Mimar Sinan’ın İstanbul’u…

Mimar Sinan’ın İstanbul’u…

İstanbul, metropol hayatının ayak seslerine, tarihten yankılanan seslerin karıştığı dünyaca ünlü bir tablo ise ressamı da Mimar Sinan’dır diyebilir miyiz? Yaşamanın ayrı gezmenin ayrı deneyimlere sahne olduğu bu şehir, İstanbul tur paketleri ile onu yeniden fethetmek isteyen gezginler için mücevherlerini gün ışığına çıkarıyor. Mimar Sinan’ın silüetini şekillendirdiği bu şehre bambaşka bir gözle bakmak isteyenler için düzenlenen günübirlik turlar, size bir dehanın aşk ve matematikle dolu sırlarını keşfetmeye çağırıyor.

İstanbul tarihi tur temalı gezilerin baş kahramanı Mimar Sinan ve eserlerinin gizemine giden zaman yolculuğunda, İstanbul’a, geometriye, yaldızlı minarelere bambaşka bir açıdan bakabilirsiniz. Günübirlik turlar içinde en çok tercih edilen başlangıç noktası olan İstanbul, bir sonraki bakışınızda size çok farklı görünebilir. İstanbul ziyaretini dolu dolu geçirmek isteyenlerin de tercihi olan İstanbul turları, hayalinizdeki kültür temalı geziyi gerçekleştiren günübirlik turlar arasında yer alıyor.

Günübirlik Turlar ile İstanbul’un Çerçevesi Mimar Sinan Camileri

Zeki bir çocuğun Kayseri’de başlayan mimarlık hevesi, gelecekte yüzyıllarca merak ve hayranlık uyandıracak bir şehrin tarihini yazabilir mi? Mimar Sinan nereli diye merak ediyorsanız, Kayseri’den başlayan cevapların, Edirne’ye, İstanbul’a hatta yarattığı evrensel etki ile tüm dünyaya yayıldığını görebilirsiniz. Mimar Sinan hayatı boyunca hizmet vereceği İstanbul’a, yanında ustalarından öğrendiği mühendislik bilgileriyle adım atıyor. Yeniçeri Ocağı’na katılarak dönemin padişahı olan Yavuz Sultan Selim ile seferlere çıkmak, Sinan için aynı zamanda mimari gözlemler yapma fırsatı demekti.

İmzasını atacağı 375 eserin hiçbirinde kendini tekrar etmeyen Mimar Sinan, İstanbul’un tepelerine ve kıyılarına inşa ettiği camilerle dönemin başkentini donatıyor. Bulunduğu tepelerin heybetiyle uyumlanan Mimar Sinan camileri, ufuk çizgisini işaret eden külliyeleri, birbirini tamamlayan fırça darbelerine benzetiliyor. Her bir yapının kendi arasında ve şehrin coğrafi yapısı ile bir ilişkisi bulunuyor ki bunu günübirlik turlar ile keşfedebilirsiniz.

Edirnekapı’dan batan güneşin, Üsküdar’dan doğan aya aşkla baktığı Mihrimah Sultan Camii, kuzey ve güney rüzgarlarının kesiştiği noktaya inşa edilen Şemsi Ahmed Paşa Camii, yağ lambalarından çıkan isin toplanacağı hava akımının hesaplandığı, toplanan isten yapılan mürekkebin camii işlemelerinde kullanıldığı Süleymaniye Camii, Mimar Sinan neler yapmıştır sorusunun gizemli cevapları için eşsiz bir ön izleme niteliğinde. Böylesi bir dehayla karşı karşıya olmak, günübirlik turlardaki gezinizi İstanbul turist rehberi eşliğinde yapmanın önemine işaret ediyor. Böylece 99 sene yaşayan bir bedenin, yüzyıllara ulaşan büyüsünü, sade, zarif bir mimarinin, İstanbul’un yüksek tepeleriyle buluşmasıyla kazandığı görkemin kaynağı olan zekaya nasıl dönüştüğünü görebileceğiniz bir İstanbul tur gezisi yaşayabilirsiniz. Günübirlik turlarla İstanbul size baş mimarını tanıtırken, gün ortasında tadacağınız Osmanlı lezzetleri ile tarihi atmosferi içinizde hissedebilirsiniz.

İstanbul Tur Programı, Şaheser Köprünün İzini Sürüyor…

Günübirlik turlarda Tophane’den Edirnekapı’ya, Üsküdar’dan Büyükçekmece’ye uzanan İstanbul tur programı güzergahında yer alan, Mimar Sinan ile kuracağınız bağın bir sembolü olacak Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, aynı zamanda Büyükçekmece’nin de sembolü. Mimar Sinan köprüsü için, “Eserlerimin içerisinde şaheserimdir,” diyor. Mimar Sinan kimdir denince akla gelenin sadece cami ve külliyeler olmaması, bu şaheserle anlam buluyor olabilir mi? Kendinden önceki köprülerin bir bir yıkılmasıyla Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a emanet ettiği köprünün, temeli daha sığ ve sağlam olan deniz tarafında başlayan inşası, Zigetvar Seferi’nde hayatını kaybeden Sultan Süleyman’ın cenazesini taşırken de sürecek, Sinan son çabasını köprüyü tamamlamak için harcayacaktı.

İstanbul turistik yerler yönünden zengin olduğu kadar, tarihinde sadakat, adanmışlık, zeka ve ilim dolu hikayeler de barındırıyor. İstanbul’un gizemlerini çözmek, ona dahi bir sanatçının gözleriyle bakmak isteyenler için düzenlenen günübirlik turlar, sizi dört bir yanda birbirine selam veren Mimar Sinan’ın eserleri, çıraklık ve kalfalık döneminin baş yapıtlarıyla tanıştırırken, İstanbul’un kültür ve tarih elçisi ara sokaklarında da bir şehir keşfi yaşatıyor.

Mimar Sinan’ın sanatını ve matematiğini yansıtan başyapıtları içeren geziniz, rehberinizin yönlendirmesiyle en verimli hali alıyor. Bir güne sığabilecek en doğru rotayı çizmek, günübirlik turları profesyonel bir geziye dönüştürüyor. Mimar Sinan’ın baş yapıtlarıyla tanışacağınız bu geziye çıkarken, rahat ayakkabılar, küçük bir sırt çantası, bir fotoğraf makinesi ve bolca merak ile hazırlanmak yeterli. Günübirlik turlar, hava koşullarını gözlemleyerek planlanıyor. Bu sayede geziyi aksatacak sürprizler yaşanmıyor.

Günübirlik turlar ile bir güne bir hayat hikayesi sığdırabilir, her gün gördüğünüz yapılara artık bambaşka bir gözle bakabilirsiniz. İstanbul çıkışlı günübirlik turlar ise tarihi yeniden yaşayabileceğiniz, diğer şehirlerin hikayelerine kulak verebileceğiniz bir sonraki yolculuğunuzu planlamanız için sizi bekliyor.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account