Lizbon’un üç incisi: Sintra, Cabo Da Roca ve Cascais

Lizbon’un üç incisi: Sintra, Cabo Da Roca ve Cascais

Portekiz’in başkenti Lizbon’da gezilecek yerleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmıştım. Şimdi de Lizbon’dan günübirlik turlarla gidilebilen Lizbon’un üç incisinden bahsedeceğim….

Sintra

Yeni durağımız masal şehir Sintra. Lizbon’a 40 dakika uzaklıktaki bu şehir sarayları ile ünlü; bunlar arasında en popüleri Pena Sarayı, bir diğeri ise National Palace ama ben bunlar yerine gördüğüm andan beri etkilendiğim Quinta da Regaleria Sarayını gezmeyi tercih ettim. Buranın 5.50 Euro girişi var ama her kuruşuna değecek bir saray. 19.yy’ın son çeyreğinde yapılan saray, Neo Manuelizm tarzı ile yapılmış; Mason Sarayı diye anılıyor.

Sarayın içinde beni en çok etkileyen bahçesi oldu. Bahçenin en tepe noktasına çıkınca ters bir kule var; evet yanlış yazmadım, ters bir kule; yani, yukarı doğru değil toprağın altına doğru giden ve 9 katlı olan bir kule. Her bir kat anne karnındaki bebeğin bir ayını ve toplamda 9 ayı temsil ediyor.

Aşağı doğru inerken yavaş yavaş nemli ve ıslak bir zeminle karşılaşıyorsunuz ve daha sonra karanlık bir mağaradan geçerek iki çıkıştan birinden çıkıyorsunuz. Bu çıkışlardan biri ateş çıkışı diğeri ise su çıkışı olarak adlandırılmış. Ben su çıkışını seçtim ve yapay bir gölet ve şelale beni karşıladı. Daha sonra bu yapay gölet üzerine dizilmiş taşlarla adeta suyun üzerinden yürüyüp yeniden doğuşu tecrübe etmiş oldum. Ters kulenin ardından bu muhteşem bahçede gezmeye devam ettikten sonra 12 tanrıların heykellerinden tutun da, göletlere kadar birçok yapı eşliğinde dolaştım. Burası ben de tam bir masal etkisi yarattı. Evin şapeli ise görülmeye değer başka bir yapı. Evin içindeki yemek salonu ve muhteşem şöminesi, odalardaki tavan oyma motifler ve evin dışındaki birbirinden ilginç yapılar beni ayrıca etkiledi.

Quinta da Regaleria sarayını gezdikten sonra şehrin dar ve güzel sokaklarında gezerken mantar meşesinden elde edilmiş hediyelik eşyalarla dolu mağazaları görüyorsunuz. Portekiz dünyanın en büyük mantar meşesi üreticisi. Bu mantar meşeleri örneğin şarap tıpası yapımında kullanılıyor. Ben yöresel tatlardan bir diğeri olan Ginjinha isimli vişne likörünü denedim. İnanılmaz güzel bir içki; hiç gülmeyen biri bile 3 shot içerse gülmeye başlayabiliyor.

Cabo Da Roca

Sintradan yaklaşık 25 dakika uzaklıktaki kıta avrupasının en batı ucu olan Cabo Da Roca’ya gidiyorum. Burada yılın genelinde çok rüzgar olduğu için ağaç olmadığını ve makilerin yetiştiğini görüyorum. Bir tane deniz feneri ve en uç noktada ise bir hac var; onun üzerinde de enlem ve boylam olarak Avrupa’nın en batı ucu yazıyor. Buranın çok güzel bir görseli var; her şeyden önce farklı bir his uyandırıyor. 520 yıl önce insanların ne uydu, ne telefon, ne de güvenli bir ulaşım aleti varken hiç bilmedikleri bu okyanusa nasıl olup da açıldıkları geliyor aklıma ve bir kez daha saygı duyuyorum bu insanların atalarına.

Birde turizm ofisi bulunuyor ve isteyenler burada Avrupa’nın en batı ucuna geldiklerini gösteren sertifika alabiliyorlar 9 Euro karşılığında.

Cascais

Ve son olarak; Cascais şehri. Bir çok güzel plajı geçtikten sonra geliyoruz bu küçük ama güzel şehre.
20. yüzyıl Avrupa aristokratlarının yaşadığı yermiş Cascais. Evleri, balkonları, limanı ve mavi bayraklı plajları ile tam bir turizm cenneti ama benim aklımda ve damağımda taht kuran bunların hiçbiri değil. Orada yediğim muhteşem tavuk ızgarayı unutamıyorum:) Portekiz’de yediğim en hızlı, en ucuz ve en güzel yemek ünvanlarını veriyorum Jardim Dos Frangos’a. Yemeğimizi yedikten ve ardından plajda ve ara sokaklarda yürüdükten sonra Lizbon’a dönüş vakti geliyor. 30 dakika sürecek yolculuğumuz; yarın Fatima ve Porto beni bekler.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account