken, kimileri de cadde üzerine konuşlanmış bir lüks cennetidir. Benim antin kuntin yemekler olarak nitelendirdiğim garip ve lüks isimli yemekleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

yoldasin_prag_yeme&içme3

Bohemya Simitçisi’nde acı biberli fasulye yenir, Savoy’da kahve içebilir, Cukrkavalimonada’da çörek yiyebilirsiniz. Küçük Düğme (U Konoflicku) dondurmanın adresi, dört masalı U Zelenneho Caje’de sebzeli alaminüt yemeli derim. Küçük atıştırmalar dışında lüks restaurantlarda yemek yerim diyorsanız buyurunuz; Bar Bar, David, Cafe de Paris klasik Bohemya mutfağının temsilcilerinden. Charles Köprüsü’ne yukarıdan bakan Hergetova Cihelna’da geleneksel Çek yemeklerini tadabilirsiniz. Kampa Park, adını taşıyan adanın pembe boyalı bir yapısıdır, deniz ürünleri iyidir. Palffy Palace eski bir Barok sarayın alt katında mumlarla aydınlatılan romantik bir mekan.

Publar ve barlar deyince de bu bölgede öne çıkan Jo’s Bar ( Orijinal American barı) , Latin Art Cafe (Canlı Latin Müziği) , St Nicholas Cafe (Canlı müzik) , Tato Kojkej ( eski bir değirmene konuşlanmış) bu barlar tavsiyemdir.

Şehrin diğer yakası StareMesto da gayet eğlenceli bir bölge. Prag Fırını, Beas (Hint Cafesi), Sıva (Mahzen içinde) , Grand Cafe Orient (1911’den kalma Kübist bir kafedir) cafelerden bir kaçı.

Farklı mutfakların konuşlandığı restoranlar

yoldasin_prag_yeme&içme2

Restaurantlara gelince; Bellevue ( Manzarası eşsizdir. Gidince ne dediğimi anlayacaksınız), Ariana ve Kabul(Afgan tatlarını bulabilirsiniz. Küçücüktür.)Lokal ( Gelenekseldir). Mlynec (Kimi zaman Michelin yıldızı alan lüks bir restoran alternatifi), Orange Moon ( Burma tadı olan popüler bir mekan )

Pub ve Barlar çok çok iyi

Pub, Bar, Kulüp olarak da Blatnicka (Şarabı doğrudan fıçıdan içiyorsun), Molly Malone’s (İrlanda birahanesi), U Vejvedu ( Kemerli bira evi), U Zlateho Tygra ( Yerel halk burada takılıyo). Agharta Caz Merkezi (En iyi caz kulübü), Vertigo (Dans pisti ve ses sistemi yıkılıyor)

Yahudi mahallesinde etnik lezzetleri deneyin

Josefov Mahallesi, bir Yahudi mahallesidir. Les Moules Belçika Restaurantıdır. Pravda’da dünya mutfağı vardır. Barock, Kolkovna seçtiğim barlardan.

Prag’ın destansı gece kulüpleri

Mecca: Prag’ın en sosyetik kulüplerinden biri.
Sasazu: Özellikle gece önünde büyük kuyruklar oluşuyor, talep yoğun.
Karlovy Lazne: Çok katlı bir diskotek ve her katında farklı müzik çalıyor.
La Fabrique: Çok katlı ve eğlencesi iyi
Roxy: Funk müziğin adresi.

Bombai, Cross Club, James Dean, Golden Finger, ZSA gece eğlenceleri için diğer tavsiyelerimdir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account