Mavi Köşk: Kıbrıs’ın en gizemli müzesi

Mavi Köşk: Kıbrıs’ın en gizemli müzesi

Yazı: Çisel Dilara Acar

Kıbrıs’ın sırlarla dolu gizemli evi Mavi Köşk’ü hiç gördünüz mü? Bu yazımızda bugün bir müze olarak kullanılan ve Girne-Güzelyurt yolu üzerinde bulunan bu köşkü ve Girne’yi yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Girne’ye gitmişken Mavi Köşk’ü görmeden dönmek olmaz. Tüm gizemiyle Mavi Köşk turistlerin en önemli uğrak noktaları arasındadır.

 Mavi Köşk’e nasıl gidilir?

Kaçakçının köşkü ya da Paolides’in evi olarak da bilinen Mavi Köşk Kıbrıs gizemli yapısıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Öncelikle “Mavi Köşk Kıbrıs nerede?” sorusuna cevap verecek olursak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Girne-Güzelyurt dağ yolu üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Girne’den Mavi Köşk’e 45 dakika gibi bir sürede araç ile gidebilirsiniz. Kişisel aracınızla gidebileceğiniz gibi turla da gidebilirsiniz ki bu daha verimli olur. Özellikle uçak ile geldiyseniz turları tercih etmeniz hem ekonomik olacaktır hem de zaman kaybı yaşamayacaksınız.

Mavi Köşk hikayesi

Mavi Köşk hikayesi 1957 yılında İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides tarafından yaptırılarak başlamıştır. Gelin Paulo Paolides kimdir ona bakalım. Paulo Paolides Kıbrıs’ta doğan İtalyan asıllı Rumlardandır. Bir avukattır ve aynı zamanda Ortadoğu’nun en büyük silah tüccarı olarak gösterilmekte ve köşkü de bu amaçla paralel kullandığı bazı kaynaklarda gösterilmektedir. Dönemin Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un avukatlığını yapmıştır. Hatta avukatlık mesleğini silah tüccarlığını örtbas etmek için yaptığı da söylenir. Köşk konum itibariyle görülmesi zor bir yere konumlanmıştır. Sanata düşkün olduğunun izlerini evde görebilirsiniz. Dünyada sadece 4 tane olduğu ileri sürülen Meryem Ana tablosu bunlardan biridir. Mavi Köşk’ün her odası ayrı bir konsept ve renge sahiptir. Kırmızı oda mafya toplantılarının yapılması için, mavi oda yetişkin misafirler için, sarı oda ise çocuk misafirler için kullanıldığı belirtilir. O yıllarda başarıyla yapılmış bir klima sistemi yalıtımı güçlü perdeler dikkatlerden kaçmıyor. Mavi Köşk’te büyük bir kütüphanenin olduğu görülmekte. Her yatak odasında banyo bulunmakta. Paulo Paolidis kendi yatak odasının kapı tokmağını yukarı doğru kaldırılarak açılcak şekilde planlamış. Bunu bile kaçmak için süre kazanmak amacıyla yaptığı söyleniyor. Gerek yatak odasında gerekse diğer odalarda kullanılan mobilyalar kaliteli ve özel tasarım seçilmiş. Paolidis’in şahsına ait pek çok özel eşyasını Mavi Köşk’ün çeşitli odalarında ve kendi yatak odasında bulabilirsiniz. Odalarda ve köşkün taverna kısmında bulunan masalar odaların rengi neyse o şekilde boyanıyormuş. Havuzdaki bar kısmı İtalya’dan gelen mozaikler ile döşenmiş. Paulo Paolidis’in 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Mavi Köşk’ü arkasında bırakarak İtalya’ya kaçtığı ve kaçarken gizli tünelleri kullandığı ve sonra bunları yok ettiği anlatılmaktadır.

Mavi Köşk saatleri

Mavi köşk pazartesi günleri haricinde haftanın diğer günleri açıktır. Köşkü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Köşk askeri bölgede olduğundan gezmeye gittiğinizde kimliğinizi de yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Girne’ye nasıl gidilir?

“Girne’ye gitmek için vizeye ihtiyaç var mıdır?” diye soracak olursanız hemen şöyle söyleyeyim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için Türk vatandaşların vize almasına gerek yok. Nüfus cüzdanınız veya pasaportunuz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapabilirsiniz. Kıbrıs’a feribot ya da uçak ile ulaşabilirsiniz. Taşucu veya Alanya’dan Girne’ye feribotlar kalkmakta. Aynı zamanda arabalı feribotları da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde arabanızı da yanınızda götürebilirsiniz. İstanbul’dan Alanya’ya arabayla gidip feribota binmektense daha konforlu ve hızlı bir yol olan uçakla ulaşımı da tercih edebilirsiniz. Uçaklar Lefkoşa’ya inmektedir. Buradan araçlarla ya da araç kiralayarak Girne’ye ulaşım mümkün. Fakat küçük bir hatırlatmada bulunmak lazım, Kıbrıs’ta trafik sağdan akmaktadır.

Girne’de ulaşım

Girne’de her yere taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem Girne içerisinde hem de Girne’den diğer şehirlere minibüs ile de ulaşım sağlanabilir. Girne şehir için de ve Girne’den Lefkoşa’ya dolmuşlar var. Ya da kendiniz özel aracınızı kiralayabilirsiniz.

Girne’de nerede konaklama yapılır?

Girne’de Liman bölgesi tarihi yerlere yakınlığı sebebiyle ideal konaklama bölgesidir. Özellikle yaz aylarında gittiyseniz Escape ve Acapulco bu bölgede denize girmek için ideal plajlardır. Bunun dışında şehre en yakın oteller Karia Plus City Apartments, Royal Residence Kyrenia ya da Rose Gardens’tır. Şehre yakınlık önemli değilse ve ekonomik bir otel tercih edecekseniz size önerim Hostel Maxim, Neo Line ya da Sun Rays Hostel’dir. Kıbrıs’ta gece hayatı ile meşhur pek çok otel olduğunu da söylemeliyiz.

Girne’de gezilecek yerler

Girne tarihi ile büyülen bir şehirdir. Girne’de gezilmesi gereken yerler Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, Hazreti Ömer Türbesi, Şehitliği, Ağa Cafer Paşa Camii, St. Hilarion Manastırı, Halk Sanatları Müzesi, Bellapais Manastırı, Bufavento Kalesi  ve tabi ki Mavi Köşk olarak sıralanabilir. Girne Kalesi, Şehrin simgesi olan bu kale dikdörtgen planlıdır. Ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Kale Bizanslılar tarafından kenti Arap akınlarından korumak amacıyla inşa edilmiştir. Lusignan döneminde kaleye eklentiler yapılmıştır. Son şeklini ise Venedik döneminde almıştır.  Boğaz Şehitliği, Şehitlik Lefkoşe’den Girne’ye giden yol üzerinde bulunmaktadır. 1974 Yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan askerler için yaptırılmıştır. Ağa Cafer Paşa Camii, 1589 yılında Kıbrıs valisi Ağa Cafer Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami kalenin yanında, limandan kent merkezine çıkan taş döşemeli bir sokaktadır. İki katlı bir ev  olan Halk Sanatları Müzesi, Tarihi Girne Limanı’nda bulunmaktadır. Hz. Ömer Türbesi, Çatalköy’de deniz kıyısında, kayalık bir alanda yer alır. Çok önemli bir dini ziyaret yeridir.  St. Hilarion Manastırı, Beşparmak dağlarının eteğinde bulunmaktadır. Bu manastıra çıkmak için 480 basamak merdiven çıkmanız gerekmektedir. 1158-1205 yılları arasında inşa edilen Bellapais Manastırı, Gotik bir mimarisi vardır. Dağ manzarasına sahiptir. Bufavento Kalesi, Girne dağının eteklerinde yer alır. Olası Arap saldırısına karşı yapılmıştır.

Girne’de ne yemeli?

En bol çeşit deniz ürünlerinden yanadır. Mezeler oldukça çeşitlidir. Cacık, humus, fava, turşu çeşitleri, hellim peyniri ve Akdeniz’e özgü zeytin çeşitleri bu mezelerden yalnızca birkaçıdır. Özellikle hatırlamak gerekir ki hellim Kıbrıs’a özgü bir peynir çeşididir. Molehiya özellikle Girne bölgesine özgü bir lezzettir. Molehiya kuzu ya da tavuk eti ile pişirilir. Görünümü reyhana, tadı ise bamyaya benzer ve nane gibi kokar. Molehiya’nın yanı sıra şeftali kebabı, mücendra pilavı, Kolokas ve Küp kebabı da tadılması gereken diğer lezzetler arasında yerini bulur. Bir diğer önemli lezzet ise Lalangi’dir. Lalangi’de tavşanın suyundan bir hamur hazırlanır ve tavşanın eti tiftiklenerek bu hamurun içine konur. Girne’de hemen her restoranda bulabileceğiniz Mücendra Pilavı pirinç ve mercimeğin bol soğanla pişirilmesi ile hazırlanır. Kıbrıs’ın bir başka önemli lezzeti ise macundur ve Kıbrıs’ta hemen her meyvenin macunu yapılmaktadır. Özellikle patlıcan macunu enteresan bir şekilde çok ünlüdür. Kıbrıslıların en önemli içkileri ise Zivaniyadır. Zivaniya üzüm suyundan elde edilir ve Kıbrıs konyağı ile anılır. Ancak Zivaniya sadece üzüm suyundan değil çok çeşitli meyvelerden de yapılır. En popüler Zivaniyalardan biri incir Zivaniyasıdır. Bahsettiğim ürünleri doğru yerde tatmak istiyorsanız Kybele restoran, Niyazi restoran, Ambiance restaurant, Kyrenia Tavern önerebileceğim birkaç restoran arasındadır.

Girne gece hayatı

Gece hayatı denildiği zaman Girne’de ilk akla gelen şey kumarhanelerdir. Bu kumarhanelerde zaman zaman ünlü sanatçılarda yer almaktadır. Kumarhane değil de gece kulübü tercih edenler için ise Sempati Bar, Roxanne, The Valley ve Runch Bar en popüler gece kulüpleridir.

Girne’de alışveriş

Girne’de dünyaca ünlü markaların hemen hepsini bulmanız mümkündür. Özellikle alkollü içecekler çok ucuza satılmaktadır. Alkolün sağlığa zararlı olduğunu ve uzak durulması gerektiğini belirtmemizde fayda var. Girne’nin merkezinde çok sayıda kuyumcuya rastlayabilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli hediyelik eşyaları bulabileceğiniz dükkanlardan da bolca bulabilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account