İnkaların izinden Lima…

İnkaların izinden Lima…

Peru’nun başkenti Lima, İnkaların izlerini taşıyan ilginç bir yer. Bulunduğu konum sayesinde muhteşem bir ilkime ve coğrafi özelliklere sahip. Ayrıca Güney Amerika’daki tek okyanusa sınırı olan başkent Lima olarak biliniyor. Lima, Seyahatseverler için harika bir rota. Biz de güzel bir seyahat yapmak isteyenler için Lima gezi rehberi hazırladık. İşte Lima hakkında her şey…

Lima’ya ne zaman gidilmeli?

Bilindiği üzere Peru, Güney Yarım Küre’de konumlanıyor. Bu nedenle de bizim yaşadığımız mevsimlerin zamanı orada tam tersi oluyor. Bizim yaz mevsimi onların kış mevsimi. Lima’da güzel bir yaz tatili mi planlıyorsunuz? O zaman Aralık – Mart ayları arasında gitmeniz gerekiyor. Lima’nın yaz mevsimi bu aylarda yaşanıyor.

Lima’da gezilecek yerler

Lima’nın merkezi, mimari ve tarihi zenginlikleri ile pek çok yapısı UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde yerini alıyor. Lima’da gezilecek yerler arasında bu yapılara mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Sizler için hazırladığımız Lima’da gezilecek yerler listesi ile şehirde gezilecek tüm önemli yapıları görebilirsiniz. İşte Lima’da gezilecek yerler…

Plaza Mayor

Tarihte birçok tarihi olaya tanıklık etmiş olan Plaza Mayor, Lima’da gezilecek yerler listesinin başında bulunuyor. Lima’nın kalbi olarak bilinen bu meydan, Eski Şehir bölgesinde konumlanıyor. Meydanda görmeniz gereken önemli yapılar var. Bunlar Lima Katedrali, Hükümet Sarayı ve Başpiskopos Sarayı gibi turistler arasında popüler noktalar.

Lima Katedrali

Göz alıcı Barok mimarisi ile dikkat çeken Lima Katedrali, Plaza Mayor’da görmeniz gereken yapılar arasında. Neo Klasisizm özelliklerini katedralin hem içinde hem de dışında rahatça görebilirsiniz. Katedral, günümüze ulaşana kadar pek çok tahribata uğramış. Katedrali ziyaret etmek istiyorsanız Pazartesi – Cuma günleri 09.00-17.00 arasında, Cumartesi günleri de 10.00-13.00 arasında gitmelisiniz.

Hükümet Sarayı

Lima Katedrali’nden sonra meydanda Hükümet Sarayı’nı da görmenizi tavsiye ederiz. Peru’daki önemli yapılar arasında bulunuyor. Peru’daki İnka topraklarını ele geçiren İspanyol işgalci komutanı Francisco Pizarro, bu sarayı evi olarak kullanıyordu. Sarayın en çok dikkat çeken yanı hikayesi. Pizarro’nun sarayı yapım aşamasındayken bölgenin yerli halkının kuşatmasına uğramış. Kuşatma sırasında da Pizarro’ya Peru işgal edilirken arkadaşlık eden Almagro öldürülmüş. Almagro’nun oğlu bu duruma çok kinlenip sonrasında Pizarro’yu bu sarayda öldürmüş. Pizarro’yu da Lima Katedrali’nin içerisine gömmüşler.

San Francisco Kilisesi

17. yüzyılda inşa edilen San Francisco Kilisesi, 20 metre yüksekliğindeki iki heybetli kulesi ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Barok tarzındaki cephesi ile görkemli bir görünüme sahip. Yapının en ilginç yönü bir catacombs yani yer altı mezarlığı üzerine kurulmuş olması. Kilise de gezebileceğiniz bir müze de bulunuyor. Müze ve kilise haftanın her günü açık. Fakat müze 9.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Kilise ise 07.00 – 12.00 ve 16.00 – 20.00 saatlerinde açık oluyor.

Museo Larco

İspanyol işgalinden önceki Peru hakkında bilgi almak istiyorsanız yolunuzu Museo Larco’ya çevirmelisiniz. İçeride İnkalara ait eski eşyalar sergileniyor. Müzenin bahçesini gezmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca içeride restaurant ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Restaurantın fiyatları çok yüksek değil. Dilerseniz buradan bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Lima’da alışveriş

Lima’da alışveriş yapmak isteyenlere güzel haberlerimiz var. Şehirde ziyaretçiler istedikleri her şey kolaylıkla bulabiliyorlar. Lima’nın her yerinde el yapımı hediyelik eşyalar satan küçük dükkanlar bulabilirsiniz. Lima’da alışveriş yapmak için popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Miraflores’e gidebilirsiniz. Bu bölgedeki mağazalar ve dükkanlar her gün açık oluyor. 17.00 – 23.00 saatleri arasında ziyarete açık. Miraflores’ten el yapımı ürünler satın alabilirsiniz.

Lima’da alışveriş için en ünlü mekanlardan bir diğeri de Gamarra. Bu yerde tekstil ürünler ağırlıkta. Hatta burada tezgah açmış terzileri de yakıdan izleyebilirsiniz. Renkli renkli el yapımı kumaşlar alarak buradaki terzilerde üzerinize kıyafet diktirebilirsiniz.

Lima’da ne yenir?

Peru mutfağı, Latin Amerika’nın gastronomi merkezi olarak biliniyor. Öyle ki 2012 – 2017 yılları arasında arka arkaya Best Culinary Destination in the World yani Dünyanın En İyi Mutfak Destinasyonu seçilmiş. Çeşitli nefis yemekleri ile zengin bir mutfağa sahip. Lima’da ne yenir diye soracak olursanız size sığır etini önereceğiz. Lomo Saltado adındaki kızartılmış sığır eti, Peru mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.  Arroz Con Mariscos ise deniz ürünlerinden yapılan yemekleri sevenlerin tercih ettiği bir yiyecek. Bu yemekte pilav ve kabuklu deniz canlıları ile yapılıyor. Bir diğer deniztarağından yapılan yemeği ise La Chalaca.

Peru’ya özgü yemekler arasında mor mısır ile yapılan bir çeşit puding var. Mazamorra adındaki bu puding çok değişik bir tada sahip. Kırmızı et ve deniz ürünleri dışında tavuk yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz. Baharatlı ince ince kıyılmış tavuk eti, ceviz, patates ve pirinçten yapılan Aji de Gallina’yı deneyebilirsiniz.

Lima’daki popüler gece kulüpleri

Lima gece hayatı çok renkli ve eğlenceli görüntülere sahip. Canlı gece hayatı ile bol bol eğlenebilirsiniz. Lima turu yaparken gece çıkıp eğlenmek isterseniz otelde hiç durmayın. Burada kulüplerin çoğu hafta içi ve hafta sonu hiç fark etmez sürekli açık oluyor. Lima sokaklarında müziği duyduğunuz yere girebilirsiniz. Ama sizler için önereceğimiz iki popüler club var. Bunlardan birisi Bizarro Club. Burası sadece Pazar günleri kapalı oluyor. Açık olduğu günler ise 22.00’den 05.30’a kadar açık oluyor. Ayahuasca Pub ise Lima’daki diğer ünlü gece kulübü. Bu gece kulübü de Pazar günleri kapalı oluyor. Diğer günler ise 20.00 – 03.00 arasında hizmet veriyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account