Mayıs ayı festivallerini kaçırmayın!

Mayıs ayı festivallerini kaçırmayın!

Mayıs ayında da dünya çapında ünlü kültür, sanat ve eğlence dolu festivallerle karşı karşıyayız. Cannes Uluslararası Film Festivali’nin de dahil olduğu mayıs festival programını yoldasin.com okurları için derledik. İşte, mayıs ayı kaçırılmayacak festivaller şöyle:

BottleRock Napa Valley

25 – 27 Mayıs 2018, Napa Vadisi – Kaliforniya

BOTTLEROCK NAPA VALLEY

BottleRock Napa Valley, San Francisco’da yapılan Bay Area’s yaz festivalinin başlangıcıdır aslında. Napa Valley Expo alanında düzenlenen ve üç gün süren festivale her yıl ortalama 100 bin kişi katılıyor. Eşsiz müzikler, lezzetli yemekler ve muhteşem şaraplarıyla dünya standartlarında bir festivaldir. Sıcak gündüzleri takip eden serin geceleri ve manzarası ile katılımcıları hayran bırakır.

Festivalde bu yıl, Stevie Wonder, Florence + The Machine ve Red Hot Chili Peppers’ın dahil olduğu toplam 70 sanatçı boy gösterecek. Geçmişte festivalde The Avett Brothers, Snoop Dogg, Jackson Browne, The Cure, OutKast, The Flaming Lips, No Doubt, Robert Plant, Imagine Dragons, Public Enemy, De La Soul, Kings of Leon, Jane’s Addiction ve Third Eye Blind gibi gruplar sahne aldı. Kısacası festivalde herkes için güzel bir şey bulmak mümkün.

California Roots Müzik ve Sanat Festivali

25 – 27 Mayıs 2018, Monterey Fairgrounds – Kaliforniya

CALIFORNIA ROOTS MUSIC AND ART FESTIVAL

Festivalin kurucusu Jeff Monser adlı bir kişidir. Monser bu festivali, insanları güzel müzik ve eğlence ekseninde bir araya getirmek amaçlı başlatmıştır. İlk başladığında sadece 1.400 kişinin katıldığı festivale, şimdilerde günde 11 bin insan katılmaktadır. Bu sayı, etkinliğin düzenlendiği Monterey Fairgrounds’un mevcut kapasitesinin tamamına denk gelmektedir.

Kendini bir festivalden ziyade bir yaşam biçimi olarak tanımlayan California Roots Festivali’ne bu yıl Slightly Stoopid, Damian Marley, Rebelution, Atmosphere, Stephen Marley, Michael Frant, Pepper, J. Boog, Barrington Levy, Hirrie başta olmak üzere çok sayıda ünlü sanatçı ve grup katılacak.

Cannes Uluslararası Film Festivali

8 – 19 Mayıs 2018, Cannes – Fransa

CANNES INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

Film yapımcıları belki kariyerlerine Hollywood’la başlarlar ama işin vitrini Cannes Film Festivali’dir. Mayıs ortasından başlayıp sonuna kadar devam eden iki haftalık sürede, Cote d’Azur ünlüler geçidine ve onların peşinden koşan paparazilere ev sahipliği yapar. Giderek daha rekabetçi bir hal alan Cannes Film Festivali, sahne ve kostümün filmlerden, kazananlardan ve ödüllerden daha önemli olduğu bir noktaya ulaşmıştır.

Cinco de Mayo

5 Mayıs 2018, Puebla – Meksika

<> on May 5, 2011 in Los Angeles, California.

Meksika’nın yemek başkenti Puebla için valizinizi hazırlayın. Festivalde, iyi silahlanmış Fransız ordusunun bir grup yerli ve asker tarafından 1962’de yapılan Pueblo savaşında yenilgiye uğratılması kutlanır. Cinco de Mayo sadece geçiş töreninden oluşan festival değildir. Zaman içinde sanat etkinliklerinin, konserlerin dans ve tiyatro gösterilerinin yapıldığı 20 günlük bir festivale dönüşmüştür.

Cooper’s Hill Cheese-Rolling

28 Mayıs 2018, Brockworth, İngiltere

COOPER'S HILL CHEESE-ROLLING

200 yıldan beri yapılagelen bu etkinliğin geleneksel doğası, formalite dışı ve gezici yapısından dolayı geçmişine dair pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak kökeninin Romalılara kadar dayandığı düşünülmektedir. Fakat festivalin bir pagan geleneği olan baharın kutlanmasından başlayarak günümüze ulaştığı düşünülmektedir. Festival çerçevesinde, dünyanın dört bir yanından gelen gözü pek yarışmacılar yarışır. En az 13 dalda yarışmalar düzenlenir.

St. Lucia Caz ve Sanat Festivali

6 – 13 Mayıs 2018, Güvercin Adası, Lucia

Karayiplerde Doğu Karayip denizindeki küçük bir ada olan Saint Lucia, uzak ve ufak bir adacık olsa da adada düzenlenen yıllık caz festivali dünyanın en iyileri arasında yerini buluyor. Son yıllarda festivalde performans sergileyen sanatçılar arasında R. Kelly, Diana Ross ve Amy Winehouse gibi isimler yer aldı. Ancak festivale asıl enerji katan, Karayip müzisyenleridir.

İlk olarak 1992’de gerçekleştirilen Lucia Caz Festivali, adanın en çok turist çeken dönemi aralık-nisan arası ile kasırga dönemi olan haziran-kasım arasındaki dönemde turistler için yeni bir cazibe oluşturmak amaçlı başlamış. 2013’ten itibaren organizasyona moda, dans, yemek ve görsel sanatlar da eklendi.

Hangout Müzik Festivali

18 – 20 Mayıs 2018, Gulf Shores, Alabama, ABD

Hangout

MTV’nin düzenlediği Spring Break’i aratmayacak büyüklükte olan Hangout Music Festival, 2010 yılından bu yana yapılmaktadır. İki günlük standart müzik festivallerinden olan Hangout Music Festival’in en büyük farklılığı ise plajda düzenlenmesi. Onlarca ünlü grubun ve sanatçının sahne aldığı festivalin bilet fiyatları, 289 dolar ile 1500 dolar arasında değişmektedir.

Lightning in a Bottle

24 – 28 Mayıs 2018, Bradley – Kaliforniya

LIGHTNING IN A BOTTLE2

Dört gün boyunca devam eden festivalin ana teması sanat, sürdürülebilirlik ve müzik performanslarıyla hayatın aydınlatılmasıdır. Kaliforniya’nın kuzeyinde konuşlu Do LaB tarafından yaratılan bu etkinlik, 2000 yılından bu yana yapılan bu festival, aslında Santa Ynez Dağı’nda yapılan bir doğum günü partisinden çıkmış ve sonrasında bir halk festivaline dönüşmüştür.

Festivalde, üç boyutlu sanatsal çalışmalar, yoga, meditasyon hizmetleri, şehir peyzajı, seyyar satıcılar, performanslar, oyunlar, özel gösteriler ve daha pek çok şeyi bir arada bulursunuz.

Sudtirol Gurme Festivali

25 – 27 Mayıs 2018, Bolzano – İtalya

İtalya’da Mayıs ayı sonunda gerçekleşen Sudtirol Gurme Festivali, bölgenin en kaliteli ürünlerini bulabileceğiniz harika bir eğlence. Bolzano bölgesinde yapılan bu yemek festivalinde ayrıca canlı müzik ve çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

Zürih Yemek Festivali

24 Mayıs – 3 Haziran 2018, Zürih – İsviçre

Her yıl Mayıs ayının sonunda Zürih’te profesyonel, amatör aşçılar ve gurmeler için büyük bir yemek festivali düzenleniyor. İsviçre’nin geleneksel lezzetlerinin yapıldığı bu festival boyunca birbirinden güzel tada sahip yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Aynı zamanda küresel anlamdaki mutfak trendleri ile de tanışabilirsiniz. 11 gün boyunca Zürih’te yiyecek ve içecek adına yapılan 140’ın üzerinde etkinlik gerçekleştirilir. Aşçılık kursları, yemek tadımları, mutfak savaşları bu etkinliklerden sadece birkaçı.

Aoi Matsuri Festivali

15 Mayıs 2018, Kyoto – Japonya

Japonya’da düzenlenen Aoi Matsuri Festivali, adını Edo döneminde yapılan kutlamalardaki bir çiçek türünden alır. Aoi, Japonca mavi anlamına geliyor. Festival, kötü hava şartlarından dolayı zarar gören hasatlar için 6. yüzyılda yaşayan İmparator Kinmei’nin, Kamo tanrılarına dua etmesi ile başlamış. Tanrıların edilen duaları duyması için ilgi çekici bir geçit töreni yapılmış. Bu günümüzde de hala devam ediyor. Geçit töreninde boğalar tarafından çekilen vagonlar, atlar, inekler ve Heian dönemi saray halkındanmış gibi giyinen 500’den fazla kişi eşlik ediyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account