Lisinia’da gönülden bir deneyim…

Lisinia’da gönülden bir deneyim…

Zeytin ağaçlarını koruma amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak oluşturulan Antalya Zeytinpark’ta çalışmaya başladığımdan beri, seyahatlerim daha çok gönüllülük, doğa ve sağlıklı yaşam anlamında kazanım sağlayan keşifler olmaya başladı.

Motorla seyahat eden bir arkadaşımla yollarımız kesişince Burdur’a doğru bir rota oluşturduk. Beydağları’nı arkada bırakıp Burdur’un servi söğüt ağaçlarıyla sıralanmış yollardan geçerek Lisinia Doğal Yaşam Köyü’ne uzanmak bile kendi başına nefes kesen bir geziydi.

Burdur gölü kıyısında, yaban hayatı ve ekolojik tarımı devam ettirmek için oluşturulmuş doğal yaşam alanı Lisinia’da, kısa süreliğine de olsa doğal üretimi gözlemleme ve gül toplayarak alana destek olma niyetindeydik.

Lisinia ne anlama geliyor?

Bölgenin eski çağlardaki adı Pisidia’nın önemli şehirlerinden Lisinia’nın adı, güneş ve ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına geliyor.

Doğadaki tüm varlıklar arasındaki sonsuz uyumunu fark eden, doğanın kirlenmişliği ve bunun yansıması olarak da ortaya çıkan soruları gören Lisinia koordinatörü veteriner Öztürk Sarıca; bu alanı kurarak doğal hayatın devamlılığı, gelecek nesillere aktarımı için kolları sıvıyor ve gece gündüz çalışıyor bu amaç için.

Lavanta tarlaları, vahşi hayvanlar ve doğal yaşam

Ekolojik üretim, lavanta tarlaları, doğa okulu, doğa koruyucusu yerel bitki, hayvan türlerinin üretimi ve gen muhafaza projelerinin devam ettiği Lisinia, kurulduğu günden bu yana çalışmalarını hiçbir mali destek ve hibe almadan sürdürüyor. Alanda vahşi hayvanlar tedavi ediliyor, doğa kampı yapılıyor ve gönüllülük ağı TaTuTa’dan gelen gönüllüler deneyim kazanıyor.

Bu yaşam alanını görmek için gelen yüzlerce konuk, buranın huzurlu ruhuna katılıp doğa için ellerinden gelen işi yapıyor ve buradan gönüllü doğa koruyucusu olarak ayrılıyor.

Hem gönüllülere hem de ziyaretçilere yıl boyu kapısını açan Lisina’da; doğal sebze ve meyve yetiştiriciliğinin haricinde sabunlar, lavanta ve gül yağları, çiçek balları gibi doğal ürünler de üretiliyor.

Gül toplama deneyimi

Alanı gezip çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra, Lisinia ve Burdur gölü akşam karalığında kayboluyor ve gönüllülerle sohbet edip Öztürk Sarıca’nın gül suyu ve gül reçeli işlerini izliyoruz. Ayın ışığı gölün üstünde süzülürken Lisinia derin bir sessizliğe gömülüyor.

Güneş henüz doğarken gölün pırıltısı, kuşların cıvıltısı eşliğinde harika bir gün başlıyor. Yattığımız yatağın, yediğimiz içtiğimizin hatırına Lisinia’ya birazcık da olsa katlı sağlamak için gül tarlalarında buluyoruz kendimizi.

Portakal, zeytin toplama konusunda deneyimlerimi bir yana bırakıyorum; gül nasıl toplanır, işçi başı Fatma abla anlatıyor bize. Belimize çuvalları bağlıyor başlıyoruz gölün eteklerindeki gül tarlasında mesaiye. Elimize batan dikenler, sıcak hava, arılar hiçbiri canımızı acıtmıyor; keyfimiz yerinde. Tarladaki işçiler gönüllüler çalışmaya alışkın, uzun uzun sohbet ediyoruz eğlenerek çalışıyoruz.

Bir nevi meditasyon gibi gelen gül toplama işinden sonra çuvalları gül suyu yapımı için teslim ediyor dut, kayısı, vişne ağaçlarına dalıyoruz.

Yağmuru ve gölü izleyerek dinlenirken Lisinia’ya yıllar önceki ziyaretimi düşünüyorum; emek, toprak, doğa gibi kavramların yıllar içinde nasıl anlamlaştırdığımı… Her zerresi emek ile oluşturulmuş bu alanı ve bu enerji içindeki varlığımı hissederek mutluluk doluyorum.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account