Lapland turunda ne giyilir? İşte size tüyolar…

Lapland turunda ne giyilir? İşte size tüyolar…

Kışın en güzel deneyimlerinden birinin Laponya’yı keşfetmek olduğunu söylemeliyim. Laponya coğrafyası veya yaygın bilinen adıyla Lapland, Kuzey Işıkları’nın muhteşem güzelliğini sunuyor. Bölge geniş bir alanı kaplasa da genelde Finlandiya’nın Rovaniemi şehri bunun için biçilmiş kaftan. Helsinki’den bu kente geçiş yapılabiliyor. Çok başarılı paket turlar var ve bence kesinlikle turla gitmelisiniz. Kuzey’in bu güzel toprakları Ren Geyikleri, igloo’lar, Husky köpeklerinin çektiği kızaklar ve meşhur Noel Baba köyü Santa Claus ile de dikkatleri çekiyor. Helsinki’den Rovaniemi’ye uzanan Kuzey ziyaretiniz sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu tabii ki giyim kuşamınız.

Lapland’de ne giyilir sorusu çoğu zaman ihmal edilen ama bence en doğru sorulardan biri. Türkiye’de bir kar rotasına gidiyormuş gibi düşünmeyin. Gezi sırasında çoğu zaman dışarıda olacağınızı unutmayın! Hemen herkesin bir termal kıyafeti vardır. Ne olacak şu meşhur markanın termal içliğini, montunu giyer giderim demeyin. Bu işi bilenlere mutlaka danışın. Çoğu zaman spor malzemeleri satan yerler bile sizi yanıltabiliyor. Tura gideceğiniz rehberle konuşmanızda fayda var. Yoldasın’daki bu yazıyı da unutmayın:))

Laponya’da nasıl giyinmeli?

Laponya’ya geldiğiniz zaman yanınıza alınması gereken en önemli şeylerden biri evet kesinlikle termal içlik. Herhangi bir outdoor mağazada satılan ince bir içlik, vücudunuza uyum sağladığı ve malzemesi kaliteli olduğu sürece sorun yok! Bu içlikler eksi 19 dereceye kadar dayanabiliyor. Bunun dışında bir kar pantolonu, termal çoraplar, termal bir eldiven ve bereye ihtiyacınız olacak. Üstünüzde en az iki tane outdoor polar hırkalarından bulundurmanızda fayda var. Üstüne de bir kar ceketi giyilmesi gerekiyor. En önemlisi karlı bir coğrafyaya gittiğiniz için outdoor ve kar suyu geçirmeyen bir bota ihtiyacınız olacak. Bunların da üzerine buradan kiralacağınız bir kar tulumu gerekiyor. Anlayacağınız astronot olmaya hazır olun:))

Özel kar tulumları daha çok safari turuna katılacaklar için bir ihtiyaç. Kar motosikletleriyle açık alanda hız yapılıyor veya donmuş gölde balık tutmak isteyenler olabiliyor. Husky’ler ile kızak deneyimini de unutmayalım. Bu aktiviteler dışarıda olduğu için özel tuluma ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca gezginlere tavsiyem, mutlaka kıyafetlerinde cep telefonlarını saklayabilecekleri geniş iç ceplerinin olması. Cep telefonunuz belli bir derecenin üzerinde zarar görebilir. Güçlü bir koruyucunuz yoksa iç cebinizde tutmanızda ve sürekli çıkarmamakta fayda var. Keyifli tatiller…

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account