Londra yakınlarındaki doğa harikası yeri gördünüz mü?

Londra yakınlarındaki doğa harikası yeri gördünüz mü?

Londra’ya yaklaşık iki saat uzaklıkta, adanın güneydoğu kısmında yer alan, özgürlüğe açılan tepelerden oluşan mistik bir yer: Belle Tout Light House. Eastbourne şehrinde bulunan, cennetten bir köşeyi andıran bu inanılmaz yere ulaşmak için hem otobüs hem de özel araç kullanabilirsiniz.

Yaz aylarının ortalarıydı. İngiltere gibi güneşli gün sayısının oldukça az olduğu bir ülke için sıcak sayılabilecek bir gündü.  Özgürlüğe ve sonsuzluğa yol almak için gidiyorduk. Yolda giderken acaba nasıl bir yere varacağız sorusu her zaman aklımızdaydı. Sadece fotoğraflardan gördüğümüz, gerçek görünümünü tam olarak hayal edemediğimiz bir yere gidiyorduk. Güneye doğru ilerledikçe hava şartları değişiyor lakin yeşilin cömertliği devam ediyordu.  Navigasyon bize ulaştığımızı söylediğinde karşılaştığımız manzara şu idi:

Etrafında doğa ile uyumlu birkaç tane ufak cafe görünümlü yerler olmakla birlikte, bunun yanında kahvenizi bu uçsuz bucaksız enfest manzara karşısında içebileceğiniz masaların bulunduğu alanlar da mevcut.  Ne yazık ki bakir kalmış topraklar değil, insan akımına uğramış, ellerine fotoğraf makinesini kapan gelmiş gibi gözüküyor. Lakin, o kadar geniş bir alan var ki, ne kadar kalabalık olursa olsun, sessizce oturup hem yeşili, hem denizi hem de  o sonsuzluk hissini veren tepeleri izleyebiliyor, müziğinizi dinleyebiliyor, kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz.

Doğa yürüyüşünün ardından denize girilme izniniz de var bu güzel yerde. Etrafınızda doğanın kusursuz kombinasyonunuzu göreceksiniz. Ahşap cafelerin yanında, dokunulmamış doğa, temiz bir deniz ve tepede yalnız kalmış bir deniz feneri. Deniz fenerine yaklaşık 500 metre yürüyerek ulaşılıyor. Oraya vardığınız da ise iki yakayı görecek bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

1834 senesinde  bu tepede açılan deniz feneri ne yazık ki işlevini uzun yıllar boyunca koruyamamış.  64 yıllık bir serüvenden sonra , sis nedeniyle ışığın görünmemesi  bu deniz fenerini yalnızlığa itmiş. İlk kurulduğunda 28 metre yükseklikte olan bu yapı daha sonradan tebeşirden oluşan tepelerin erimesi ve deniz dalgalarının tahrişi nedeniyle yüksekliği  9 metreye kadar düşmüştür. Bu tehlikeli durum karşısında bu tarihi yapı, korunmak maksadıyla 15 metre kadar karanın iç kısımlarına doğru taşınıp müzeye çevriliyor. Günümüzde eski ihtişamıyla, denizden geçen gemileri ve etrafında dolanan bizim gibi yolcuları selamlamakta…

Lafı çok uzatmadan şunları söyleyebilirim:, modern dünyadan kaçmak kendinizi özgür hissetmek istiyorsanız ve bir o kadar da yalnızlığın tadını , doğa ile baş başa geçirerek şirin tarihi deniz feneri altında kahvenizi yudumlayarak tatma düşüncesindeyseniz , bu güzel  yer sizler için oldukça uygun.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account