Moskova’da Nazım Hikmet’in mezarını gördünüz mü?

Moskova’da Nazım Hikmet’in mezarını gördünüz mü?

1901 yılında Selanik’te doğan Nazım Hikmet Ran ünlü olmasını şüphesiz 1920 yılında Alemdar Dergisi’nin düzenlediği yarışmada birinci olmasına borçludur. Genç yaşta Marksizme duyduğu sempati sonucu hapse mahkum oldu ama Moskova’ya gitmek zorunda kaldı. 1928 yılında Türkiye’ye geri döndü. Türkiye Komünist Partisi kurulmasında aktif yer alıp, partiye üye oldu. Yaptığı illegal propaganda çalışmalarından dolayı mahkum oldu. Aynı yıl Bakü’de ilk şiir kitabı olan “Güneşi İçenlerin Türküsü” basıldı. 1935 yılında af edildikten sonra Hatice Piraye Altınoğlu ile evlendi.

1938 yılında bu sefer sürdürdüğü komünist, antinazi ve antifranco’cu eylemlerinden dolayı 28 yıl 4 ay hapse mahkum oldu. Bu mahkumiyete karşı içinde Pablo Picasso ve Jean-Paul Sartre’ında yer aldığı uluslararası bir komisyonun yaptığı müdahele sonucu cezası 12 yıla indirildi. 1950’de serbest bırakıldıktan sonra dayısının kızı çevirmen Münevver Andaç ile ikinci evliliğini yaptı. 1951 yılında zamanın şartlarına fazla dayanamayıp geride eşi ve çocuğunu bırakıp gazeteci Refik Erduran’ın yardımıyla gizlice Moskova’ya döndü. Böylece hayatının sonuna kadar sürecek olan sürgün hayatı başladı. İlk önce Türk vatandaşlığını kaybetti daha sonra Polonya vatandaşı oldu sonunda 1960 yılında ismi Vera Tuljakova olan genç bir Rus gazeteciye ihtirasla aşık olup evlendi. 3 Temmuz 1963 yılında Moskova’da geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ölümünden 2 yıl sonra 1965 yılından itibaren şiir kitapları Türkiye’de yayımlanmaya başladı.

Nazım Hikmet içinde taşıdığı yılmaz inancıyla politik açıdan çok çile çekse de başta demokrasiye, aşka ve özlemine ve şiirin kelimelerinin gücüne inanan romantik, komünist ve devrimci karakteriyle şüphesiz 20.yüzyılın en büyük Türk şairidir.

Nazım Hikmet Ran’ın gömülü olduğu Moskova’daki Novodevichy Mezarlığı 16.yüzyıldan kalma aynı ismi taşıyan Manastırın kuzey tarafındadır. Kremlin duvarına gömülenler hariç ülkenin en önemli mezarlığıdır. Yazar, politikacı, artist, sanatçı, müzisyen, matematikçi, bilim adamı, asker, nobel ödüllü şahsiyetler gibi en önde gelenlerle birlikte yakılıp külleri duvarlardaki vazolara konulan toplam 27 bin kişinin mezarı vardır. Dünyanın en güzel mezarı olmasa da adeta devasa bir açık hava heykel sergisini andırmaktadır.

Bu sene 3 Haziran saat 16:00’da 54.ölüm yılında anılan şairimiz mezarlığa girer girmez 200 metre ilerde sol tarafta 8.ada’da 147 nolu mezarda uzunca bir ağacın altında değerli sanatçımız Abidin Dino tarafından üstüne “Rüzgara Karşı Yürüyen Adam” figürü işlenen siyah bir granit mezar taşı altında gömülüdür. Hemen yanı başının altında ise eşi Vera’nın külleri gömülü bir mermer taş vardır.

Günümüzde Rusya’ya seyahat edenlerin mutlaka tur esnasında gidip ziyaret ettiği hayatı boyunca kalbi daima vatan hasreti ve sevgisi dolu olan bu değerli şairimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account