Kuzeyin huzur veren şehri Helsinki

Kuzeyin huzur veren şehri Helsinki

Finlandiya’nın başkenti Helsinki her geçen dönem adından sıkça söz ettiren bir şehir. Turist sayısı her yıl artmakta. Öyle ki, sadece geçtiğimiz yıla göre yüzde 17’lik bir artış yaşanmış. Yapılan araştırmalarda turizmde hızla gelişen ve büyüyen şehirler arasında gösteriliyor. Şehri ziyaret ettiğinizde bu durumu fazlasıyla hissediyorsunuz. Ancak ülkede her ne kadar Lapland, yoğun ilgi görse de Helsinki hiç de göz ardı edilmeyecek bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.

Helsinki’de gezilecek yerlerden bahsetmeden önce Fin insanından biraz bahsetmek istiyorum. Burada yaşayan insanların en önemli özelliği okur yazar olması. Metroda, otobüste, parklarda, cafelerde hatta bir kaldırım taşında olmak üzere birçok yerde kitap okuyan insanlarla karşılaşıyorsunuz. Hatta Fin insanının tatil yaptığı yerlere kitapevlerinin bile açıldığı söyleniyor. Okur yazar açısından da Avrupa’nın yüksek oranına sahip ülkesi.

Tabii ki Finlandiya’da yaşam şartları bir hayli iyi. İnsanların gelir düzeyleri yüksek. Başkent Helsinki’nin diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha pahalı olduğunu da söylemek gerek. Özellikle bir Avrupa şehrinde 10-15 Euro’ya yiyebileceğiniz bir yemek için Finlandiya’da 20 Euro ödeyeceğinizi unutmayın.

Helsinki’de gezilecek yerlere bakalım. Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Market Meydanı, Uspenski Orthodox Katedrali, Havis Amanda Heykeli ve Suomenlinna Kalesi gibi yerleri gezmenizi öneririm. Ancak Helsinki çevresinde bir yerlere gitmek isterseniz, size ilk tavsiyem 40 km uzaklıktaki Porvoo kenti olur. Burası tam bir Orta Çağ şehri. Ancak bunun dışında Finlandiya’nın ilk şehri olma özelliğini taşıyor. Arnavut kaldırım taşlı yollar, Kuzeyin tipik evleri ve sevimli yeme içme yerleriyle gönlünüzü fethedecek bir yer. Listenizde bulundurabilirsiniz.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki; geniş parkların ve 300’den fazla adanın bir araya gelerek oluşturduğu bir yarımada üzerinde bulunan bir şehir. Burası sadece ülkenin değil, aynı zamanda Kuzey Avrupa’nın en önemli kentlerinden biri. Genç nüfusun fazla olduğu şehirde gece hayatı da pek bir hareketli. Öyle ki, Rusya’nın hareketli şehri St. Petersburg’a bile rakip olabilecek düzeyde. Bu arada St. Petersburg demişken gece hayatı ile ünlü şehir hakkında bilgi almak isterseniz, St. Petersburg’un çılgın mı çılgın gece hayatını yaşamaya var mısınız? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Şehrin ana meydanı

Senato Meydanı, şehrin en önemli ve en tarihi meydanı olarak dikkat çekiyor. Burası Helsinkililerin de buluşma noktası. Meydan birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Protestan Katedrali, Fin Senatosu ve Helsinki Üniversitesi binası bunlardan bazıları. Meydanın ortasında da bir heykel dikkatinizi çekecek. Bu heykel Rus Çarı II. Aleksander’a ait.

Helsinki Katedrali

Senato Meydanı’nın tepesine konumlanmış olan Helsinki Katedrali, şüphesiz şehrin en çok ziyaret edilen yapısı. Kiliseyi ziyaret etmesiniz de Finli gençlerin merdivenlerde oturup kitap okuduğunu ya da bir şeyler yiyip içtiğini görebilirsiniz. Kiliseye gelirsek, Neoklasik tarzda inşa edilmiş olan bir katedral burası. Sade ama çok güzel bir görünüme sahip. Katedral, Alman mimar Carl Ludwig Engel’in Helsinki’ye yaptığı en büyük katkı olarak gösteriliyor.

Konser salonu gibi kilise

Burayı ilk gördüğünüzde bir konser salonuna geldiğinizi düşünebilirsiniz. Avrupa’da birçok katedral, kilise görmeme rağmen böyle tarzda bir yere ilk kez tanık oluyorum. Ancak burada konser salonu olarak da kullanılıyor. Ama gerçekte burası bir kilise. Helsinki Kaya Kilisesi, 1960’ların sonunda Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından tasarlanmış. Helsinki yarımadasının sert kayalıklarının içi oyularak yeraltında inşa edilen kilisenin içerisi, camlı kubbeden gelen muhteşem doğal ışıkla yıkanıyor. Kilisenin camdan bir kaburga üzerinde taşınan, 13 metre yüksekliğinde bakır kaplama dairesel bir kubbesi var.

Pazara uğramadan dönmek olmaz

Helsinki’nin canlı olan noktalarından bir tanesi de taşla döşeli olan Pazar Meydanı (Kauppatori)…  Baltık Denizi kıyısında, konumlanan pazarda sıra sıra kurulmuş olan standlardan bölgeye özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ancak alacağınız hediyeliklerin çoğu kış dönemine ait ürünler. Burada ayrıca yemek yiyebileceğiniz harika yerler var. Özellikle kızartma ve ızgara olmak üzere farklı balık çeşitlerini yiyebilirsiniz.

Uspenski Katedrali

Helsinki’deki birçok yapı Rusya’daki mimariye benzemektedir. Bunlara örnek göstereceğimiz bir yapı da Uspenski Katedrali. Burası Rus mimar Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanmış olan bir Ortodoks katedralidir. Kırmızı tuğlalı binası ile Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks Kilisesi durumundadır. Katedral şehrin merkezinde yer alıp Senato Meydanı’na çok yakın konumdadır.

Balık Pazarı

Helsinki’de Pazar Meydanı’nın hemen yan tarafında balık pazarı yer alıyor. Burası 1889 yılında yapılmış olan çok güzel görünüme sahip harika bir yer. Mimari açıdan etkileyici bir yapı olan Balık pazarının içinde birçok deniz ürünü tadabilirsiniz. Ancak fiyatlar pazar meydanına göre biraz daha yüksek olduğunu unutmayın. Bir şey yemeseniz gezinize küçük bir mola verebileceğiniz harika mekanlar bulunuyor.

Her yer yemyeşil

Helsinki parklarıyla da ünlü bir şehir. Neredeyse her alanda yeşil bir şeyler görebiliyorsunuz. Özellikle yüksek bir yerden şehre bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Şehir merkezinde bulunan en büyük parklardan biri olan  Central Park‘ı (Keskuspuisto) ziyaret edebilirsiniz. 10 kilometrekareden büyük olan parkın ormanlık alanında kayak yapılabilen geniş bir bölüm bulunuyor. Parkta yürüyüş ya da koşu yapabilir, dilerseniz de bisiklet sürebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account