Manchester’de gezilecek en önemli yerler

İngiltere’de Lancashire bölgesinin ticari ve kültürel başkenti olan Manchester, sanat, basın ve yüksek öğrenimiyle meşhurdur. Manchester bölge olarak, Salford ve sekiz diğer belediyeyle birlikte şu anda 3 milyon nüfusa sahip.

Kentin eğlence ve spor tesisleri uzantısı, turistler için çekiciliğini oldukça artırmıştır ve şehir merkezi kapsamlı bir yeniden yapılanma yaşamıştır. Ayrıca alışveriş için bir favori haline gelmiştir. Zarif St Anne Meydanı mağazaları, King Street ve Kraliyet Borsası ve Bolton Arcade, büyük kapalı pazar salonları da dahil olmak üzere, burada perakende fırsatlar muazzam.


1 Castlefield

SI00012_castlefields_manchester

Bir “Kentsel Miras Parkı” olarak tasarlanan Castlefield, Deansgate İstasyonu batısına uzanır. Bu harika şehri keşfetmek için Castlefield mükemmel bir başlangıç . Eski kanallar boyunca yeniden kurulmuş Roma Kalesi’ne doğru çok güzel restore edilmiş Victorian Evleri arasında yürüyüş yaptığınızda harcadığınız zamana değdiğini göreceksiniz. Manchester Worsley’de, 1761’de madenlerden kömür taşımak için kurulan Bridgewater Kanalı’nı keşfetmelisiniz. (Bridgewater’da tekne turu gezisi şiddetle tavsiye edilir.) Restore edilerek ofis, dükkan, otel ve restoranta dönüştürülmüş birçok depo da kesinlikle keşfe değer.

Çağdaş sanat sergileriyle Castlefield Sanat Galerisi, Hallé Orkestrası ve birinci sınıf konserlere ev sahipliği yapan Bridgewater Salonu da ilgi çeken mekanlar arasında.


2 Bilim ve Sanayi Müzesi

inside_view_of_the_museum_of_science_and_industry

Bilim ve Sanayi Müzesi (MOSI) dünyanın en eski demir yolu istasyonu sitesinde yer alıyor. 104 model Rolls Royce gibi Manchester yapımı klasik arabaların yanı sıra, tekstil sanayisinin altın çağına ait su ve buharla çalışan makinelerin de yer aldığı Makine Dairesi’nde 12 tane galeri var.

Kentin tarihi, Roma zamanlarından Sanayi Devrimi’ne, sonrasında bugüne kadar Gar Binası’nda belgelenmiştir. İngiltere’nin başarıyla uçan ilk uçağı Triplane A.V Roe’nin bir kopyasının da bulunduğu, sayısız tarihi hava araçlarına ev sahipliği yapan Hava ve Uzay Galerisi’ni de görmeniz gerek.


3 Manchester Katedrali

MEN_ARC_0230436_6218860

 Irwell kıyılarındaki Manchester Katedrali’nin büyük kısmı 1422-1506 tarihleri arasında yapılmış ve 1847’de katedral statüsüne yükseltilmiş. Her iki taraftaki şapeller, nef ve koro 1486-1508 arasında inşa edilmiş, neredeyse her ertesi yüzyılda eklemeler ve değişiklikler yapılmış. Kentte özellikle zengin dekore edilmiş mahkemelerle koro yeri dikkate değer. Aziz John Tapınağı, Manchester Alayı’nın tapınağıdır ve Küçük Leydi Tapınak, 1440’a dayanan tahta bir ekrana sahiptir. 1464’te inşa edilen Sekizgen Pazarlar Meclisi binasında İsa’nın modern elbiselerle tasvir edildiği bir fresk bulunuyor.


4 Chetham Hastane ve Kütüphanesi

BibliothecaAlbertina_Leipzig
1422 tarihine dayanan Chetham Hastanesi, Manchester Katedrali’nin hemen kuzeyindedir. Başlangıçta rahipler için bir konut olarak kullanılan yapı, şimdi bir müzik okuluna ve İngiltere’nin en eski (1653’ten bu yana) halk kütüphanesine ev sahipliği yapıyor. Sayısı 100 binden fazla olan kitapların yarısından çoğu 1850’den önce basılmış. Chetham, Karl Marks Manchester’a geldiğinde Friedrich Engels ile buluştuğu mekan olarak ünlenmiştir.
Diğer önemli kütüphaneler: Belediye Sarayı’nın yanındaki Manchester Merkez Kütüphanesi ve Portico Kütüphanesi’dir. Diğer yapılar da Manchester Edebiyat ve Felsefe Derneği kurucuları Dalton ve Joule’nin edebiyat koleksiyonudur.


5 Manchester Belediye Sarayı

manchester town hall
Neo-Gotik Belediye Sarayı’nın(1877) heybetli ön cephesi Albert Meydanı yayalara özel trafiğe kapatılmış. Kule, şehrin mükemmel panoramik manzarasını sunar. İçeride, Konsey Odası Fort Madox Brown’un kent tarihinin tasvir resimleri özel dikkati hak ediyor. Oradayken, 1951’de açılan Serbest Ticaret Binası’nı ziyaret etmenizi öneririz.
Merkezi bir konumda olan eşsiz Büyük Manchester Sergi Merkezi yıl boyunca birçok müzikal performansa ev sahipliği yapar. Windmill Caddesi’nde Eski Viktorya demir yolu istasyonu ortasında inşa edilmiş olan sergi merkezi, İngiltere’nin en büyük sitelerinden biridir.


6 Manchester Sanat Galerisi

Manchester City Art Gallery

Manchester Sanat Galerisi, Londra dışında İngiltere’nin en büyük koleksiyonlarından birine sahiptir. Galeri; Pre- Rafaelistler’in, 17. yüzyıl Flaman ustalarının, , Fransız empresyonistlerinin (Gauguin, Manet, Monet) ve Alman sanatçıların (Max Ernst) çalışmalarını barındırır. İngiltere’de ünlü Stubbs, Constable ve Turner’ın da içinde bulunduğu hemen her sanatçıdan eserler bulunur. Heykel koleksiyonunda da Rodin, Maillol, Jacob Epste’dan çalışmalar bulunur.

Daha fazla kültür ve sanat gezisi için Oxford Sokağı’nda bulunan Comerhouse’a bakabilirsiniz. Burası, Manchester’in çağdaş görsel sanatlar ve bağımsız film bakımından uluslararası merkezidir.


7 Chinatown (Çin mahallesi)

dc-chinatown-parking

Bu renkli mekanda, Britanya’da en büyük Çin topluluklarından biri bulunur. Chinatown, Manchester Sanat Galerisi’ne sadece bir taş atımı mesafededir. İlçeye zengin dekore edilmiş girişiyle bağlanan kemer özellikle dikkat çekicidir. Son çeyrek yüzyılda kurulan birçok dükkan ve restoran Hong Kong ve Beijing mutfak kültüründen çok geniş seçenekler sunar. Çin el sanatları Çağdaş Çin Sanat Merkezi’nde bulunabilir.


8 İnsanlık Tarihi Müzesi

peoples history museum

İnsanlık Tarihi Müzesi, İngiliz işçi sınıfının tarihine ilişkin koleksiyonların ve materyallerin korunduğu, sergilendiği ve araştırıldığı bir ulusal merkezdir.

Yakınlarda bulunan diğer iki müze de şehirde yaşayan Yahudi toplumuyla yakın ilişki içinde bulunan Yahudi Müzesi ve içinde 60 eski otobüsün ve kent ulaşımına ait diğer araçların bulunduğu Ulaşım Müzesi’dir.


9 Heaton Park

heaton park

600 dönümlük Heaton Park, Avrupa’nın en büyük belediye parklarından biri olmakla birlikte Manchester bölgesinin de en büyük parkıdır. 1772’de inşa edilen Heaton Salonu, parkın kalbinde yer almasına rağmen şu anda açık değil, ancak yine de bizlere etkileyici bir manzara sunar. Parkın kapsamlı bir şekilde restore edilmesiyle binaların orijinalliği ve görünümü korundu.

Spor meraklıları parkın 18 delikli golf sahasında ve tenis kortlarında eğlenebilir. Aileler; botla gölü, hayvan çiftliğini, ormanlığı, süs bahçelerini, gözlem evini, macera parkını, gönüllüler tarafından işletilen tramvay ve müzeyi keşfedebilir.


10 Platt Hall

interventions 7

1764 yılında inşa edilmiş zarif bir Gürcü evi olan Platt Hall, 1600’lerden günümüze İngiliz moda ve kostümüne mükemmel bir bakış sunar. Koleksiyon, belki de Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’ne tek rakip. İçinde Britanya’nın en büyük kostüm ve aksesuar koleksiyonlarından birini içeren Kostüm Galerisiyle birlikte muhteşem gündelik giysi örneklerinin yer alması müzenin önemini artırır.


11 University of Manchester (Manchester Üniversitesi)

university-of-manchester-jpgXckFkPfGJgZYfJv5GHsekTe6dBrQG

Manchester Üniversitesi’ni(1851) kapsayan Manchester eğitim bölgesi, birçok çeşitli enstitü ve yurtları içerir. Üniversite; 3 Nobel ödülü sahibini –atomu parçalayan Ernest Rutherford (1871-1939), 1932 yılında atomun varlığını kanıtlayan Doktor James Chadwick ve İngiliz ve Kanadalı atom araştırmacıları arasında önde gelen John Cockcroft (1897-1967)- yetiştirdi. İngiltere’nin en çok öğrenci barındıran üniversitesi olarak bilinen Manchester’da 154 ülkeden 40 bin öğrenci eğitim görüyor.

Üniversitede yer alan Whitworth Sanat Galerisi’nde; Londra dışında en büyük tekstil ve duvar kağıdı koleksiyonları ile birlikte İngiliz sulu boyaları, çizimleri, baskıları, modern sanat ve heykelleri, koleksiyonları ünlüdür. Ayrıca geniş bilimsel koleksiyonları ve Mısır sergileriyle Manchester Müzesi’ne yakındır.


Yakın çevreler

Marton

marton

Congleton’a yakın (Manchester ‘ın16 km güneyinde) Marton Kasabası’nda, Avrupa’nın en eski yarı ahşap kilisesi ve ufak pazar bulunur. Aziz James ve Aziz Paul Kilisesi, 14. yüzyıla dayanan duvar resimleri bulunan nefiyle ünlüdür. Koro ve çan kulesi de 1540 civarında ilave edildi.

19. ve 20. yüzyıllardaki tadilatlar, kilise mimarisinin bu nadir mücevherinin tüm sadeliği ve cazibesiyle muhafaza edilmesini sağlamış.


Little Moreton Hall (Küçük Moreton Sarayı)

little moreton hall

Manchester’ın 22 mil güneyinde yer alan Küçük Moreton Sarayı (1480), İngiltere’deki en etkileyici yarı ahşap konaklardan biridir. Bu büyük çok katlı bina, muhteşem yarı ahşap yapısı ve harika iç avlusu, hendek ve bahçe ile 16. yüzyıl Cheshire kırsal yaşamına mükemmel bir bakış sunuyor.


Salford

salford

Üniversite kenti Salford, Irwell Nehri’nde uzanır ve Ordsall Sarayı, Bridgewater Kanalı ve Lowry Meydanı gibi birçok birinci sınıf turistik etkinliği bulunur. Lowry, yenilenen Salford iskeleleriyle mimari bir amiral gemisidir. Kent; dram, opera, bale, dans, müzikaller, çocuk gösterileri, halk müziği, caz, folk ve komedi gibi performans sanatları için iki mükemmel tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır.


Bury

bury-court-barn

Bury, Manchester’ın 10 mil kuzeybatısındadır ve içinde bir müze, sanat galerisi ve kütüphaneyi tek bir çatı altında toplayan enerjik sahne sanatları vardır. 600 yıldan bu yana aynı sitede yer alan Bury Pazarı, kentin millerce uzağından ziyaretçileri buraya çekmiştir.


Rochdale

Rochdale_Town_Hall,_2010
Rochdale Manchester’ın 10 km kuzeydoğusunda, Roch Nehri üzerinde yer almaktadır. Burada, içinde 1871’de tamamlanan Rochdale Kent Salonu ve Norman zamanından kalma bölge kilisesi Aziz Chad’ın bulunduğu bazı kent simgesi binalar bulunuyor. Rochdale ayrıca modern kooperatif hareketinin kurulduğu, aynı zamanda siyasetçi ve hatip John Bright’ın doğduğu yerdir.


Altrincham

Altrincham-011
1290’da bir Pazar kenti olarak kurulan Altrincham, Manchester’in 8 mil güneybatısındadır. Stamford Park ile birlikte, kırbaçlanan kişinin bağlandığı direk ve Pazar gibi çok sayıda ilgi gören tarihi sitesi bulunur.
Büyük bir kırsal malikane konağı olan Dunham Massey Hall; yoğun yeşillendirilmiş yüzeyi, geyik parkı ve su değirmeni ile muhteşem bir 18. yüzyıl National Trust özelliğine sahiptir. Dunham Massey’deki Beyaz Köşk; 1500’lü yıllarda inşa edilmiş adeta açık, güzel bir kafes gibi ahşap bir yapıdır.


Ashton-Under-Lyne

aul1248bl

Aziz Michael ve Melekleri’ne ev sahipliği yapan ve 1262’de tamamlanan Ashton-Under-Lyne; Tame Nehri üzerinde, Manchester’ın sadece 6 mil doğusundadır. Bir başka ilginç alan ise 19. yüzyıl Manchester Yönetimi ve onun yerel topluluğu tarihini resimleyen Manchester Müzesi’dir.


Bolton

boltonabbeyruins1

Bolton’ın kökleri 1251’e dayanır ve iki önemli simgesi vardır: 1871’de tamamlanan Bolton Parish Kilisesi ve 1873’te açılan Kent Sarayı. Bir başka ilginç turist cazibesi ise Stuart ve Georgian mobilyası bulunan tipik bir Orta Çağ tüccar evi olan Hall i’th’ Wood’dur. Ayrıca Smithills Salonu’nu görmenizi öneririz.


Stockport

Stockport-Town-Hall-01

Disley’de, Stockport’un yanında bulunan Lyme Park, detaylı dekoratif çalışmaları ve iyi kalite mobilyalarıyla Cheshire’deki en büyük Tudor evlerinden biridir. Büyük kent parkı muhteşem manzaralar sunuyor. Çevredeki bir başka kent simgesi ev ise Cheshire’ın en önemli siyah beyaz ahşap evlerinden biri olan Bramall Sarayı(1590)’dır. Yakınlarında, 27 tuğla kemerli, birçok resimle öne çıkan ve 1840 yılında tamamlanan Stockport Viyadüğü bulunur.


Quarry Bank Mill

quarry bank mill
Styal’da bulunan Quarry Bank Mill, Avrupa’nın en büyük faal tekstil müzesidir. Pamuk endüstrisinde çocukların rolünü fabrikada gösteren Çırak Evi’nde tercümanlar balyadan civataya pamuk üretim tarihini anlatır. Burada, çarpıcı bahçeleri ziyaret edip Styal’ın resimsi köyünü, Bollin Nehri boyunca eski ormanlığı gezmenizi öneririz.
Sanayi arkeolojisine büyük katkı sağlayan müze; 1784-1959 arasında fabrika olarak önce su gücüyle ve sonra buharla çalışan pamuk dokuma makinaları ile donatılarak üretim yapmış, sonra pamuklu dokuma sanayi müzesine dönüştürülmüştür.


Alderley Edge (kasaba)

elderley edge

İsmini “kenar” olma konumundan alan, kırmızı kumtaşı yokuşu Aderley Edge, Manchester’ın hemen güneyinde yer alan bir kasabadır. Doğa güzelliği ve büyü hikayeleri ile isim yapmış kasabada günübirlik gelen gezginler engebeli arazi ve çevredeki ormanlıktan keyif alıyorlar. Nether National Trust özellikli, bir gölden yararlanılarak su gücüyle çalışan 15. yüzyıl mısır değirmeni tüm çalışma düzeni korunarak restore edilen Alderley Mill de görülmeye değer.


Macclesfield

maccsfileld

Macclesfield; Bollin Nehri’nde, Manchester’ın 17 mil güneyinde bulunur. Bir anda önemli bir ipek üretim merkezi olan Macclesfield, bugün endüstrinin tarihine vurgu yapan Macclesfield İpek Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. 1957 yılında yapılmış dünyaca ünlü Lovell Teleskobu; Jodrell Bank Bilim Merkezi’nde, Nuffield Radyo Astronomi Laboratuarı kısmında sergileniyor. 1971’e kadar dünyanın en büyük yönlendirilebilir radyo teleskopunun çapı 250 m dev bir çanak. Bilim müzesi, bir planetaryum (gezegen gözlem evi) ve bir arboretum (botanik park), ve aynı zamanda astronomi, uzay, enerji ve uydularla ilgili interaktif görüntüler barındırıyor.

Macclesfield’ın yanında bulunan National Trust özellikli Hare Hill’ın, geniş park alanı ve güzel duvarlı bir bahçesi bulunuyor. Birkaç mil uzaklıkta 262 dönüm resimsi bir alana kurulu 18 delikli Dünya Golf Şampiyonası Sahası Shringley Hall ve Country Club bulunuyor.


Knutsford

EPSON DSC Picture

Manchester’ın 13 km güneybatısında bulunan Knutsford, muhteşem restoranlarıyla popülerdir. Yazar Elizabeth Gaskell’in romanında geçen mekan ‘Cranford’ burasıdır. Yakınında Kuzey İngiltere’nin en popüler tarihi cazibesi Tatton Park bulunur. 1930’ların çalışma çiftliği özelliklerine sahip olmakla birlikte bir Ortaçağ eski sarayı ve muhteşem bir konaktır. Geyik Parkı, içinde iki tane göl bulunan bin dönümlük bir alanda yer alır.

Ayrıca, Saddleworth’ın en büyük köyü Uppermill’i, müzeleri, el işi ürünleri mağazaları ve çay salonlarını da gezinize dahil ederek görmenizi öneririz. Her yıl ağustos’ta gerçekleşen ve Morris Dans’ı yapılan Rushcart Festival’i de burada gerçekleşir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account