Tatil cenneti Bali Adası hakkında az bilinenler

Tatil cenneti Bali Adası hakkında az bilinenler

Yazan: Dilara Dinçel

Hayatımızın neredeyse üçte ikisini bilgisayar ekranlarındaki duvar kağıtlarına bakarak geçiriyoruz. Genelde en çok özlediklerimizi, en özellerimizi kimimiz ise aslında bulunmak istediğimiz yerlerin fotoğraflarını koyuyoruz. Bu bazen yıldızlı bir gecede sadece bir çadır ve kamp ateşi fotoğrafı, bazen de güneşin engin denizde batışının fotoğrafı olabiliyor. Bazılarımız ise bu duvar kağıtlarını üç boyutlu olarak yaşıyor ve bizleri bu görsel şöleni paylaşmak üzere davet ediyor…

İşte bunlardan birisi Endonezya Bali adası. Bali tatili ile unutulmaz bir seyahat yaşayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız Bali adası hakkında az bilinenleri okumanızda fayda var.

Endonezya’nın Küçük Sunda adalarının en batısında yer alan popüler ve turistik adası Bali Adası, tropikal ormanlar içerisinde, doğal yaşamı, muhteşem Hint okyanusu ve misafirperver yerel halkıyla bizleri kendi yaşamına davet ediyor.

Bali’nin yüksek sezonu

Bali’nin ortalama sıcaklığı 30–35 derece arasında değişiyor. Türkiye’nin aksine 4 mevsim yaşanmıyor; turistik açıdan yüksek sezonu en düşük yağışın olduğu döneme göre belirlenmekte. Bu sebeple Mayıs sonu – Temmuz başı baharı,  Temmuz başından Ekim başına kadar yüksek sezonu diyebiliriz. Ancak tabiî ki günümüzde yağışların ne zaman geleceğini tam olarak belirlemek zor…

Az bilinen yönleri

Volkanik bir oluşum olan mercan kayalıklarının tam ortasında 2000 farklı balık çeşidine ev sahipliği yapan Bali adası diğer adıyla Tanrıların Adası, bilinenin aksine tek bir ada değil üç adadan oluşmakta.  Tanrıların Adası’nın az bilinen yönlerinden kısa bir derleme yapmak gerekirse;

 • Adada musluk suyu çok kaliteli olmadığı için ve hava sıcaklığı bir hayli yüksek olduğu için buz, devlet kontrolünde verilmektedir.
 • Dünya’nın en pahalı kahvelerinden birisi olan Kopi Luwak misk kedisinin sindiriminden toplanır.
 • Adanın her tarafında düşünülenin aksine bembeyaz kumlar bulunmamaktadır, yanardağın soğumuş lavlarından oluşan Lovina plajı gibi siyah kumlu plajlar da var.
 • Restoranlarda artık bu kültür kalmamış olsa bile lokal bir yerde yemek yemeniz durumunda yemeğinizin az bir kısmını tabakta bırakmanız yeterince doyduğunuzu belirtmektedir, beğendiğinizi göstermek amacıyla tabağınızın tamamını bitirmeniz durumunda ikrama devam edilebilir.
 • Bali’nin yeni yıl kutlaması “Nyepi” Sessizlik gününde havalimanı dahil her yer kapatılmaktadır. Bu yer yıl farklı bir tarihe denk gelmektedir. Öncelikle bir festival yapılır ardından bütün ışıklar ve iletişim kapatılır adeta darbe olmuş gibi herkes kendi evinde sessizce oturur ve sokağa çıkmak yasaktır. Havalimanı bile kapalıdır. O yüzden gitmeden önce bu günü araştırmanızı öneririm.
 • Sanatçı David Bowie Bali’ye inanılmaz bir aşk duyardı.
 • Bali’de kötü ruhlar hoş görülmez muz yaprağına sarılmış yemekleri yemek veya kötü ruhları kovmak için taş oymaları yapmak kötü ruhları kovma rituellerinden sadece birkaçıdır.
 • Denenmeden dönülmemesi gerekenler arasında geleneksel yemek- Babi Guling var; zerdeçal ile ovalanmış meşhur Bali domuzu, Hindistan cevizi suyuyla  açık ateşte saatlerce kavrularak yapılmaktadır.
 • Acıya dikkat. Bali’de özellikle sokak satıcılarından bir lezzet denemek isterseniz acı konusunda uyarmalısınız.
 • Aslında maymunlara sadece Maymunlar Ormanı’nda değil her yerde rastlayabilirsiniz, yani hırsız maymunlara telefonunuzu veya gözlüğünüzü çaldırmak için ille de Maymunlar Ormanı’na gitmenize gerek yok, herhangi bir yerde bu durum başınıza gelebilir. Hırsız derken çalıp bir yere gitmiyorlar, çalıp kırıp size geri veriyorlar o yüzden dikkatli  olunmalı.
 • Tropikal meyveler ve sebzeler arasında Bali veganlar için tam bir cennettir.
 • Bilinenin aksine yunus balıkları her dakika görülememektedir. Yunusları görmek için sabah erken kalkılmalıdır.
 • Kişiye özel altın veya gümüş takı yaptırılabilir
 • Tabii ki masaj yaptırmadan dönmek olmaz.

2000’den fazla Hindu tapınağına ev sahipliği yapan, yer yüzünde kendimizi cennette gibi hissetmemizi sağlayan Bali’nin diğer adının Tanrıların Adası olmasına şaşmamalı. Adadaki her köyde en az 3 adet tapınak bulunma zorunluluğu vardır ve Balililer Tanrılar ve ruhlar arasında yaşadıklarına inanmaktadırlar. Bu yaşam tarzlarını hayatlarının her anında hissedebiliyoruz…

Gezilmesi Gereken Yerler

Pirinç Tarlaları: Görsel şöleninin yanı sıra pirinç tarlaları 9. yüzyıldan beri sualtı kaynaklarının kullanılarak tarlaların sulanması yöntemiyle zamanından günümüze gelen bir teknoloji harikasıdır.

Pura Goa Lawah: Bali’nin dokuz kutsal tapınağından biridir ve yarasalara ev sahipliği yapmaktadır. Efsaneye göre, dev bir naga yılanı olan Basuki, buradaki mağara içinde yaşamaktadır  ve yarasalarla beslenmektedir. Bir başka efsaneye göre mağaranın yeraltındaki şifalı suları gizlediğini belirtir. Tirta Empul – Yerel halkın otuz su musluğundan gelen tatlı su kaynaklarının yıkanmasını içeren uzun bir arınma ritüeline girdiği tapınaktır MS 962 yılında kurulmuş ve Budizm’in en önemli üç tanrısından birisi olan Vishnu’ya adanmıştır.

Tanah Lot Tapınağı: M.Ö 1200’lü yıllarda kayalıkların üzerine inşaa edilmiş olan kelime anlamı denizde yüzen küçük ada anlamındaki tapınaktır. Günümüzde gün batımını görmek isteyen turistler tarafından gün batımı saatlerinde kalabalıktır. Gelgit zamanlarında ise tapınağın altındaki kayalıkların tamamının sular altında kalışı görmeye değerdir.

Uluwatu Tapınağı: Deniz seviyesinden yaklaşık 70m yükseklikte bulunan Pura  Luhur Uluwatu tapınağı’nın Bali’nin manevi altı ayağından birisi olduğuna inanılır.

Besakih Tapınağı: 1995’ten beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nin aday listesine dahil edilenBali’nin ana tapınağı olarak da adlandırılan Besakih, Bali’deki tüm tapınakların faaliyetlerinin merkezinde yer almaktadır. Ana Pura Penataran Agung (Büyük Devlet Tapınağı) ve diğer 18 tapınağı içeren en az 86 tapınağı kapsayan sanatsal ve eşsiz bir komplekstir.

Bali Safari ve Marina Parkı: Gergedanları, filleri, aslanları yani kısaca vahşi yaşama dair neredeyse bütün canlıları görebileceğiniz bu park görülmeye değer.

Tapınaklara giderken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Ayak tabanınızın sunaklara bakmamasına dikkat edin özellikle heykellerde
 • Uzun kıyafetler giyerek gitmeniz gerekmektedir
 • Sessiz ve saygılı olmanız gerekir
 • Rahipten daha yüksekte oturmayın
 • Açık yaranız varsa veya belirgin şekilde hamileyseniz tapınaklara giriş yapamayabilirsiniz.
İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account