Laponya’da dans buz otelinde renk

Laponya’da dans buz otelinde renk

Finlandiya’nın kuzeyindeki eski adıyla Laponya veya günümüzde Lapland denilen bölgenin baş şehri olan Rovaniemi gezim, yaşadığım en farklı deneyimlerdendi. Anlatırken dahi keyif almak mümkün. Çünkü sıra dışı bir seyahat yapıyorsunuz.

Bu bölge, senenin kısa bir dönemi açık. Ocak sonu ile şubatın ilk haftalarına denk gelen bu dönem için yöre halkı yıl boyunca hazırlıklar yapmakta.

Taze karlarla örtülü olağanüstü kış manzaraları eşliğinde yapılan bu gezi, sadece 5 gündü. Ancak ne trafik ne stres ne de diğer şehir sorunları olmadığı için neredeyse yetti diyebilirim. Mesafeler o kadar az ve her şey o kadar organize ki sıkıntı olmadan her yere kolayca ulaşıyor, hızlıca işlemler yapılıyor ve stressiz bir deneyim yaşıyorsunuz.

Kar beyaz duygularla geziyoruz

laponya-arzu-baloglu-3

İşte bu bembeyaz bölgede kendimizi harika hissederek gezimize başladık. Rovaniemi de turistler için belirli aktiviteler var. Husky köpekleriyle kızak keyfi, donmuş nehir üzerinde kar motoru kullanma, geyiklerin çektiği kızaklara binme ve buz oteli gezisi bunların belli başlıları.

Bu aktivitelerin her biri farklı ve keyifli bir serüvene davet ediyor. Hele siz de benim gibi soğuk ve kar seviyorsanız, sizin için adeta bir terapi olacaktır.

Buzdan otellerde kalır mıydınız?

laponya-buz-oteller

Avrupa’nın en kuzeyinde kalan bu bölgede birçok turistik buz otel yapılmış. Örneğin; İsveç’te de benzeri var. Biz Finlandiya’dakini ziyaret ettik. Ziyaret saatimiz akşam saat 18:00 civarı idi. Gezinin bazı katılımcıları ön rezervasyon yaptırarak orada akşam yemeği yemek istediklerini belirttiler. Birkaç kişilik kontenjan var ve belirli bir menü sunuyorlar haliyle. Ne yazık ki geniş bir menü seçeneği yoktu!

Otele vardığımızda yerli rehber bizi karşıladı. Kapıda fotoğraf faslını geçtikten sonra kocaman iglonun odalarını gezmeye başladık.

Her oda farklı tasarlanmış. Çift kişilik ve tek kişilik yatak ve dekorasyon seçenekleri var. Yataklar buzdan yapılmış, üzerine ise geyik derisi serilmiş. Biz geyik derisine oturarak fotoğraf çektirene kadar bile donduğumuzu söyleyebilirim.

Otelde odalardan başka bar ve restoran da buzdan yapılmış görünüyor fakat farklı malzemeler karıştırılıp kolay erimesi önlenmiş. Aksi takdirde hemen erirlerdi. Zira nefeslerimiz bile ortamın havasını ısıtmakta. Yine de bu kısa dönem sonrası yapılar eriyor ve her sene yeniden yapılıyormuş.

İlginç şeyler görmeye hazırlıklı olun

laponya-husky

Burada pek çok ilginç şeyle karşılaşıyorsunuz. Mesela bunlardan birisi; buzdan yapılmış bir barda, sipariş ettiğimiz içecekler de buz bardaklar içinde servis edildi.  Tabii bunlar gerçek buz değildi ama yine de ellerimiz dondu.

Bence orada sıcak çikolata veya taze bir kahve içmek daha keyifli olurdu. Tabii bu durumda işin senaryosu dışına çıkılacaktı. Sormaya bile cesaret edemedim :)

Buz otelin farklı odaları arasında gezinirken kaybolmak hem kolay hem de zor. Ne kadar kaybolsanız da yolunuz, ya dışarıya ya da kiliseye çıkıyor. Ha bir de odalar değişik ışıklarla renklendirilmiş. Böylece daha romantik ve egzotik bir gezi haline dönüşüyor. Bu durumda otel odalarının kapıları açık onu belirtmek lazım hani pat diye girilmekte :)

Otel gezisi sonrası güzel sıcak bir içecek ve sauna gerçekten süper bir fikir olacaktır. Sauna vb. vardı, fakat bunu gerçekleştiremedik. Saunaların kapalı ya da çok küçük olduğu için saunalarda yer bulunmadığını hatırlıyorum. En azından saunanın varlığı bile ısıtıyor. Keşke şurada bir Türk Hamamı olsaydı da girseydik diye düşündüm. Ama neredeee…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account