Louvre Müzesi’nde bulunan 5 muhteşem eser…

Louvre Müzesi’nde bulunan 5 muhteşem eser…

Fransa’nın güzel şehri Paris’te dünyanın en iyi müzelerinden biri olan Louvre yer alıyor. Paris turu yapan seyahatseverlerin yolu hep bu müzeye düşüyor. Öyle ki Louvre, 2016’da dünyada en çok ziyaret edilen müzeler arasında yerini almış. Louvre Müzesi’nde birbirinden eşsiz güzellikte eserler bulunuyor. Heykeller ve tabloların hepsi ayrı ayrı görülmeye değer. Biz de sizlere bu müzede görmeniz gereken muhteşem 5 eserini seçip yazdık. İşte Louvre Müzesi’nde bulunan 5 eser:

Psyche Revived by Cupid’s Kiss

Ünlü heykeltıraş Antonio Canova’nın elinden çıkmış muhteşem güzellikteki Psyche Revived by Cupid’s Kiss, Louvre Müzesi’nde bulunuyor. Canova, mermer üzerine insan vücutlarını nazikçe betimleyen İtalyan bir heykeltıraştır. Bu heykelde mermere Aşk Tanrısı Eros’un aşığı olan Psyche’yi öpüğü ile diriltmesini işlemiş. 1791 yılından günümüze kadar gelmiş eski ve önemli bir eser. Heykeli yakından incelemeye başladığınız da büyük bir romantizm duygusu içinizi kaplayacak.

Semadirek Kanatlı Zaferi

Günümüze sapasağlam ulaşamamış olsa da Semadirek Kanatlı Zaferi, müze içerisinde en çok ilgi gören eserlerden biri. Kanatlı Zafer Heykeli olarak da bilinen bu eser Yunan mitolojisindeki Zafer Tanrıçası Nike’dir. Milattan Önce 3.yüzyıldan kalma çok eski bir mermer heykel. 3 metreden fazla bir yüksekliğe sahip olan bu heykel Kıbrıs zaferini simgelemek için Rodos’ta yapılmış.

Lamassu Heykeli

Louvre Müzesi’ndeki eserler arasında Lamassu Heykelleri’ni görmeden müzeden çıkmanızı hiç önermiyoruz. Lamassu nedir diye soracak olursanız onlara insan başlı kanatlı boğalar diyebiliyoruz. Asur döneminden kalma bu eski heykeller Louvre Müzesi’nde koridorun girişinde bulunuyor. O zamanlarda sarayların dekorasyonu için kullanılıyordu. Ayrıca bu heykeller düşmanları korkutmak amacı ile yapılıyormuş.

Louvre Piramidi

Louvre Müzesi’nin önünde büyük camda yapılmış bir piramit olduğunu görmüşsünüzdür. Bu cam piramidi Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı olan François Mitterrand isteği üzerime mimar I.M. Pei yapmış. Günümüzde müzenin girişi olarak kullanılıyor. Piramit yapılmadan önce müzenin girişi turistlere labirenti andırıyormuş. Aynı zamanda piramit turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Tabii tüm dünyaca ünlü olmasındaki diğer bir etkenin de Dan Brown’un Da Vinci Şifresi adlı kitabında buradan bahsetmesi.

Mona Lisa

Bu ünlü tabloyu unutmamızı beklemiyordunuz değil mi? Leonardo Davinci’nin ünlü eseri Mona Lisa, Louvre Müzesi’nde sergileniyor. Bizce bu tablo dünyadaki en gizemli tablolardan biri olma özelliği taşıyor. Pek çok araştırmacı bu tabloyu araştırsa da hala çoğu bilgiyi gün yüzüne çıkarabilmiş değiller. Mona Lisa’nın gülüşü, gözleri ve kaşları gibi gizemli sorular bulunuyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account