Laponya’da Husky safari heyecanı!

Laponya’da Husky safari heyecanı!

Laponya’ya gidip Husky safari yapmadan dönmek olmaz. Öyleyse sizi Husky cinsi köpeklerin dünyasıyla tanıştırmak isterim. Üç cinsi olan bu köpekler safarinin olmazsa olmazları. Bir Husky çiftliğine gittiğiniz zaman safari öncesi kendinizi termal kıyafetler ile hazır hale getirmeniz gerekiyor. Her termal kıyafeti de kabul etmediklerini hemen söylemeliyim.  Kendinizi bu safariye en güzel şekilde hazırlamalısınız. Husky çiftliklerinde genelde kendi kulübelerinde bağlı bekleyen köpeklerin sanki doğası koşmak istiyor gibi.

Mesafenizi koruyun!

Genelde kızaklar 2 kişilik. Ahşaptan yapılan kızakların üzerinde postlar var. Bir kişi buraya otururken diğeri arkada ve ayakta kızağı kullanıyor. Dolayısıyla Husky safarisi iki kişiyle yapılıyor. Bir kişi oturuyor ve elini ayağını dışarı çıkarmıyor. El ve ayak parmaklarını sürekli oynatması gerekiyor. Saç ve sakal önemli. Kadınların saçlarını kapatması lazım. Çünkü bir süre sonra saçlar donuyor ve kırılıyor. Köpekler koşarken her şey sürücünün kontrolünde. Öndeki kızakla mesafenizi ortalama 50 metrede bırakmak gerekiyor. Köpeklerin birbirine girmemesi lazım. Bunların kontrolünü ise ayaklarınızla yapıyorsunuz. Altta tırtıllı bir fren var. Karda tutunuyor ve köpekleri yavaşlatıyor.

Süren kişi ne yapacak?

Öncelikle bunun bir araç olmadığını anlaması gerekiyor. Çünkü kontrol sizde. En ufak bir hatada hayvan sizi anlamaz. Bir ayağınız frende, bir ayağınız kızakta. Tepelik bir alana geldiğinizde siz de kızağı sürükleyip, tepeyi geçmesini sağlıyorsunuz. Bazen benim gibi hayvan hakları tarafından olaya bakanlarınız olabilir. Ama buradaki uzamanlar hayvanları zorda bırakacak bir durumun olmadığını husky cinsi köpeklerin koşmayı çok sevdiklerini söylüyorlar. Hatta durdukları zaman ağladıkları söyleniyor. Tabii her safarinin sonunda bir de ödülleri var.

Termal kıyafetler öne çıkıyor

Kuzey’de Laponya’ya geldiğiniz zaman yanınıza alınması gereken en önemli şeylerden biri termal içlik. Herhangi bir outdoor mağazada satılan ince bir içlik yeterli olmayabilir, vucüdunuza uyum sağlayan bu içlikler eksi 19’a kadar dayanabiliyor. Bunun dışında bir kan pantalonu, termal çoraplar, termal bir eldiven ve bir bere gerekiyor. Üst tarafa en az iki tane outdoor polar hırkalarından bulundurmak gerekiyor. Üzerine de bir kar ceketi giyilmesi lazım. En önemlisi karlı bir coğrafya gittiğiniz için outdoor ve kar suyu geçirmeyen bir bota ihtiyacınız olacak. Bunların da üzerine buradan kiralacağınız  bir kar tulumu gerekiyor.

 Lapland’ın kelime anlamı

Laponya ya da Lapland “yamalı” demek. 4 bin yıl önce Samiler, Arap coğrafyasından göç edip buraya yerleşmişler. İsveçliler, samilerin çeşitli hayvanların derilerini birleştirip kendilerine kıyafet diktiklerini görünce onlara yamalı demişler. Yani Lapland’ın adı da buradan geliyor. Laponya’nın kuzeyi Norveç ve İsveç’in kuzeyi bir otonom bölgedir, üç ayrı ülkede birleşik bir Laponya vardır.

Husky ruhunu Samiler biliyor

Rovaniemi, Laponya’nın başkenti ve çok turistik bir yer. Kış aylarında Noel baba köyü için turistler akın ediyor. Buraya gelindiğinde muhakkak yapılması gereken Husky çiftliğine uğramak. Buraya uğradığınız zaman yavru husky’ler ile oyun oynayabiliyorsunuz. Yarım saat Haski safarisi yapabilme imkanınız var. Husky’ler Sibirya kurdunun bir versiyonu. Tüyleri çift tüylü olduğu için soğuğa karşı dayanıklılar. Bu hayvanların koşma isteği var. Bunu gidermek için buraya ilk gelen Samiler, Sibirya’dan geçtiklerinde husky’leri kullanmayı öğrenmişler. Hala günümüzde husky kullanımı Samilerin elindedir.

Kuzey ışıkları

Bunun dışında Rovaniemi’ye gittiğiniz zaman geyik çiftliğine uğranmalısınız. Yaklaşık yarım saat sürüyor. Bir diğer safari de iki saat boyunca ormanın içinde kar motoruyla birlikte eğlenceli bir yolculuk yapılıyor. Bu motorlara iki kişi binebiliyorsunuz. Termal tulumu giydikten sonra iki saat süren muhteşem bir safari oluyor. Ormanın içinde durup, motorları kapatıp yıldızları seyrediyorsunuz ve kuzey ışıklarını gözlemliyorsunuz. Kuzey ışıklarını görebilmeniz için zifiri karanlık olması gerekiyor. Bu şekilde eksi 19’larda bu gökyüzü illüzyonuna kendinizi kaptırabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account