Masal gibi ufacık bir ülke: Liechtenstein (Lihtenştayn)

Masal gibi ufacık bir ülke: Liechtenstein (Lihtenştayn)

Bir ülke düşünün, bir ucundan diğer bir ucuna olan toplam mesafesi 26 kilometre. İşte o ülke Avrupa’nın en küçük dördüncü, dünyanın ise altıncı ülkesi Liechtenstein (Lihtenştayn)… Öyle ki, başkenti Vaduz’u yaklaşık 20 dakikada gezmeniz mümkün. Eğer yolunuz İsviçre ya da Avusturya’ya düşerse, gördüğünüz ülke sayısını artırmak için kısa bir sürede Lihtenştayn’ı gezebilirsiniz.

İsviçre ve Avusturya’nın arasında Alpler’in ise merkezinde bulunan Lihtenştayn, Avrupa’nın en sevimli ülkelerinden biri. Bir avuç kadar büyüklüğü olan ülkenin başkenti Vaduz, en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Ancak öyle küçük dediğime bakmayın. Sahip olduğu değerlerle ziyaretçilerin yüzünde tatlı bir tebessüm bırakıyor.

Liechtenstein (Lihtenştayn) gezilecek yerler…

Ülke küçük olmasına rağmen gezilecek yerler açısından önemli yapılara sahip. O küçücük yerde bile birçok müze bulunuyor. Ulusal müze, hazine odası, sanat müzesi, parlamento evi, Vaduz Kalesi ve üzüm bağları gezilecek yerlerden bazıları…

Stadtle Caddesi (Altın Yol)

Lihtenştayn’ın başkenti Vaduz’un tek ve en işlek caddesi. Şehrin en önemli müzeleri, parlamento binası, hediyelik eşya dükkanları, restoran ve kafeleri Stadtle Caddesi üzerinde yer alıyor.  Bu caddeden kalkan nostaljik trenlerle de yaklaşık 20 dakikalık bir şehir turu da yapabilirsiniz. Nostaljik trenin içinde çalan müzikle beraber güzel bir atmosfer oluyor.

Dünyanın en prestijli mührü

Lihtenştayn gezinize başlamadan Vaduz’un merkezindeki turizm ofisine mutlaka uğrayın. Burada ülkeye giriş yaptığınıza dair pasaportunuza bir mühür vuruluyor. Bu zorunlu bir şey değil. Ancak tabii ki güzel bir anı olarak pasaportunuzda kalacak. Hatta oradaki yetkililer dünyanın en prestijli giriş mührü olduğunu söylüyorlar. Burada ayrıca ülkeye ait hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

Vaduz Kalesi veya Şatosu

Burası, günümüzde Lihtenştayn prensinin ikamet ettiği yer olması açısından da önem taşıyor. Bu arada Prensin mensup olduğu hanedan, Avrupa’nın en eski ve en ünlü hanedanıdır. Halk da bu durumundan oldukça gurur duyar. Şehrin tepesine kurulan şatoya çıkabiliyorsunuz. Ancak şato prensin olmadığı bazı günlerde ziyaret edilebiliyor. Bir peri masalı stili görünüme sahip olan şato 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Kale çıkan bir yangın sonucu yıkılsa da, aynı dönemde tekrar yapılmıştır. Kalenin tepedeki konumu şehrin korunması açısından oldukça önem taşımaktadır.

Ulusal Müze

Liechtenstein Ulusal Müzesi, ülkenin kültürünü, tarihini ve Prenslik yaşamının detaylarını yakından öğrenebilirsiniz. Burası ayrıca özel sergilere de ev sahipliği yapıyor. 3 katlı binada 42 sergi odası yaklaşık 2 bin metrekare alanda hizmet vermektedir.

Treasure Chamber (Hazine Odası)

Burada ilginç koleksiyonlar göreceksiniz. Prens hanedanlığın dünyanın farklı noktalarından topladığı ilginç paskalya yumurta koleksiyonlarından prens tacına ve fotoğraflara kadar birçok ilginç eseri yakından inceleyebilirsiniz. Burası Post müzesi ile aynı binada yer alıyor.

Vaduz Katedrali

Ulusal müzenin hemen yanında bulunan Vaduz Katedrali Neo Gotik tarzda inşa edilmiş bir yapıdır. 1874 yılında yapılan kiliseyi ziyaret etmenizi öneririm.

Sanat Müzesi

Eğer sanata düşkünlüğünüz varsa modern sanat çalışmalarının sergilendiği bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada ülkenin sanatsal çalışmaları hakkında fikir edinmiş olacaksınız.

Üzüm bağları

Lihtenştayn’ın başkenti Vaduz yemyeşil bir şehir. Öyle ki, şehrin biraz yukarı kesimine doğru çıktığınızda üzüm bağları ile karşılaşacaksınız. Bağları görmenizi öneririm. Özellikle muhteşem doğa ile başbaşa kalıyorsunuz. Üzüm bağlarının hemen yanında bulunan yeri ziyaret ettiğinizde üzümlerin nasıl yetiştirildiği konusunda bilgi de alabilirsiniz.

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account