Akdeniz’in yeni tatil rotası: Mersin plajları

Akdeniz’in yeni tatil rotası: Mersin plajları

Mersin plajları hakkında ne kadar bir bilgiye sahipsiniz? Genellikle Akdeniz’de tatil yapmak denilince akıllara hep Antalya geliyor. Oysa birbirinden güzel plajları ile Mersin, çoğu kişinin aklına gelmiyor. Şehirde çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Gidebileceğiniz çok sayıda plaj bulunuyor. Bu plajların her biri ayrı bir güzelliğe sahip.

Mersin plajları listesi

Mersin’de gidebileceğiniz pek çok plaj bulunuyor. Sizler için bu plajları sırası ile kaleme aldık. Mersin 320 kilometrelik sahil şeridi ile çok sayıda plaja ev sahipliği yapıyor. Yaz tatili yapmak isteyenler için çok güzel ve ideal bir şehir. İşte Mersin’de gidebileceğiniz plajlar:

İncekum Plajı

Mersin – Antalya Karayolu üzerindeki incecik kumlara sahip bir plaj… İncekum plajı mavi ve yeşilin buluştuğu çok güzel bir yer. Yol üzerinde bulunmasından dolayı ulaşımı da çok kolay. Ayrıca gezmek isterseniz İncekum Milli Parkı’na da uğrayabilirsiniz.

Kızkalesi Plajı

Kızkalesi Plajı - Mersin Plajları

Kızkalesi Plajı

Mersin en bilinen plajlarından biri Kızkalesi. Turkuaz renkli suların genellikle yurt dışında olduğunu sanıyoruz. Ama Mersin’de birbirinden güzel mavilikte koylar bulunuyor. Erdemli bölgesinde bulunan Kızkalesi plajında deniz bisikleti kiralayarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Küçük çocuklu ailelerin tercih ettiği güvenli bir plajdır. Su derinliği genellikle sığdır. Ayrıca Kızkalesi plajı engelliler için uygun plajlar arasında yer alıyor.

Tarsus Beyazkum Plajı

Tarsus merkezden 14 kilometre uzaklıkta bulunan Beyazkum Plajı, uzun sahil şeridi ile Kazanlı merkezde yer alıyor. Bakanlar Kurulu kararı ile plaj 1995 yılında turizm bölgesi olarak ilan edildi. Kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için çok güzel bir plaj.

Susanoğlu Plajı

Susanoğlu Plajı - Mersin Plajları

Susanoğlu Plajı – Bu fotoğraf denizkizi.com’dan alınmıştır.

Mersin plajları arasında bulunan Susanoğlu Plajı, şehir merkezinden 90 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Yaz aylarında özellikle plaj çok kalabalık oluyor. Mersin Belediyesi sayesinde engelli vatandaşlarda denize rahatlıkla girip çıkabiliyor. Onlar için kumsaldan denizin içine kadar giden bir rampa yapılmış. Böylece rahatlıkla denize girebiliyorlar.

Taşucu Plajı

Taşucu veya Kum Mahallesi plajı olarak bilinen bu plajı insanlar kumluk bir yer plaj olduğu için tercih ediyor. Denizi Kızkalesi plajı gibi sığ. Bu nedenle de plajda çok sayıda çocuklu aileyi görebilirsiniz. Çok sakin bir denizi var. Sabahları dalgasız ama akşama doğru hafif bir dalga başlıyor.

Yapraklı Koy

Yapraklı Koy - Mersin Plajları

Yapraklı Koy – Bu fotoğraf denizkizi.com’dan alınmıştır.

Baştan söyleyelim kalabalıktan hoşlanmıyorsanız burası pek size uygun değil. Ama gitmezseniz de çok pişman olacağınız bir yer. Turkuaz renkli denizi ile tüm Mersinlilerin ve turistlerin gözde yerlerinden biri. Özellikle hafta sonları insanlar buraya akın ediyor. Mersin plajları arasında en popüler olarak yerlerden olduğunu söyleyebiliriz.

Akçakıl Plajı

İsminden de anlaşılacağı üzere plajı küçük çakıllardan oluşuyor. Çam ormanlarının dibinde bulunan bu plaj insanın içinde huzur dolduruyor. Çevresine kamp alanları bulunuyor. Bu nedenle çok sayıda çadır ve karavan görebilirsiniz. Çevresinde de yemek alabileceğiniz marketler ve yemek yerleri bulunuyor.

Bozyazı Plajı

Bozyazı Plajı - Mersin plajları

Bozyazı Plajı

Hafif çakıllı kumsalı ile sakinlik durağı Bozyazı Plajı. Mersin plajları arasında bulunan Bozyazı’nın denizi çok güzel. Sabah saatlerinde dümdüz gibi olan deniz öğleden sonra dalgalı bir hal alıyor. Akşam vakitlerinde gençler gitarlarını alıp burada şarkılar söyleyerek eğleniyorlar.

Soğuksu Plajı

İncekum’dan sonra Antalya yönünde yolunuza devam ettiğiniz zaman karşınıza güzel bir koy çıkıyor. Soğuksu adındaki bu koya dağdan gelen Soğuksu Çayı akıyor. Yani deniz suyu diğer plajlarına göre daha soğuk oluyor. Denizden sonra bu buz gibi çayda insanlar tuzdan arınıyor. Tabii çayın soğukluğuna dayanabilen sayılı kişi var.

Yemişkumu Plajı

Yemişkumu Plajı - Mersin Plajları

Yemişkumu Plajı – Bu fotoğraf denizkizi.com’dan alınmıştır.

Ayaş‘ta bulunan Yemişkumu Plajı, Mersin’in önemli turizm yerlerinden biri. Erdemli’de bulunan Ayaş, Silifke‘ye 30 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Plaj yaz aylarında insanlarla dolup taşıyor. Yemişkumu’na ulaşım da çok kolay. Özel araç, otobüs veya minibüs ile rahatça plaja ulaşabilirsiniz.

Boğsak Halk Plajı

Mersin’de Caretta Carettaların uğradığı Boğsak Halk Plajı çok güzel bir denize sahip. Plajda duş ve tuvalet imkanı da bulunuyor. Mavi bayrağa sahip olan denizi dalgasız ve sığdır. Bu nedenle de çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Özellikle hafta sonları bu plaj çok kalabalık oluyor. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız hafta içleri ziyaret etmenizi öneririz.

Tömük Plajı

Mersin’in popüler ilçelerinden bire olan Erdemli’deki Tömük Plajı da çok güzel bir yer. Burası temiz bir kumsala sahip. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti çok güzel bir şekilde ağırlıyor. Erdemli merkezinden kalkan minibüsler ile kolayca bu plaja ulaşabilirsiniz. Ayrıca burası aile plajı olarak biliniyor. Bu nedenle çevrede çok sayıda küçük çocuklu aile görebilirsiniz.

Pullu Orman İşletmesi Plajı

17 kilometre uzunluğuna sahip olan Pullu Orman İşletmesi Plajı, turistleri tarihi kalıntıları ile kendine çekiyor. Plajın Anamuryum Antik Kenti kısmında çok sayıda tarihi kalıntı bulunuyor. Bu kalıntılar suyun altında yer alıyor. Şnorkel ile dalış yapmayı ve yüzmeyi seviyorsanız tarihi kalıntıların olduğu bölgede yüzmenizi tavsiye ederiz. Plajını merak ediyorsanız eğer yumuşacık kumlar yok. Yarı kumlu yarı da çakıllı bir plaja sahip.

Kazanlı Plajı

Şehir merkezinde konaklıyorsanız yaklaşık 30 dakikalık mesafedeki Kazanlı Plajı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Mersin plajları arasında en kalabalık olan yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Merkeze yakın olmasından dolayı yerli ve yabancı bir çok turisti kendisine çekiyor. Plaj çevresinde duş alabileceğiniz yerler de bulunuyor.

Barbaros Koyu

Silifke’de bulunan Barbaros Koyu, Mersin plajları arasında yerini alıyor. Çevresinde gidebileceğiniz turistik bir işletme bulunmuyor. Bu nedenden olsa gerek doğal güzelliği pek bozulmamış. Çevresinde fazla bir yer olmadığı için yanınızda yemek götürmenizi tavsiye ederiz. Plaja giden yollar biraz bozuk olduğu için çok kalabalık bir yer değildir.

Mersin’de ne yiyebilirsiniz?

Mersin'de yemek - Tantuni

Tantuni

Mersin mutfağında tadına bakabileceğiniz çok sayıda yerel yemek bulunuyor. Bunlardan en bilinen yemeği Tantuni olsa gerek. Kime yerde ekmeğe kimi yerde ise lavaşa yapılan bu yiyecek çok güzel bir tada sahip. İçerisine küçük küçük etler, biber, soğan, domates konuluyor. Bunun dışında deniz ürünlerini yemeği seviyorsanız mavi yengecin tadına bakmanızı da öneriyoruz. Özellikle sahil kesimlerinde bulunan cafe ve restoranlarda yiyebilirsiniz. Yemeklerin yanında Kayakoruğu adındaki kumlarda yetişen bir otun turşusunu yemenizi öneririz. Bunların dışında Mersin plajlarının yakınlarında Sıkma adındaki peynir veya patatesten yapılan gözlemeden de yiyebilirsiniz. Ayrıca “Mersin’de nerede ne yenir?” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Mersin plajları yakınlarındaki yeme içme yerleri

Arif Balık Restaurantı: Kızkalesi plajları yakınlarında bulunan bir balık restoranı. Taze balık yiyebileceğiniz güzel bir yer. Izgara karides yemenizi öneririz.

Çağlar Restoran: Soğuksu plajı yakınlarında bulunuyor. Denize karşı güzel bir çay içebilirsiniz. Mersin – Antalya yolu üzerinde bulunuyor. Deniz mahsullerinden yapılmış yemeklerini yiyebilirsiniz.

Paşazade Restoran: Bozyazı halk plajı yakınlarında bulunuyor. Uygun fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Et yemeklerinden yiyebilirsiniz. Buraya giden tüm müşteriler yemeklerin tadını beğeniyor.

Gönül CAFE & BEACH Balık Restaurant: Yapraklı koyu yakınlarında bulunan Gönül Cafe & Beach Balık Restaurant’ta lezzet dolu bir yemek yiyebilirsiniz. İsminden de anlaşılacağı üzere deniz ürünleri bulabileceğiniz bir yer.

Ada Cafe: Kum Mahallesi plajı yakınlarında bulunan Ada Cafe’de denizden sonra karnınızı güzel bir şekilde doyurabilirsiniz. Çalışanlar çok güler yüzlü.

Kaya Cafe Restoran: Susanoğlu Plajı yakınlarında bulunuyor. Denizin kenarında karnınızı doyurabileceğiniz güzel bir mekan. Yemekler hızlı servis ediliyor. Denizin yorgunluğunu burada güzel bir Türk kahvesi ile atabilirsiniz.

Denizkızı Balık Restoran: Kazanlı plajında denizin tadını çıkarıyorsanız yakınlarında bulunan Denizkızı Balık Restoran’a gidebilirsiniz. Burada birbirinden lezzetli deniz mahsullerinden yapılan yemekleri yiyebilirsiniz.


Bu yazımızı da okuyabilirsiniz!

Mersin’de nerede ne yenir?

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account