Mersin’de nerede ne yenir?

Mersin’de nerede ne yenir?

Yunus Salman – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Öyle bir şehirdir ki Mersin; tacı Toroslar, etekleri denizdir… Yayla , deniz ve şehir iç içedir. Yazın Yörük yaylalarında üşürken sahilinde güneşlenirsin ve bunları yapmak için kilometrelerce yol gitmenize gerek kalmaz.

Sabaha Narlıkuyu mevkiindeki Yörük kahvaltı salonlarında deniz ve ağaç manzarası eşliğinde köylülerin hazırladıkları ürünlerle kahvaltı yaparak güne başlamanızı ve kahvaltının yanında sacın üzerinde pişirilen açık ekmek ile içerisinde kavrulmuş soğanlı peynir bulunan sıkma adı verilen hamur işini  denemelisiniz. Güne güzel başlamanızı sağlayacak bu kahvaltıdan sonra 15 dakikalık mesafeyle yayladan aşağıya inerek Narlıkuyu’nun deniz koyunda bulunan Narlıkuyu Lokmacısı’nda ağzınızı tatlandırabilirsiniz. Lokmalarında su yerine süt kullanıyorlar en güzel yanı ise tatlıyı az, orta veya fazla şekerli olarak isteyebiliyorsunuz. Tatlının hazmını kolaylaştırmak için bazı yöre halkının evlerinin önünde bulunan tabla adı verilen tezgahlarda buzun üzerinde sattıkları dikenli incir ile vücudunuza giren şekeri dengeleyebilirsiniz.

Koyun arka tarafına geçtiğinizde yüzüp güneşlenmeniz için Akyar karşılayacaktır sizi. Burası kaynak suyunun denizine karıştığı noktadır. Masmavi berrak suyun yüzeyi soğuk ve tatlı, dibi biraz daha sıcak ve tuzludur. Burada serinledikten sonra Narlıkuyu’nun girişinde 4.yy.dan kalma bir hamam bulunmaktadır. İçinde Üç Güzeller Mozaiğinin de bulunduğu hamam bir müze haline dönüştürülmüş. Hamamın yüzyıllardır bozulmadan kalmış zemin mozaiğinde Zeus‘un yarı tanrıça olan güzel kızları Aglaia, Euphyrosyne ve Thalia‘yı kuşlar arasında dans eden hallerini görmeniz bölgenin ne kadar önemli bir nokta olduğunu hatırlatacaktır.

Bölgeye yakın bir çoban tarafından yeni keşfedilmiş olan Gilindire Mağarası’nı, Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru’nu ziyaret edip Anamur’a özgü ince kabuklu, küçük boyuttaki, muhteşem kokulu Anamur muzunu yemeden şehir merkezine dönmemenizi öneririm. Şehir merkezine geldiğinizde iyice acıkmış olacaksınız ki bu açlığınızı tabi ki Tantuni şehri olan Mersin’in meşhur kuyruk yağlı tantunisi ya da kuyruk yağı kullanılmadan yapılanı biftek tantuni ile gidereceksiniz.

Tantuni; kuşbaşının sıçan dişi büyüklüğünde doğranmış, ince saç üzerinde su ve yağla pişirilmiş halidir. Etin üzerine kapatılıp yağı ile lezzetlendirilen halkın deyişi ile açık ekmek denilen lavaşın içerisine bol maydanoz, soğan, kimyon, tuz ve toz biber koyularak yanında bol köpüklü ayranla afiyetle yenir. Fakat tantuni de her tantunicide aynı değil bunun için eski stadyumun arkasında çarşının içindeki tantuniciyi öneririm. Karnınızı doyurduktan sonra Pozcu semtinde sahilde yer alan kafelerde kahvenizi içip dalga seslerini dinleyip daha sonra yiyeceğiniz kerebiç tatlısı için midenizde yer açın.

İlk zamanlarda sadece ramazan aylarında satılan bu tatlı günümüzde her zaman bulunabiliyor. Dışı irmikten yapılan tatlının iç harcında ise toz ve kırık fıstık bulunur. Bu tatlıya tadını veren çöven otunun kaynatılmasıyla elde edilen bembeyaz köpüğü de üzerine eklenir. En son üzerine tarçın serpilir ve yemeye hazır hale gelir. Ayrıca havuçtan yapılan cezerye tatlısını ve hurma püresinden yapılan mamul adı verilen kurabiyeyi de yemenizi tavsiye ederim. Sizlere kısaca Mersin’e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler hakkında bilgi vermek istedim. Arap Mutfağı esintilerinin Mersinliler tarafından lezzetine lezzet katılarak hazırlanmış halini afiyet ile tatmanız dileğiyle…


Bu yazımızı da okuyabilirsiniz!

Akdeniz’in yeni tatil rotası: Mersin plajları

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account