Moskova’nın harika Kızıl Meydanı ve tarihi

Moskova’nın harika Kızıl Meydanı ve tarihi

Bu mimarlık harikası sadece bütün Rusya’nın değil aynı zamanda hem ülkenin en kalabalık şehri hem de başkenti olan Moskova’nın da bir simgesi konumunda. Kızıl Meydan tarihi boyunca eski çarların taç giyme törenleri ve Naziler’in yıkılışı gibi çok önemli olaylara tanıklık yapmış bir meydan. Bu muhteşem meydan 90’lı yıllardan beri Kremlin ile birlikte Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kızıl Meydan Moskova’nın Kitay-Górod mahallesinde bulunuyor. 330 m. uzunluk, 70 m. genişlik ve 23.100 m2 yüzölçümü ona çok güzel anıtsal bir görünüm kazandırmakta.  Gerçekten meydan çok güzel olup bir efsaneye göre Korkunç İvan, meydanı yapan mimarlara bundan daha güzelini yapıp yapamayacağını sorduğunda aldığı ‘evet’ cevabı üzerine çok sinirlenip alanı yapan mimarların gözlerini kör ettirmiş.

Kızıl Meydan 600 yıldan fazla bir hikaye

Şüphesiz dünyanın en önemli meydanlarından biri olmakla beraber, 600 yıldan fazla süren hayat hikayesi boyunca sadece bir çok kez isim değiştirmekle kalmadı, buna ilaveten aynı zamanda tarihin yıldızlı kilometre taşlarından biri oldu. Ve bugün günümüzde çok soğuk bir Moskova ziyareti esnasında bile gezilmesi zorunlu olan yerlerden biri olarak sizi bekler.

Eskiden Kremlin duvarlarının altında bulunan Kızıl Meydan’ın bulunduğu yer, 3. İvan’ın buraları temizleyip bütün her şeyi şehir sınırları dışına taşımayı bizzat üstüne vazife alana kadar ağaçtan yapılmış guruplar halinde binalar, seyyar satıcılar, sarhoşlar, etrafı yakıp yıkan suçlularla doluydu. Bütün bunlardan sonra buranın bir ticaret merkezi olması kararlaştırılır. İstenilen her şeyin yapılamamasına rağmen önceleri seyyar satışa izin verilir. Böylece o zamanlar adı “Torg Veliky” yani  “Büyük Çarşı” anlamına gelen bir yer ticaret merkezi doğar.

1612 yılında Polonyalıların Moskova’dan atılmalarından sonra Prens Dimitri Pozharsky meydandan geçip Kremlin’e girer ve bunun onuruna Kazan Katedrali inşa ettirilir. Bu tarihten itibaren Rusça “Krasnaya” yani Kırmızı ismi kullanılır. Artık bundan böyle adı Kızıl Meydandır. Ama Krasnaya’nın antik Rusça anlamı “Güzel Meydan” olduğundan meydan isminin çok daha önceleri  bu şekilde olduğu, daha sonra  “Kızıl” adını aldığı ve bu kelimenin ne devrimin, ne meydanı çevreleyen tuğlaların rengiyle hiç bir alakası olmadığı söylenir.

Kızıl Meydana yapılan müdahaleler

1680 yılından itibaren meydan tamamen temizlendiğinden içinde ve etrafında artık ağaçtan yapılmış herhangi bir yapı kalmamıştı. Bundan kısa bir zaman sonra Darphanenin yanlarına yapılan kapılarla beraber bir Polis Karakolu inşa edildi. Büyük Katerina yönetimi meydanda iyileştirme çalışmalarına başlar. Seyyar satış yerine taştan yapılmış dükkanlar ve daha  geçilebilir kaldırımlar gerçekleştirildi. Napolyon işgalinden sonra da değişimler devam eder, Yurtseverlik Bilinci sembolü olarak bir anıt diktirildi, tarihi Polis Karakolu yıktırıldı, Rus İmparatorluğu’na ait bir müze yaptırıldı, yeni binaların inşaasıyla böylece meydanın cephe görüntüsü değişmeye başladı. Bunlara bir de 1892’de aydınlatma için kullanılan Elektrik Fenerleri ve 1909’da çalışmaya başlayan Tramvay eklenir.    

Geçen yüzyılda Kızıl Meydan

Bu çok önemli Rus Meydanı’nda vuku bulan yüzlerce olay olsa da en göze çarpanlar arasında  Sovyetler Birliği döneminde Askeri Geçit Törenleri, 1 Mayıs Kutlamaları veya Zafer Günü, İverskaya Şapeli ve Kazan Katedrali (hatta kapıları da dahil olmak üzere) sırf askeri araçlar geçsin diye yıktırıldı. Her ne kadar Aziz Basilyos Katedrali’de yıkım projesi içinde yer aldıysa da nasıl olduysa Stalin projeyi kabul etmedi.

Kızıl Meydanda ilginç olaylar

Yüzlerce müzik konserlerinin düzenlendiği bu yerde Paul Mc Cartney’in Beatles Gurubu üyesi iken Rusya’ya sokulmayıp, daha sonra Beatles’ın dağıldıktan sonra izin verilmesi, Tarih Müzesi girişlerinden bir tanesinin askeri geçit töreni için kapatılması (şans eseri hiçbir binanın ve kapının yıkılmaması ve 19 yaşında Hamburg’lu pilot Mathias Rust’un Sovyet radarlarını atlatıp 28 mayıs 1987 tarihinde Cesna 172 tipi bir uçak ile Helsinki’de yakıt ikmali yaptıktan sonra Kızıl Meydan’a inmesi. (15 ay hapis yattıktan sonra Ağostos 1988’de Gorbaçov tarafından affedildi)

Günümüzde Kızıl Meydan

Rusya’ya giden turistlerin en çok ziyaret ettikleri yer olup, meydan ziyareti esnasında Kremlin (izine tabi olan yerler), Lenin’in Mozolesi, San Basilyos ve Kazan Katedralleri, Rus Tarih Müzesi ve GUM alışveriş merkezi gezilir.

Rehberinizin özel tavsiyeleri:

Eğer karlı havada seyahat etmekten hoşlanıyorsanız veya gittiğiniz yerde illa kar olsun istiyorsanız sizi Moskova’da inanılmaz muhteşem bir güzelliğin karşılayacağını unutmayın, zira oldukça keyf alacağınız bir tatil sizi bekliyor. Taksiler çalışmasa bile meydanda Kızıl Meydan’da GUM alışveriş merkezinin meydana açılan yan giriş kapısında bulunan metro durağından  kalacağınız otelin çok yakınına kadar gidebileceğinizi hatırlatırım. Ocak ayı sonundan başlayıp Mart başına kadar olan dönemde Moskova tatili için oldukça ideal zira oldukça düşük fiyatlarda doya doya karda şehri gezersiniz benden hatırlatması.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account