Mükemmel tatil fotoğrafı çekmenin 5 yolu

Mükemmel tatil fotoğrafı çekmenin 5 yolu

Herkes tatilde bol bol fotoğraf çekmeyi sever. Birbirinden güzel fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşarak herkesin beğenisini toplamak ister. Bu nedenle de en mükemmel tatil fotoğrafını çekmek için farklı farklı yollar arar. Bizde sizler için seyahatinizde en güzel fotoğrafları çekebilmeniz için 5 yolu kaleme aldık.

1. Yaratıcılığınızı konuşturun!

Fotoğrafınızın farklı olması için yaratıcılığınızı konuşturmalısınız. Perspektife önem vermelisiniz. Bu fotoğraflarınızın kusursuz gözükmesini sağlayacaktır. Bazı ışık ve açı oyunları ile fotoğrafınızı bambaşka bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Ayrıca çekeceğiniz fotoğraflardaki alanların çok boş olmamasına özen göstermenizi öneririz. Uzak çekim yaptığınız fotoğrafları yakınlaştırarak sosyal medyada paylaşmamanızı da öneririz. Bu fotoğrafınızın bulanık çıkmasına neden olacaktır.

2. Fotoğrafın bir konusu olmalı!

Fotoğrafa bakacak kişinin gözünü özneye doğru yönlendirmek için kompozisyona önem vermelisiniz. Bunun içinde fotoğrafın merkezini belirginleştirecek bazı fotoğraf hilelerini kullanabilirsiniz. Mesela kenarları hafif flulaştırmak merkezi ön plana çıkaracaktır. Flulaştırma dışında bazı renk oyunları ile de bunu yakalayabilirsiniz. Fotoğraf merkezinde canlı renkli bir nesne kullanarak onu vurgulayabilirsiniz.

3. Işığın açısını doğru yakalayın!

Mükemmel bir tatil fotoğrafı istiyorsanız ışığın açısını çok iyi yakalamalısınız. Gün batımı ve gün doğumunu çekmek için zamanlamanıza da dikkat edin. Fotoğraf çekerken ışık kaynağının yönünü, yoğunluğunu ve kalitesini iyi ayarlamak gerekir. Bazen güneş zeminde sert gölgeler oluşturabilir. Çekeceğiniz yerde ise parlamalara neden olabilir. En iyisi güneş ışınlarının daha yumuşak olduğu sabah ve akşam saatlerinde fotoğraf çekmeniz.

4. Asla flaş kullanmayın!

Flaş tüm fotoğraflarda parlamaya neden olur. Eğer karanlık bir yerde fotoğraf çekecekseniz fotoğraf makinenizin ISO ayarını yapmanızı öneririz. ISO ayarı fotoğrafa ışık getirmeyi sağlar. Bu değeri arttırarak karanlık yerlerde biraz daha aydınlık fotoğraf çekebilirsiniz. Bunun dışında yanınızda kaynak ışık varsa da aydınlık sağlamak amacı ile kullanabilirsiniz.

5. Renklerin uyumunu yakalayın!

Güzel bir tatil fotoğrafı için renklerin uyumunu yakalamalısınız. Havanın açık olduğu güneş ışınlarının renkleri en güzel tonda gösterdiği zamanda fotoğrafları çekmelisiniz. Doğru görüntüyü elde etmek bu kadar kolay. Unutmayın fotoğrafı güzelleştiren şey renklerin canlılığı ve uyumudur. Fotoğrafa bakıldığı zaman insana sıcak bir yaz gününü hatırlatmalı.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account