Lüksemburg’dan görmeden dönülmeyecek 5 yer

Lüksemburg’dan görmeden dönülmeyecek 5 yer

Başkenti ile aynı isme sahip olan Lüksemburg, Almanya, Fransa ve Belçika’nın ortasında yer alan küçük bir devlettir.  Resmi adı Lüksemburg Büyük Dukalığı olan devlet, dünyada halen dukalık sisteminin var olduğu tek ülke. Avrupa’nın kalbinde yer alan Lüksemburg, aynı zamanda birçok tarihi olayın merkezinde kalmış ve bugün de Avrupa Birliği’nin birçok kurumuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın büyük dukalığında neler var, nereleri görmek lazım birlikte göz atalım.

Başkent Lüksemburg

yoldasin-luksemburg-sehri

Defalarca işgale uğramış ve birden fazla kültürün egemenliği altında yaşamış başkent, 10. yüzyılda kurulmuş. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi kapsamında koruma altına alınan şehir, mahalleleri, surları, kaleleriyle tarih kokuyor. Avrupa Birliği kurumlarının yer aldığı şehirdeki bakım ve düzen diğer Avrupa şehirlerinde rastlayamayacağınız bir şeydir. Başkenti keşfe çıkacağınız nokta, şehrin tarihi merkezi eski şehir olarak adlandırılan Villa Haute’dir.


The Family of Man

yoldasin-luksemburg-the-family-of-man-muze

Ülkenin kuzeyinde bulunan Clervaux şehrinde, UNESCO tarafından Dünya Hafızası listesine alınan Edward Steichen’in fotoğraf koleksiyonu, bugün Clevraux Kalesinde sergilenmektedir. İlk olarak 1955’te New York Modern Sanatlar Galerisinde sergilenen fotoğraflar, Edward Steichen’in kendi çektiklerini de dahil ettiği farklı kültürlerden insanların günlük yaşamını konu alıyor.  37 ülke gezen sergi, bugün Lüksemburg doğumlu fotoğrafçının ülkesinde ziyaretçilerini bekliyor.


Ardennes

yoldasin-luksemburg-ardenler

İkinci Dünya Savaşı boyunca Normandiya Çıkarması’ndan sonra Avrupa’daki en büyük muharebenin yaşandığı yer olan Ardenler, akarsuları, yüksek platolar ve geniş arazileriyle tam bir cennet.  Doğayla baş başa kalmak isteyenlerin tatil yapabileceği Upper-Sûre ve Our olmak üzere iki doğal parkın olduğu bölgede, ayrıca ziyaret edilecek birçok kale bulunuyor.


Victor Hugo’nun sürgün kasabası

yoldasin-luksemburg-viaden-kalesi-victor-hugo

Lüksemburg’un kuzeyinde bulunan Vianden, meşhur kalesiyle turistlerin ziyaret uğrak yerlerinden biri.  10. yüzyılda romanesk mimari tarzında yapılmış olan kale, birkaç restore geçirmesine rağmen günümüze kadar gelmiş. Yükseklik korkusu olmayanları bile tedirgin edecek bir yere inşa edilen kale, bugün müze olarak ziyarete açık durumda. Fransız Edebiyatının büyük temsilcisi Victor Hugo’ya bir zamanlar sürgün yeri olan kasabada, ünlü yazarın o dönemde kaldığı ev, bugün müze olarak ziyaretçilerini kabul ediyor.


Dünyanın en meşhur köyü

yoldasin-luksemburg-schengen-koy

Avrupa Birliği üyesi ülkelere seyahat edeceğiniz zaman, uçak biletinden, otel rezervasyonundan önce düşündüğünüz ilk şey Schengen. Lüksemburg’da şarap üretimi yapan küçük bir köy olan Schengen, 1985 yılında yapılan Schengen Anlaşması ile bütün dünya tarafından tanınır bir yer haline geldi. Sınırları kaldıran anlaşmayı simgeleyen Schengen Anlaşması Anıtı ve Berlin Duvarından getirilen iki kesit göreceğiniz ilginç karelerden. Kimi zaman karın ağrılarına sebep olan, alındığında mucize olmuş gibi sevindiren bu vizenin, adını aldığı köye gitmek ilginç bir anı olabilir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account