Masalsı Tren Yolculuğu: Bir Doğu Ekspresi Macerası

Masalsı Tren Yolculuğu: Bir Doğu Ekspresi Macerası

Son zamanların olmazsa olmaz yolculuklarının başında Doğu Ekspresi turları geliyor. Her seyahatseverin kış mevsiminde yapmak istediği bu yolculuk için, yaz ayları itibari ile harıl harıl bilet arandığı düşünülürse; bu masalsı yolculuğu merak etmemek mümkün değil. Peki, bu yolculuk nasıl başladı? Genel olarak Doğu Ekspresi nedir, nasıl bir tarihe sahip ve en önemlisi de Doğu Ekspresi turu ile gezilecek yerler nereler? Tüm bu soruların yanıtlarını merak edenler, öğrenmeye ve keşfetmeye değer bulanlar için yolculuğumuza başlayalım…

Yeni Başlayanlar için: Doğu Ekspresi Tarihçesi

Sene 1949… Bir ülkenin bir ucundan bir başka ucuna taşıyacak vagonların ilk yolculuğunun tarihe atıldığı imza… Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ulaşım ağının geliştirilmesi üzerine yoğun çalışmalar yapılmış. 1923’ten 1939’a kadar toplam 3.189 km demiryolu inşa edilmiş, 1939’da ise adeta yeni bir devrim yapılarak demiryolunun önce Erzurum’a ulaşmış, 1949’da ise Kars’a kadar inşa edilerek tüm yurdun doğusu ile batısını birleştiren bir köprü olmuştur. 10.yıl marşında geçen “Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan” sözleri Doğu Ekspresi’nin gerçek hikâyesinin başlangıcı olsa gerek…

Doğu Ekspresi’nin Türkiye için önemi yalnızca bir ulaşım aracı değil aynı zamanda haberleşme aracı olarak da uzun yıllar yolculuğuna devam etmiş olmasıdır. Doğu Ekspresi bu anlamlı yolculuğuna önceleri Haydarpaşa Garı’ndan Kars’a kadar sürdürürken; 2012 yılında Haydarpaşa Garı’nın trenlere kapatılması nedeniyle Ankara- Kars hattında devam ediyor.

Doğu Ekspresi Turları ile Kendi Hikâyenizi Yazın

Bir demiryolu hattının bu kadar popüler hale gelmesinin içinde tarihi önemini de öğrendikten sonra şimdilerde herkes kendi hikâyesini yazmak için Doğu Ekspresi ile yollara revan olsa haksız sayılmaz. Doğu Ekspresi turları ile son zamanların en popüler seyahatlerinin neredeyse başında geliyor. Güneşin doğduğu yere yönünü diken Doğu Ekspresi, Başkent Ankara-Kars arası neredeyse 2 bin kilometrelik bir yolculuğa çıkarıyor. Tam bir günü trende geçirerek 24 saat sürecek bu yolculukta müthiş tecrübe yaşanıyor.

Kars Doğu Ekspresi turları özellikle hafta sonu kaçamağı için mükemmel bir tercih. Şehrin griye boyanmış resminden uçsuz bucaksız yeşile, eşsiz ve bakir bir doğa tablosuna ulaşılan bir masal…  Işık doğudan yükselir dedirtecek görüntülerin gözlerinizle buluştuğu an; günün güneşle buluştuğu, bir doğuma en yakın tanık olmanın, anı anda sonsuzlaştırmanın diğer adı Doğu Ekspresi turları olsa gerek. Bir düşünsenize, tamı tamına 24 saati bir vagonun içerisinde geçirerek toplam altı şehir birden görebileceksiniz. Hem de oldukça ekonomik rakamlara.

Doğu Ekspresi turları, Ankara’dan başlayan rota sırasıyla, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçerek Kars’a ulaşıyor. Her şehirde ayrı nefes, tarih ve yaşanmışlık sizi bekliyor. Türkiye’nin en eski tren hatlarından birinde, tarihin iz bırakan sayfalarını çevireceğiniz Doğu Ekspresi Kars turları; sonsuzlaşacak anılar için çıkılacak en özel yolculuk… Nostalji ile modernliğin iç içe geçtiği Doğu Ekspresi turları, geçmişle geleceği bir anda sunuyor ve bir tren yolculuğundan beklenenin fazlasını yaşatıyor.

Trenle Yolculuk Her Mevsim Ayrı Güzel…

Cebinizi yakmayacak fiyatlar sunan, Doğu Ekspresi’nde 4 ayrı seçenekle seyahat etmeniz mümkün. Toplam vagon sayısı talebe göre değişkenlik gösterse de çoğunlukla 3 pulman vagon, 5 yataklı vagon ve 2 örtülü kuşetli vagon ve yemekli vagon yer alıyor. Tam bir günü kesintisiz trenin içinde geçireceğiniz Doğu Ekspresi turları pulman vagonunda seyahat etmek için çok keyifli olmayabilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de teknolojinin anlarınızı sonsuzlaştırma konusunda yetersiz kalacağıdır. Mesela en güzel manzaradan geçerken bir bakmışsınız şarjınız bitmiş ve pulmanda priz olmadığından dolduramamışsınız. Kaldı mı güzelim manzara geride… Buna benzer örnekler çoğalabilir, yataklı vagon tercih etmeniz için nedenler özel zevklerinize göre artabilir.

Uzun süren yolculuklarda kendinizi evinizde hissetmek isteyebilirsiniz neden isteğinizi yataklı vagon satın alarak gerçekleştirmiyorsunuz? Doğu Ekspresi gezisi atmosferinin hakkını vermek için yaşam alanınızın sizin emrinizde olmasını bulunmaz nimet. Üstelik bu konforu hem de oldukça ekonomik bir fiyata doğu ekspresi turları ile tüm seyahatinizi sorunsuz sizin için planlanmış haliyle yaşayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Turları ile Kendinize Ayırdığınız 3 Şahane Gün

Doğu Ekspresi turlarının bu kadar yoğun talep görmesinin en önemli nedenleri arasında bir günün tamamının sadece trende geçirilmesi geliyor. Doğu Ekspresi gezisi özellikle yerli turist için gidilecek yerler listesinin başını çekiyor. Bu rüya dolu seyahati; ‘sabah uyandığımda sırt çantamı alır giderim’ ruhuyla katılmak bu aralar oldukça zor. Doğu Ekspresi turları için bilet bulmak ve bu yolculuğun tadına varmak için hayalini en az bir yıl bekleten gezginler kervanına her an katılmanız an meselesi. Söz konusu gezi Türkiye’nin en rağbet gördüğü bölge olunca tur şirketlerinin önceden kapattığı biletler can simidi olarak size elini uzatırsa şanslısınız. Doğu Ekspresi turları için bekleme yapmadan, sizin için planlanmış bir gezi programıyla dolu dolu geçireceğiniz üç güne hazır mısınız?

Bir Filmin Ortasına Düşmek Gibi…

Kompartımanınızın pencerenizden içeriye sızan inanılmaz manzaralarla yolculuğun mevsimini eşsiz anılarla yazarak adeta bir filmin ortasına düşüyorsunuz. Siz sadece hangi mevsimi en çok sevdiğinize karar verin. Pencerenizde sevdiğiniz iklimi bulmanız trenin Ankara’dan hareket etmesiyle başlıyor. Çoğu insan Doğu Ekspresi turları için özellikle kış mevsimini seçiyor. Beyazın tüm doğaya hakim olduğu aralık – şubat ayları arasında yapılan seyahatlerde karla kaplanmış yollar unutulan karlı günleri yine ayaklarınızın altına getiriyor. Tabii bu tercihinize kalmış, siz eğer her yeri yemyeşil ve çiçekler içerisinde görmek istiyorsanız bahar ve yaz aylarını seçmeniz de mümkün. Yok efendim eylül gelsin yaprakların döküldüğü adeta Van Gogh’un sarıya bulanmış tabloları eşliğinde seyahat etmek istiyorum derseniz sonbahar sizin için doğru zaman. Doğu Ekspresi turları için yanınızda götürdüğünüz kahveniz veya yiyeceklerinizle bu eşsiz manzaranın keyfini yudumlamalısınız.

Bir Yolculuğa Kaç Masal Sığar?

Yurt dışı rotaları cebinizi yakarken ülkenin bakir topraklarına maliyeti düşük, bir ev ortamı sunan bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Farklı duygular yaşayacağınıza inandığımız bu seyahat öncesi yalnızca yanınıza alacağınız üç şeyi düşünmeniz yeterli. Doğu Ekspresi turları da en az 3 gününüzü ayırmanız gereken özelliklere sahip. Ve şimdi sıra görülmesi gereken üç eşsiz yeri tanıtmaya geldi. Yaz ve kış inanılmaz doğası ve bakirliği ile sizi karşılayan Çıldır Gölü’nde bir koca güne ihtiyacınız olacak. Sibirya soğuklarını aratmasa da güneş ışınımıyla ruhunuzu okşayan Çıldır’da içinizi ısıtacak birçok anıya sahip olabilirsiniz.

Balık tutma merakınız varsa kasımda başlayan ve nisan sonuna kadar neredeyse 40 metreye kadar buzla kaplı bu gölde kendi deliğinizi açıp buzda balık avı tecrübesini yaşayabilirsiniz. “Ben tutmasam da olur” derseniz, göl kenarındaki balık restoranları sizin için taze taze tutarak sofranıza güzel bir lezzetle sunuyor. Çıldır, Kars- Ardahan yolu üzerinde yer alıyor. Bu bölgeye Doğu Ekspresi turları değil de bireysel seyahat planladığınızda göle ulaşımınız pek kolay sağlanamadığını da belirtmekte fayda var. Toplu ulaşım ağı 40 dakikada bir ve şehir merkezinden göle kadar gelse de restoranlar gölün diğer tarafında kaldığından toplu ulaşım veya taksi alternatifi ile ulaşabilirsiniz.

 Doğu Ekspresi Turu ile Gezilecek Yerler…

Doğu Ekspresi turları izlenecek doğa güzellikleri ve yenilecek yemekleriyle beklentilerinizin üstünde bir deneyim yaşatıyor. Tarihi birçok medeniyetin etkisini bu coğrafyada yakından tanıma şansı sunuyor. Bu noktada elbette ilk akla gelen Ani Harabeleri olsa gerek. Doğu Ekspresi turları içerisinde en gizemli ve görkemli yapı olan Ani Harabeleri’nin sessiz çığlığını dinlemeye hazır mısınız? Yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan aynı zamanda üzerinden bir sürü savaş geçen Ani Harabeleri, Türkiye- Ermenistan sınırında yer alıyor. UNESCO Dünya mirası geçici listesinde yer alan Ani Harabeleri, Doğu Ekspresi turları kapsamında tarihe atacağınız bir adım niteliği taşıyor. İpek Yolu üzerinde yer alan şehir, Ermenilerinden Bizanslılara, Selçuklulardan Gürcülere ve Osmanlılara kadar birçok devletin izlerini taşıyor. Ani, yaşadığı tüm arbedelere meydan okuyan kudretiyle tarihi yaşamak için sizleri çağırıyor.

Doğu Ekspresi turları rotasında olağanüstü özellikleri olan Kars başlı başına ölmeden önce görülecek yerler arasında. Özellikle Sarıkamış Harekatı’na adını veren Sarıkamış, Kars Kalesi ve Kars şehir merkezi ziyaret edilmeli. Kars’ın ilk antik kalıntılarının yer aldığı Kars Müzesi, değerli zamanınızı geçirebileceğiniz güzel yerler arasında, üstelik ücretsiz. Yine 1500’lü yıllarda yapılmış ve Kars’ın simgesi olan Kars Kalesi’ni günün iki ayrı zamanında mutlaka izlemelisiniz. Kalenin görkemini akşamları muhteşem ışıklandırmasıyla görmeden dönmeyin. Kars’a gelmişken kaz ve peynirini yemeden dönerseniz pişman olabilirsiniz.

Doğu Ekspresi turları, hayatın anlamını yeniden keşfetmek için 3 gününüzü unutulmaz geçireceğiniz bir tatil sunuyor. Bu macerayı yaşamalısınız…

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account