Londra’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler -Video

Londra’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler -Video

İngiltere’nin başkenti Londra’yı deneyimli rehber Orhan Yıllar, yoldasın’a anlattı… Avrupa’nın en renkli şehirlerinden biri olan Londra, hem kapladığı alan hem de nüfus olarak Avrupa’nın en büyük şehirlerinin başında gelir.

Yaklaşık 7,5 milyonluk nüfusu, dünyanın her yerinden gelip buraya yerleşenlerin kültürü ile inanılmaz renkli kozmopolit bir yapıya sahiptir. Heathrow, Gatwick, Stansted, City ve Luton isimli havaalanları ile dünyaya açılan şehir adeta bir açık hava müzesidir. Dünyanın en gelişmiş şehir içi ulaşım ağına sahip olan şehirde gezmek son derece kolaydır. 11 ayrı hattan oluşan yoğun bir metro ve güçlü bir otobüs ağına ek olarak özel eğitimden geçirildikten sonra lisanlarını alan eğitimli Londra taksi şoförleri, şehrin her yanına kolayca ulaşmanızı sağlar.

Şehre ilk kez gelmişseniz kaçırmamanız gereken bazı yerler vardır. Kraliçenin resmi ikametgahı olarak görülen, ki aslında burada yaşamaz Buckingham Sarayı, Hyde Park, Kensington Sarayı, Big Ben Saat Kulesi (asıl adı St.Stephen Kulesi, Big Ben sadece çanın adıdır), Westminster Katedrali, Westminster Sarayı (Parlamento), Trafalgar Meydanı, St.Paul Katedrali, Thames Nehri, Oxford Caddesi, Konuşmacı Köşesi, Regent Caddesi, Piccadilly Meydanı, Covent Garden bunlara sadece bir iki ufak örnektir.

Müzeler ise en azılı müze ziyaretçilerinin dahi hızını kesecek niteliktedir. British Museum, ücretsiz olan girişi ile tüm ziyaretçileri kendine çeker. İnsanlık tarihinin nerede ise tüm detaylarını bulabileceğiniz müze, günlerinizi geçirebileceğiniz kadar detaylıdır. Ayrıca Doğa Tarihi Müzesi, Bilim Müzesi, Victoria & Albert Museum, National Portrait Gallery, Tate Gallery, Tate Modern, Ulaşım Müzesi ve daha onlarca müze her sabah kapılarını ziyaretçilerine açarlar. Şehrin biraz dışına çıktığınızda ise Windsor Kalesi, Greenwich Gözlemevi, Denizcilik Müzesi, Stratford, Warwick Kalesi, Oxford ve daha onlarca müze ve gezi alanı sizleri karşılamaya hazırdırlar.

Alışveriş ise sınırsız bir zevk halini alır Londra’da. Regent Street, Oxford Street, Knightsbridge gibi çok bilinen yerlere ek olarak Camden, Tottenham Court Road, Charing Cross gibi merkeze son derece yakın yerler de alışveriş severlere dilediklerini sunar. Ayrıca eğer antikadan hoşlanıyorsanız, Hyde Park’ın hemen kuzeybatısında Notting Hill veya Ladbroke Grove metro duraklarından ulaşabileceğiniz Porobello’ya gitmenizi tavsiye ederiz. Ya da yüksek rakamlı alışverişten hoşlanıyorsanız Harrods eminiz hoşunuza gidecektir. Ancak Harrods alışveriş yapmasanız da, görmeniz gereken mağazalardan biridir. Bunun dışında özellikle çocuklu aileler için Hamleys ve Disney Store gibi mağazalar her şeyi ile ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Biraz neşelenmek isterseniz Madame Tussauds mutlaka gezilmelidir. Dünyanın pek çok ünlü kişisinin balmumundan heykellerinin gösterildiği bu müze, özellikle turun sonundaki küçük ama çok özel gezintisi ile sizi Londra’nın tarihinde bir gezintiye çıkartacaktır.

Akşamları ise yemek açısından geniş seçenekler bulmak mümkündür. Aberdeen veya Angus gibi et restoranlarından yararlanabileceğiniz gibi Clos Maggiore, Maze veya Stef’s gibi lüks lokantalardan da faydalanabilirsiniz. Bunun dışında Özellikle Soho’da bulunan küçük İtalyan lokantaları hem fiyat hem de yemek kalitesi açısından son derece uygundur.

Publardan faydalanmak isteyenlere ise en büyük önerimiz Prospect of Whitby’i (57 Wapping Wall, Poplar, Greater London, E1W3, London) ziyaret etmeleridir. 1543’den kalan Londra’nın bu en eski pub’ı, sizi apayrı bir dünyaya götürecektir. Daha eski bir pub mı arıyorsunuz? Öyleyse 1480’den beri işletme lisansına sahip White Hart denenebilir (191 Drury Ln, Camden Town, Grater London WC2B 5).

Londra, 2-3 günlük bir şehir değildir. En az 1 hafta kalınmalı ve özellikle de bilen biri ile gezilmelidir. O zaman Londra’yı çok daha iyi tanıyacak ve mükemmel zaman geçirdiğinizi göreceksiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account