Laponya’nın başkenti Rovaniemi’de gece hayatı ve Noel Baba Köyü, Santa Claus Village

Laponya’nın başkenti Rovaniemi’de gece hayatı ve Noel Baba Köyü, Santa Claus Village

Laponya’nın başkenti Rovaniemi’de gece hayatı kış döneminde cuma-cumartesi günleri öne çıkıyor. Tabii yaz dönemi şehirde bu kadar turist görmeniz çok zor. 19 Ocak’ta düzenlenen üniversite festivali kenti hareketlendiriyor. Bir hafta boyunca tüm bar ve pub’larda üniversite öğrencilerinin eğlencelerini görebilmeniz mümkün. İlginç mekanlar da var. Örneğin Hemingway eski bir bankayken şu an bar olarak kullanılıyor. 15 bin kişinin yaşadığı küçük bir şehir olan Rovaniemi’nin gece hareketli bir caddesi var. Tek caddenin üzerinde 3 gece kulübü bulunuyor. Barların çoğunda 90’lar ve 2000’lı yılların müzikleri çalıyor. Yemek olarak Nili restoranı tavsiye ediliyor. En çok önerilen ise geyik ve ayı eti. Şehirde bir de küçük bir casino bulunuyor.

Bir küçük parantez de havalimanı için açmak isterim. Rovaniemi Havalimanı 1+1 daire kadar küçük bir yer. Havalimanında Noel Baba’yı Ren Geyikleriyle kızak üzerinde gördük. Bölgeye Kuzey Işıklarını görme sevdası ile gelenler, Ren Geyiklerini beslemeyi ve husky’ler ile kızak yapmaya bayılıyorlar ve bir de tabii Noel Baba köyüne mutlaka uğruyorlar. Küçük ama keyifli bir havalimanı. Hazır Noel Baba demişken konuyu Santa Claus Village’e yani Noel Baba Köyü’ne getirelim.

Noel Baba hikayesi nereden geliyor?

Antalya’nın Demre İlçesi’nde yaşadığı bilinen Noel Baba’ya Avrupa’da Santa Claus adı verildiği için köy bu isimle anılıyor. Köyde bir postane bulunuyor. Kendinize bir sene sonraya kart atabilirsiniz. Dünyanın dört bucağından çocuklar Noel Baba’ya mektup gönderiyor. Geçtiğimiz yıllarda yılda 1 milyonun üzerinde mektup alıyormuş Noel Baba. Ancak kendisine e-posta adresi alınca bu rakam yarı yarıya düşmüş.

Demreli bir aziz olan Noel Baba denizcilerin koruyucusu olarak bilinir. Haçlı savaşları sırasında Kudüs’ten dönen askerlerin veya korsanların mezarını çalıp Bari’ye götürüldüğü söylenir. Demre ve Bari arasında giden bu azizin Lapland ile ilişkisi ise tamamen tesadüf. Yıllar önce Helsinki’de bir radyo programında Noel Baba’nın buradaki dağlarda yaşadığı ortaya atılmış. Sonra çocuklar işin yakasını bırakmamış. Mektup üstüne mektup göndermişler Santa Claus’a ve burası çevresinde bir turizm sektörü yaratmış. Görüldüğü üzere bir pazarlama taktiği. Tabii kapitalizmi Noel Baba’yı da farklı bir formata bürümüş. Noel dönemi çocuklara hediye dağıtan, evrensel sevgi mesajları veren baba gitmiş 30 Euro’yu verenle fotoğraf çektiren bir Noel Baba gelmiş. Noel Baba Köyünde birçok hediyelik eşya alabileceğiniz dükkan ve cafeler, hatta iglo evler de var.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account