Mimari açıdan dünyadaki en güzel yapılar…

Mimari açıdan dünyadaki en güzel yapılar…

Seyahat etmek için bazı şehirlerin birbirinden farklı nedenleri var. Kimisinin yemekleri kimisinin festivalleri kimisininse alışveriş merkezleri insanları şehirlere çeker. Ama bazen şehirler öyle muazzam yapılara ev sahipliği yapıyor ki bu yapıları görmek için şehre gitmek bir neden oluveriyor. Örneğin Roma’daki Kolezyum ve Paris’teki Eyfel Kulesi gibi… Bu büyük yapılar turistleri şehirlere davet ediyor adeta. Gelin bu muhteşem yapılar nerelerde varmış yakından bakalım:

Parthenon – Atina

Yanı başımızdaki komşuda bulunan Partenon muhteşem bir yapı. Atina’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan yapı bir tapınak olarak inşa edilmiş. Yunanistan mimarisinin en büyük yapılarından günümüze kadar ulaşmış görkemli bir tapınak. Şehrin yüksek bir yerinde bulunan Partenon tüm ihtişamı ile gelenleri karşılıyor.

Sao Paulo Sanat Müzesi – Sao Paulo

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde 1968 yılından beri ayakta duran beton bir yapı… Kocaman bina kenarına yapılmış olan iki ayak üzerinde duruyor.  Bu ilginç bir o kadarda yıkılacakmış gibi korku veren yapı görenleri şaşkına çeviriyor. Paulista Bulvar’ı üzerinde bulunan Sanat Müzesi birbirinden ünlü sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Yasak Şehir Sarayı – Pekin

Çin’in başkenti Pekin’de filmlere konu olmuş bir tapınak var. Yasak şehir olarak bilinen bu ünlü tapınak aslında Çin İmparatorluk sarayı olarak kullanılmış. 720 metrekarelik bir alana sahip kocaman bir yer üzerinde duruyor. Bu yapının en büyük özelliği günümüze kadar ulaşan ahşap bir yapı olması. Uzmanlar sarayın 1406 tarihinde yapıldığını söylüyorlar.

Sainte Genevieve Kütüphanesi – Paris

Fransa’nın biricik başkenti Paris’te muhteşem tasarıma sahip bir kütüphane var. 1850 yılında yapılan Sainte Genevieve Kütüphanesi çok büyük bir alana sahip. Yüksek tavan, büyük camlar, boydan boya dizilmiş kitaplıklar ve upuzun masalar bu yapıyı çok özel kılıyor. Herkesin gelip ders çalışmak isteyeceği türden kocaman bir yapı.

Empire State Binası – New York

New York’un 102 katlı 443 metre uzunluğuna sahip uzun binası Emipre State… Dünyanın en uzun yapıları arasında yer alıyor. Hatta ilk yapıldığı zaman dünyanın en uzun binası unvanına sahipti. 1929 yılında yapımına başlanmış olan yapı 1931 yılında bitirilmiş. Yapımında çok fazla sayıda çalışan çalışmıştır. Ama çoğunun kaydı tutulmadığı için tam çalışan sayısı bilinmiyor.

Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi – Rio de Janeiro

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde bulunan Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi çok ilginç bir tasarıma sahip. Yapımına 1991 yılında başlanmış ve 1996 yılında bitirilmiş olan yapıyı görenler mantar, deniz feneri gibi benzetmelerde bulunuyor. Denizin kenarında konumlanan bu müze turistlerin gözde yerleri arasında bulunuyor. Binanın içerisine kıvrımlı bir rampa ile çıkılıyor.

Casa Mila – Barselona

Barselona’nın gezilmesi gereken en ünlü yerlerinden olan Casa Mila, mimari yapısı ile görenleri büyülüyor. Antoni Gaudi tarafından tasarlanıp yapılan bu yer 1910 yılında inşa edildi. Farklı görünen mimarisi ile insanlar ona La Pedrera adını takmış. Bu isim taş ocağı anlamına geliyor. Binanın en tepesinde de şövalyelere benzeyen heykeller bulunuyor.

Brezilya Ulusal Kongresi – Brasilia

1960 yılında yapılan Brezilya Ulusal Kongresi, Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yer alıyor. Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış ilginç bir yapı. Yapıda dikkat çeken üç ana kısım var. Bunlar kubbe, ters kubbe ve ikiz kuleler. Her kısım farklı bir amaçla kullanılmak için yapılmış. Kubbede Federal Senato’nun salonu, ters kubbede Millet Meclisi’nin salonu ve ikiz kulelerde ise meclis üyelerinin odaları bulunuyor.

Kimbell Sanat Müzesi –  Fort Worth

Louis Kahn tarafından tasarlanan Kimbell Sanat Müzesi Teksas’ta yer alıyor. İçerisinde Asya ve Kolomb öncesine ait eserler sergileniyor. Binanın iç tasarımı o kadar iyi yapılmış ki ışığın girebileceği yerler düzgünce ayarlanmış. Çatılardan büyük cam duvarlardan giren ışık içeriyi ayrı bir büyüleyici yapıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account