Londra’da gezilecek tarihi ve kültürel yerler

Londra’da gezilecek tarihi ve kültürel yerler

Hyde Park

HydePark

Londra’daki sayısız yeşil alanın en büyüğü olan 350 dönümlük Hyde Park, 1635’ten beri gezginlerin uğrak yeri olmuş. Park; yüzme, kürek çekme bakımından popüler olan, bazı dönemlerde balık da tutulan 18. yüzyıl insan yapımı muhteşem Serpentine Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor. Rotten Row olarak bilinen at binme pistiyle de ünlü Hyde Park’ta göllerde kuğular, parkta uçan onlarca kuş cinsinin yanı sıra geyik, sincap ve tilki her an karşılaşabileceğiniz dostlardan bazıları. Doğa ve sanatın iç içe olduğu parkta İngiltere’nin en büyük kahramanı da Wellington Arch’da anılıyor.

Serbest konuşmacıların geleneksel forum alanı olan Speaker’s Corner’un da içinde bulunduğu parkın bir diğer simgesel mekanı ise ilk Wellington Dükü’nün Waterloo’daki ünlü zaferinden sonra satın alınan eski evi Apsley House’dur. Apsley House, şu anda müze olarak kullanılıyor. Müzede Wellington’un resimlerine ait önemli bir koleksiyon mevcut. Bunların arasında Velázquez’in Waterseller of Seville tablosu ve Avrupa’nın önde gelen kral ve imparatorlarının verdiği hediyeler bulunuyor.


St. Paul Katedrali

st_paul_cathedral

Londra’nın birçok kilisesi arasında en ünlü, en büyük ve şüphesiz dünyanın en muhteşem katedrali Aziz Paul Katedrali’dir. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci katedrali olan St. Paul’un Türkler açısından ilgi çeken başka bir tarafı da St. Paul’un Türkiye’de Tarsus’ta doğmuş olması. Londra’nın en yüksek tepesi durumundaki Ludgate’nin üzerinde yer alan kilisenin önceki yapısı, 1666’daki büyük yangında yıkılmış ve Sir Christopher Wren yeniden inşayı tasarlamış. Bugün ikiz Barok kuleler ve muhteşem 365 adım boyundaki St Paul kubbesi, İngiliz mimarisinin başyapıtlarıdır. Eğer imkanınız varsa mutlaka merdivenleri çıkarak kubbenin muhteşem iç görünüşünü ve Whispering Galeri’yi görün.


Buckingham Sarayı

Buckingham_Palace

İngiltere’nin en ikonik yapılarından biri olan Buckingham Sarayı 1837 yılında inşa edilmiş ve Kraliçe Victoria’dan itibaren kraliyet ailesinin Londra’daki evi olarak kullanılmış. Eğer kraliçenin evde olup olmadığını merak ediyorsanız; bayrağın, sarayın tepesinde dalgalanıp dalgalanmadığına bir göz atın. Eğer kraliyet standardındaki bayrak, gece ve gündüz dalgalanıyorsa kraliçe evdedir. Bazen özel günlerde kraliçe ve diğer kraliyet üyeleri merkez balkonda kendilerini gösterebiliyorlar.
Kraliçe Scotland’da yazlık sarayında iken, ziyaretçiler bilet satın alarak resmiyeti olan odaları, Kraliçe Galerisini, Royal Mews’u ve çoğu zaman öğlen saat 11.30’da gerçekleşen muhafızların nöbet değişimi törenini (ücretsiz) izleyebilirler.


Westminster Abbey

wabbey

İngiliz Kraliyetiyle uzun bir geçmişi olan diğer bir lokasyon da, 7. yüzyılın başlarından itibaren Hristiyanlıkla bağı olan Westminster Abbey’dir. Westminster Abbey, pek çok bilim adamının ve İngiliz hanedan üyesinin gömüldüğü bir kilisedir. Isaac Newton ve Charles Darwin’in de mezarları bu kilisede yer alır. Westminster ilçesinde bulunan, resmi olarak Aziz Peter Collegiate Kilisesi olarak bilinen Westminster Abbey’i, Papaz Edward 1065’te kurmuş ve öldüğünde kendisi de buraya gömülmüş. 1066’da gömülmesinden itibaren yaklaşık 700 yıl boyunca 2. George’a kadar hükümdarların çoğu burada sadece taç giymemiş, aynı zamanda buraya gömülmüş. Daha sonraları, kraliyet düğünleri için tercih edilmesiyle ünlenen Westminster Abbey’de kraliyet ailesinin taç giyme töreni gerçekleştirilir.


Big Ben (Büyük Benjamin)

big_ben

Westminster Sarayı’nın yanında bulunan Saat Kulesi -resmi adıyla Saint Stephen’s Kulesi- çoğunlukla Big Ben olarak bilinir. Kule Londra’nın en ünlü simgelerinden biridir. “Big Ben” aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur. Üzerinde bulunan saatin ağırlığı 5,5 ton, çanın ağırlığı ise 13,5 tondur ve çan çaldığı zaman sesi 14 km. uzak mesafeden duyulabilir. Uzun bir süre dünyanın en büyük saati unvanını koruyan saat, hala Büyük Britanya’nın en büyüğü.

Uzun ömrü boyunca nadiren hata yapan saat, güvenirliği ile de ünlü. 2. Dünya Savaşı boyunca yakındaki Avam Kamarası bile yıkılırken; saat, işlemeye ve çalmaya devam etti. Saatin mekanizması Edmund Beckett Denison tarafından olağan üstü bir hassasiyetle tasarlandı. Saatin hızı sarkacın omzuna küçük penny’ler eklenerek basitçe ayarlanabiliyor.
Saat kulesi, gövdenin tepesinde 61 metre yükseklikteki demir dökme çerçeveli yüksek tuğlayla birlikte 96 metre yüksekliktedir. Saat yüzlerinin yerden yüksekliği ise 55 metredir.Ne yazık ki saat kulesi kamuya açık değil, ancak Londra’da London Eye manzarasını görmek istiyorsanız Shard veya Anıt en iyi seçenekler.


Covent Garden

covent-garden

Covent Garden, Eskişehir’de yaş sebze meyve hali binası iken bir kültür-sanat merkezine dönüştürülen Haller Gençlik Merkezi’ne ilham kaynağı olmuştur. Her zaman hareketli mükemmel özel mağazaları, moda butikleri, el sanatları tezgahları ve kafeleriyle Covent Garden, piyasanın merkezi olmuş. Ayrıca Covent Garden; sokak sanatçılarıyla Long Acre’yi (ana cadde), Neal’s Yard ve Seven Dials perakende alanlarını ve Central Bulvarı’nı kapsıyor. Diğer önemli simgeler, Kraliyet Opera Binası ve Aziz Paul Kilisesi’dir. 1633’ten bu yana birçok 18. ve 19. yüzyıl aktörünün mezarını barındıran kilise, Aktör Kilisesi olarak da biliniyor. Çevredeki diğer kültürel binalar İngiliz Ulusal Opera Birliği London Coliseum ve dünyanın en eski tiyatrosu olan Kraliyet Drury Lane Tiyatrosu’dur.


Hampton Court Sarayı

HamptonCourtPalace

Avrupa’nın en ünlü sarayı Hampton Court, muhteşem bir Thames kıyısı cazibesidir. 8. Henry (6 karısından ikisiyle buluştuğu yer) zamanına dayanır ve 1. Elizabet’in de İspanyol Donanması yenilgisini öğrendiği yerdir. Diğer ilginç yapılar da; tarihi 1540’a dayanan büyüleyici astronomik saatiyle Saat Kulesi, Perili Galerisiyle Devlet Daireleri, Tapınak, Kralın Apartmanları ve Tudor Tenis Kortu’dur. Ayrıca The Privy Garden, the Pond Garden, the Elizabethan Knot Garden, the Broad Walk, Wilderness olarak bilinen bir alan ve elbette ünlü saray Maze gibi bahçeler de özellikle mayıs ortasında tüm çiçeklerin açmasıyla görülmeye değer.


Greenwich – İngiltere Denizcilik Tarihi Evi

London_Greenwich

Greenwich, Londra gezilerinde en öne çıkan yerlerden biridir. Yüzyıllardır İngiltere deniz gücünün merkezi olan sayısız cazibesiyle Greenwich’i gerçek anlamda keşfetmek -eğer günleriniz yoksa- saatlerinizi alır. İlk durağınız 19. yüzyılın son çay teknesi -o günlerin en hızlı gemisi- Cutty Sark olmalı. Britanya Çin arasında gidip gelmişliği olan bu gemi, 500 yılın üzerinde denizcilik tarihinin vitrinde sergilendiği, Kraliçe Evi olarak bilinen Pallaslar’ın Konağı ve the Discover Greenwich Visitor Centre (Greenwich Keşfi Turist Merkezi) Eski Kraliyet Denizcilik Koleji’nin bitişiğindedir.

Ayrıca etkileyici koleksiyonuyla türünün dünyadaki en büyüğü Ulusal Denizcilik Müzesi, Kraliyet Denizciliği’nin Tudor ve Stuart zamanlarından Napolyon Savaşları’na kadar olan tarihini resimleyerek gösteriyor. Daha sonra, birçok güzel bahçesi ve yürüyüş yollarıyla Londra’daki 8 Kraliyet Parkı’nın en eskisi 183 dönümlük Greenwich Park’ta mutlaka dolaşmanızı öneririz.


Victoria ve Albert Müzesi

VictoriaAlbert

İsmi Prens Albert ve Kraliçe Victoria’dan gelen Victoria ve Albert Müzesi (kısaca V&A) Güney Kensington merkezli Doğal Tarih Müzesi ve Bilim Müzesi’ni de içeren müze grubunun bir parçasıdır. 1852’de kurulan V&A, yaklaşık 13 dönümü kapsar ve içinde 5 bin yıllık sanat ve ilgili eserler barındıran 145 galeri içerir. Sergiler seramik, cam, tekstil ve kostümler, gümüş ve takı, demir çalışmalar, heykel, baskı ve fotoğrafları içerir. Dünyanın en geniş süsleme sanatları ve tasarım içeriğine sahip olan müze, 4,5 milyonun üzerinde esere daimi ev sahipliği yapıyor. Victoria ve Albert Müzesi’nde muhteşem İznik çini örnekleri de bulunuyor.


Whitehall Sarayı ve Parlamento

england-houses-of-parliament-london-2573259-1920x1200

Trafalgar Meydanı’ndan Parlamento Meydanı’nda iktidar koltuğuna doğru uzanan Whitehall Sarayı, yüzyıllardır bir alanı tanımlayan İngiliz Hükümeti’yle aynı anlama geliyor. Whitehall boyunca yürürseniz meşhur Downing Street adıyla küçük bir tuzağı, ata binen askerleriyle meşhur At Muhafızları ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gibi önemli yapıları görebilirsiniz. Başbakan’ın resmi konutu da buradadır.

Son olarak, Parlamento Evlerine, yüzyıllardır İngiliz hükümetine ait tahta ve bir keresinde Fatih William tarafından işgal edilen Kraliyet Sarayı’na (Westminster Sarayı) ulaşabilirsiniz. Canlı politik tartışmaları görmeniz için size eşsiz bir fırsat sunan parlamento binalarına turlar mevcuttur. İlginizi çekecek başka bir mekan ise Winston Churchill tarafından 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Kabine Savaş Odaları’dır.


Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

kew_royal_botanic_garden

Kew Bahçeleri- resmi ismi Kraliyet Botanik Bahçeleri- Londra’nın güneybatısı, Thames Nehri’nin güney kıyısında 300 dönümlük alanda yer alan, keyif alacağınız sayısız bitkisiyle harika bir yer. 1759’da hazırlanan bahçeler, 1841’de hükümetin mülküne dahil edildi. 1897’de Kraliçe Victoria, Kraliçe Evi’ni ve bitişiğindeki ormanlığı ekledi. Ücretsiz kabulün olduğu birçok tur var ve yıl boyunca burada birçok müzikal ve kültürel etkinlik düzenleniyor.


İki Tate Galerisi: Tate Britain ve Tate Modern

Tate_modern

Toplumda Tate Galeri olarak bilinen, Londra’nın iki Tate Galerisi- Tate Britain ve Tate Modern- dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarını oluşturuyor. İngiliz sanatının önemini ulusal bir koleksiyonla temel alan ve 1897’de açılan galeri, yeni satın alımlarıyla koleksiyonunu geliştirmeye devam ediyor. Koleksiyonlarını güzelce sergileyebileceği daha fazla alana ihtiyaç duyuyor. Thames’in kuzey kıyısında Millbank’ta kurulan Tate Britain, tarihi İngiliz resimlerine ev sahipliği yapıyor. Sanatseverler iki tarafa da elverişli hızlı feribotla iki tarafı da izleyerek bütün günlerini harcayabilirler.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account