Milano’da sanatsal mezar denilince akıllara gelen: Monumental Cemetery

Milano’da sanatsal mezar denilince akıllara gelen: Monumental Cemetery

Dünya’nın moda başkenti olarak bilinen Milano, aynı zamanda başyapıt olarak nitelendirilebilecek tarihi sanat eserleri ile dolu olan etkileyici bir şehir. Milano denildiğinde akla ilk gelenler Duomo Katedrali veya tarihin ilk alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittoria Emanuele II olsa da gölgede kalamayacak kadar önemli bir tarihi miras daha var: Monumental Cemetery, orijinal tam adıyla Cimitero di Monumentale di Milano.

Monumental Cemetery 1866 yılında Milano’da kurulmuş olan en büyük ikinci mezarlık. Benzer şekilde mezarların üzerinde sanatsal değeri yüksek heykellerler bulunan Avrupa’nın en büyük mezarlığı Monumental Cemetery of Staglieno ise İtalya’nın Cenova Staglieno bölgesinde bulunuyor.

Tatil için gittiğiniz bir şehirde mezarlık ziyaret etmek size çok iyi bir fikirmiş gibi gelmeyebilir. Ancak Monumental Cemetery’i 1 saatliğine görmek için gidenler, oradan saatlerce çıkamıyor ve hayranlıkla eserleri inceliyor. Burayı etkileyici kılan büyüleyici sanatsal mimari değere sahip mezar heykelleri. Yaklaşık 250 bin m²’lik dev bir alana sahip olan bu mezarlıkta göreceğiniz heykeller ilk bakışta sizi ürkütebilir ancak kısa süre içerisinde bu sanat dolu mezarlık sizi büyüleyici dünyasına kabul edecek.

Dünyaca Ünlü Sanatçıların Mezarlarını Ziyaret Edin

Milano, geçmişten beri İtalya’nın en zengin kenti olarak bilinir. Ülkenin birçok varlıklı ailesi Milano’da yaşadığından, bu önemli aileler sonsuzluğa uğurladıkları aile fertlerini Monumental Cemetery’ye gömerlermiş. Bu nedenle mezarların çoğu şehrin ünlü ve zengin sanayicilerin veya ünlü İtalyan markalarının sahibi ailelerin fertlerine ait. Einstein’in babası Hermann Einstein, Nobel ödüllü Salvatore Quasimodo, A.C. Milan’ın kurucusu Herbert Kilpin, Formula 1 şampiyonu Alberto Ascari, ünlü moda markası Moschino’nun kurucusu Franco Moschino gibi pek çok önemli ismin mezarının olduğu Monumental Cemetery, Mimar Carlo Maciachini tarafından tasarlanmış. Asıl amaç şehrin farklı yerlerinde dağınık halde bulunan mezarları tek bir yerde toplamak olsa da, zamanla mezarlığa yapılan heykeller burayı adeta bir müze haline getirmiş. Klasik ve çağdaş İtalyan sanatını yapıtlarına yansıtan heykeltraşlar, her biri birbirinden anlamlı onlarca sanat eserinin bir mezarlıkta toplanmasına katkı sağlamış.

Ölüm Anının Canlandırıldığı Etkileyici Heykeller

Bir mezarlıkta benim ne işim olabilir diyebilirsiniz, ancak bu anıt mezarlığı dünyada eşi az rastlanan heykellere sahip. Mezarların üzerinde bulunan heykellerin bazıları, mezarda yatan kişinin ölüm anını tasvir ediyor. Bu heykeller aracılığıyla, hiç tanışmadığınız ve yıllar önce hayata gözlerini yummuş birinin nasıl öldüğüne şahit olmak ürpertici ancak etkileyici bir his. Diğer yandan bazı heykeller ise, mezardaki kişinin hayatındaki önemli anları temsil etmek için yapılmış. Tüm bunlar sizi yıllar önce yaşamış ve hiç tanımadığınız kişilerin hayatlarına adeta dahil ediyor.

Anıt mezarlık, dinlere göre yahudi, katolik ve diğer olarak üçe ayrılıyor. Ek olarak gömülmek yerine ölümden sonra yakılıp küllerin saklandığı bir bölüm de bulunuyor. Ancak ülkenin zengin ve ileri gelenlerinin küllerinin bulunduğu bu bölümün yıllık kirası oldukça yüksek. Bu nedenle bu bölümde dahi oldukça varlıklı ailelerin üyelerine ait küller bulunuyor.

Cimitero di Monumentale di Milano’ya Ulaşım

İtalya’da metro ile ulaşım oldukça yaygın olduğundan Cimietro Di Monumentale di Milano’ya giderken metro hattını kullanabilirsiniz. Anıt mezarlık, şehir merkezinin kuzeyinde bulunan Çin Mahallesi’nin hemen bitişiğinde. Önerdiğimiz gibi metroyu kullanmak isterseniz M5 metro hattını kullanmalısınız. Monumentale durağında indiğinizde bu büyüleyici mezarlık hemen karşınızda olacak. Anıt mezarlığı ziyaret etmek için pazartesi gününü seçmeyin. Burası pazartesi günleri kapalı ancak haftanın diğer günleri saat 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor. Girişler ise ücretsiz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account