Madrid’in en renkli meydanı: Plaza Mayor

Madrid’in en renkli meydanı: Plaza Mayor

Sevgili dostlarım, sizlere bu yazımda Madrid’e gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Plaza Mayor’u anlatmak istiyorum.

Yapımı 1500’lerin başına dayanan ve Juan de Herrera ve Juan Gomez de Mora tarafından inşa edilen bu alan, kuruluşundan bugüne birçok tarihi ve sosyal olaya sahne olmuş.

129 metre uzunluğunda ve 94 metre genişliğinde sütunlarla çevrili dikdörtgen biçimindeki bu meydan, etrafı binalarla çevrili görkemli bir alandır.

Meydana giriş ve çıkış için 10 tane kapı vardır. Bunlardan birincisi güneydoğu köşesinde bulunan “Arco de Cuchilleros” isimli olanıdır. Burası toplam 114 sütun,76 pencere ve 4 kulesi ile muhteşem bir görüntüye sahiptir.

Diğer kapıların isimleri ise sırasıyla Ciudad Rodrigo, Siete de Julio, Arco del Triunfo, Felipe III, Sal, Zaragoza, Gerona, Botoneras ve Toledo’dur.

plaza-mayor-2

Plaza Mayor kuruluşundan itibaren sadece çeşitli gıda maddelerinin satıldığı bir pazar yeri olarak kalmamış. Engizisyon mahkemelerinde yargılananların infazlarından boğa güreşlerine, Noel kutlamalarından konserlere pek çok önemli güne ev sahipliği yapmış.

İlk kurulduğunda ismi Plaza del Arrabal olan bu meydan, zamanla 6 değişik isimle adlandırılsa da,1532 yılında verilen mevcut isim Plaza Mayor en popüler olanıdır.

1590 tarihinde yapılan ve ön cephesindeki dekorasyonu ile dikkat çeken Madrid’in en önemli fırını Casa de la Panaderia ve tam ortada bulunan III.Felipe heykeli, meydanda bulunan önemli eserlerdendir.

Madrid’in merkezi Puerta del Sol’a çok yakın olan Plaza Mayor, günümüzde İspanyol başşehrini görmeye gelenlerin adeta bir uğrak yeri olup özellikle etrafında bulunan birbirinden güzel tipik sokaklarıyla insanların uğramadan geçemeyecekleri bir yerdir.

Eğer canınız keyifli bir akşam yemeği çekerse meydanda bulunan pahalı restoranlar yerine hemen dışarıda, ara sokaklarda bulunan yerleri seçmenizi tavsiye ederim.

plaza-mayor-3

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account