Mesafesi az, samimiyeti çok: Komşu ülkeler

Mesafesi az, samimiyeti çok: Komşu ülkeler

Yurt dışı tatili planlarken aklınıza hemen Avrupa mı geliyor? Peki hem bütçe dostu, hem de Avrupa’ya taş çıkaracak kadar tarihle dolu, başka yerler de var desek? Vize sorunu olmadan, ucuz konaklama ve alışveriş imkanları sunan Türkiye sınır komşuları kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına kadar bu özelliklere sahip ülkeler arasında. Doğal yaşam alanları, tarihi yerleri, müzeleri ve tabii ki yemekleri ile size mükemmel bir seyahat alternatifi olacak komşu ülkelerimizi gelin daha yakından tanıyalım. Neler vadediyor göz atalım.

Kafkasların Yıldızı: Gürcistan

Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden biri olan Batum, ülkemize yakınlığı ve sınırdan yalnızca nüfus cüzdanınızla geçebilmenin verdiği kolaylık sonucunda Türkiye’den çok sayıda turist çeken şehirlerin başında geliyor. Bir deniz kenti olan Batum, tertemiz sahilleri ve bir çok medeniyete yaptığı ev sahipliği sayesinde göz alıcı tarihi eserlerle dolu. Medea Heykeli, Ali ve Nino Heykeli başta olmak üzere, Batum Bulvarı, Alfabe Kulesi, Tiyatro Meydanı, Eski Postane binası ve Botanik Bahçesi, kesinlikle görmeden Batum’dan ayrılmamanız gereken yerlerden. Plajı oldukça taşlı bir yapıya sahip olsa da, tertemiz sahili ve sakin sularıyla deniz keyfini Batum’da da yaşamalısınız. Tabii Gürcistan’a gelip de Gürcü yemekleri yemeden gitmek olmaz. Gürcü pidesi olan Haçapuri, Gürcü mantısı olan Hinkal, Badricani, Silor, Elarci ve daha pek çok Gürcü yemeğini lezzet açısından asla yadırgamayacaksınız.

Manastırlar Ülkesi: Ermenistan

Online vize alabileceğiniz gibi sınırda da vize alabileceğiniz, Türkiye üzerinden sınır kapıları kapalı olsa da Gürcistan üzerinden giriş yapabileceğiniz Ermenistan’da ilk olarak görmeniz gereken yer tabii ki Sevan Gölü olmalı. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Sevan Gölü, göz alıcı manastırlarla çevrili. Sevanavank Manastırı ve Noravank Manastırı, ülkenin en etkileyici yapıları arasındadır. Sevan Gölü’nün kuzeyinde bulunan ve “Ermenistan’ın Alpleri” diye bahsedilen Dilijan Bölgesi, doğa güzelliği bakımından ülkenin en güzel yerlerinden birisi. Gelelim “Ermenistan’da ne yenir?” sorusuna. Ermenistan’ın en meşhur yemeklerinden biri, bizdeki keşkeği andıran Harisa. Bunun dışında içli köfte ve dolma da bulabilirsiniz. Ayrıca pancardan yapılan Borscht Çorbası ve ermeni mantısını da mutlaka denemelisiniz.

Mistik Çöller Diyarı: İran

Hem kültürel yapısı hem de politik yaşamı itibariyle mutlaka görülmesi gereken ülkelerden birisi. İran’ın yüzyıllar boyunca ev sahipliği yaptığı onlarca farklı kültürden izleri görmek, Türk gezginlerin ilgisini çekiyor. İran’a girebilmek için 90 güne kadar olan ziyaretlerde vize almanıza gerek yok. Büyük şehirlerinden birisi olan Tebriz’de gezilecek yerlerin büyük bir kısmı, deprem kuşağında yer alan İran’ın yaşadığı büyük depremlerden dolayı harabeye dönmüş kalıntılar aslında. Bunların dışında  El Goli, Mavi Cami, Azerbaycan Müzesi, Arg-e Tabriz ve tabi ki Tebriz Kapalı Çarşısı gezmeniz gereken yerlerden. Tebriz Kapalı Çarşısı’nın 2010 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne eklendiğinin de altını çizelim. İran’ın başkenti Tahran’da ise devrimin izlerini görebilirsiniz. Yaşam şekilleri bakımından kuzey ve güney olarak ayrılan Tahran’da, görmeden gitmemeniz gereken yerler arasında, başta İran Mücevher Müzesi olmak üzere, Azadi Kulesi, Gülistan Sarayı ve İbret Müzesi yer alıyor. Bunların dışında Şiraz, Qom ve İsfahan da mükemmel tarihi yerler barındırmakta. Sadece, İran’a gitmeden önce ülkenin katı kurallarına bir miktar aşina olmanızda fayda var.

Nahcivan Özerkliği’ni Keşfedin

Nahcivan’ı keşfetmeye ilk olarak küçük bir saat kulesinin süslediği, Avtovağzal Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Meydanın hemen yanında, şehri kuş bakışı manzarası eşliğinde seyre dalabileceğiniz Bayrak Meydan’ı bulunmakta. İçerisinde kronolojik olarak ulusal bayrak tarihi hakkında bilgiler alabileceğiniz, bayrak müzesini de barındıran Bayrak Meydanı, Nahcivan halkının özellikle yaz akşamlarını geçirdiği yemyeşil ve nezih bir yer. Öncelikle Nahcivan’da Azerbaycan Türkçesi konuşulduğu için, anlaşmak konusunda asla sıkıntı yaşamıyorsunuz. Nahcivan ve Azerbaycan’da eski Devlet Başkanı Heydar Aliyev adına pek çok eser, meydan ve cadde bulunuyor. Bunlardan birisi de Heydar Aliyev Müzesi. Xalca (Halı) Müzesi, Momine Hatun Türbesi, açık hava müzesi, Müzikal Müzesi, Han Sarayı, Kızlar Balağı ve bunlar gibi birçok eser görme şansına sahipsiniz. Nahcivan da tavuklu pilavı, pekmezli baklavası ve kendine özgü lezzetleri ile diğer Türkiye’nin komşu ülkeleri gibi yemekleri ve damak zevki konusunda sizi zorda bırakmayacak yerlerden. Tabii ki şuba, düşbere ve hamur aşı gibi yöresel lezzetleri de denemeyi unutmamalısınız.

Mezopotamya’nın Kalbi: Irak

Mezopotamya’nın kalbi olan Irak, aynı zamanda en eski medeniyetlerin de ev sahibi… Ülkede yaz ayları oldukça sıcak geçiyor ve zaman zaman da kum fırtınaları görülüyor. Bu nedenle Irak’ı ziyaret etmek için en uygun mevsimin ilkbahar olduğunu söyleyebiliriz. Irak’ta mutlaka görmeniz gereken ilk şehir: Bağdat. Ülkenin en büyük şehri olduğu gibi, göz kamaştıran tarihi eserlerine sahip. İslamiyet’i seçtiği ilk yıllardan beri, mimarisine de etkisi bulunan, Arap, İslam eserlerinin başında hiç kuşkusuz camiler gelmekte. Um Al-Quaraa Camii, Haidewr Hane Camii, Buratha Camii, Abu Hanifa Camii dışında başta Irak Ulusal Müzesi olmak üzere, Abbasi Sarayı, Bağdat Müzesi, Bağdat Kalesi, Al-Jawadain Holy Shrine, Al-Shaheed Monument, Zawraa Parkı, Al-Mutanabbi Meydanı da görülmeye değer yerlerden. Irak da Diğer Orta Doğu ülkeleri gibi, Lübnan mutfağından etkilenmiş. Bu nedenle damak tadı konusunda Irak’ta da sorun yaşamayacağınızı garanti edebiliriz. Masgouf, zeytinli fasulye, mesguf, baytinijan ve Biryani kebabı Irak’ın en gözde yemekleri arasında.

Dört Mevsim Tatil Yapabileceğiniz Komşu Ülke: Bulgaristan

Yaz mevsiminde plajlarının kış mevsiminde ise karın ve kayak tatilinin keyfini çıkabileceğiniz eşsiz bir coğrafya: Bulgaristan. Kayakseverlerin vazgeçilmezi Bansko, hem kayak sezonu hem de eşsiz manzarası ile tercih nedeni. Masmavi denizinden mükemmel plajlarına, el değmemiş doğasından tarihi eserlerine dolu dolu bir Bulgaristan seyahatine başkent Sofya’dan başlayabilirsiniz. Görkemli dağlarla çevrili olan ve içinden geçen İskar Nehri’nin yanına kurulan Sofya, herkesi kolayca etkileyen bir huzura sahip. Vitosha Caddesi, Sveta Petka Kilisesi, Banyabaşı Cami, Alexander Nevsky Katedrali, Ivan Vazov Ulusal Tiyatro, Saint George Kilisesi, Kyristal Garden ise görmeniz gereken yerlerin başında. Sofya ve Bansko dışında Plovdiv (Filipe), Varna ve Burgaz’ı da gezi planlarınıza mutlaka dahil etmeyi unutmayın.

Karşı Kıyımız: Yunanistan

Atina, Selanik, Girit, Kavala, Mikanos ve Santorini… Hangisi olursa olsun Yunanistan şehirlerini gezmek oldukça keyifli. Ancak felsefenin başladığı Akropolis’i görmeden, Santorini’de muhteşem gün batımını izlemeden, adaları turlamadan, gece hayatının tadını sabahlara kadar çıkarmadan Yunanistan’ı gezmiş sayılmazsınız. Kapıda vize alma ayrıcalığı ve hem havayolu hem de kara yolu ile sağlanan ulaşım kolaylıkları sayesinde Yunanistan’da kendi kültürünüzden uzaklaşmadan yurt dışı tatili yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account