Kuzeyin efsanesi İrlanda’da bu yerleri görmeden dönmeyin

Kuzeyin efsanesi İrlanda’da bu yerleri görmeden dönmeyin

İrlanda, kuzeyin mistik güzelliğe sahip ülkesi… Büyüleyen doğası ve nefes kesen keskin manzaralarla dolu bir Kelt ülkesi. Kalabalık şehirlerden varoşlara kadar kadınların ve yalnız seyahat edenlerin güvenle gidebileceği bir ülke. Bisikletle gezmeyi seviyorsanız veya yürümek sizin işiniz ise İrlanda, gezinizden ekstra zevk alacağınızdan emin olabilirsiniz. Resmi olarak Birleşik Krallık’ın bir parçasıdır. İrlanda seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken bazı yerler şöyle:

Ring of Kerry

yoldasin-irlanda-ring-of-kerry

İrlanda’nın en popüler bölgelerinden birisi de Iveragh yarımadası boyunca uzanan Ring of Keryy bölgesidir. İrlanda’nın kıyı şeridinde 160 kilometreyi bulan uzunluğuyla trekking yapmak isteyenler için harika bir coğrafya sunar. Gezginler genelde yürüyüşe her daim meşgul bir kasaba olan Killarney’den başlar. İrlanda’yı çok iyi bilenler ise daha az kalabalık olan Kenmare köyünden başlarlar. Ring bölgesinde ülkenin en büyük dağı olan Carrantuohill bulunur. Birkaç adet bozulmamış doğal göl ve bir manastır ve birçok sahil köyü yolunuzun üstünde kalan diğer görülecek yerlerdir.


Bru na Boinne

yoldasin-irlanda-bru-na-boines

İrlanda’nın eski dünyalardan kalan Boyne Vadisi höyükleri görülmeden gelinmeyecek bir diğer esrarengiz bölgedir.  5000 yıllık mezarlar insanoğlunun serüvenine ışık tutarken Newgrange, Knowth ve Dowth adlı üç mezar, tam kazılmış bir şekilde ziyaretçilere açık haldedirler. Oyma granit kayalar ve beyaz kuvarstan yapılmış cephe kısımları ile Newgrange ilginç bir kalıntıdır. Höyüklerde merkezi bir geçitten odalara ulaşılan bir sistem vardır. Knowth ise 250 adet süslenmiş taş ve bazı yerel haritalara sahiptir.  Dowth, halkın ziyaretine tam olarak açılmamıştır. İsteyenler höyüğe tırmanıp manzaranın keyfini sürebilirler.


Moher Uçurumları

yoldasin-irlanda-moher-ucurumlari-cliffs-f-moher

İrlanda’da Moher Uçurumları’nda derin bir nefes almadan dönerseniz, ülkeyi tamamen gezmiş sayılmazsınız. Atlantik okyanusuna bakan yüksek uçurumların boyu 210 metreyi bulmaktadır. Adrenalin tutkunu gezginler, bisikletlerini kapıp buraya gelmektedirler. Moher Uçurumları’nda kendinizi dünyanın son noktasına gelmiş gibi hissedersiniz. Önünüzde deniz ve gökyüzünden oluşan sonsuz bir mavilik vardır. Ziyaretçilere uçurumları farklı perspektiflerden bakış açısı sağlamak için çeşitli tekne turları düzenlenir.  Rüzgarlı havalarda ise Moher’e gitmeye izin verilmez.


Killarney Ulusal Park

yoldasin-irlanda-killarney-milli-parki

Killarney bölgesinde 1932 yılında inşa edilen park, İrlanda’yı ziyaret edenlerin yoğun olarak gittiği yerlerden biridir.Muckross House ve geniş bahçeler görülmesi gereken yerlerden. İrlanda’nın meşhuur Ala Geyikleri bu parkta yaşamaktadır. Ayrıca su samurlar ve kuğular , parkta bulunun gölleri süslemektedir. Parkta gölleri tekne turuyla, bazı yolları ise at arabalarıyla gezebiliyorsunuz. İsterseniz bisiklet kiralayıp kendinizi keşfe çıkabiliyorsunuz.


Devler Geçidi

yoldasin-irlanda-devler-gecidi

İrlanda’nın kuzeydoğu kıyılarında yer alan Devler Geçidi, 60 milyon yılda meydana gelmiş olağanüstü bir doğal oluşumdur. 37 binden fazla altıgen şeklinde kayanın bulunduğu bölge, kimilerine göre dev bir peteği, kimilerine göre ise bir piyanonun tuşlarını andırıyor. Yani burayı tanımlamak sizin hayal gücünüze kalmış.


Dublin

Trinity College, Dublin

İrlanda’nın başkenti Dublin, ülke nüfusunun üçte birine sahipliği yapmaktadır. Avrupa’daki diğer büyük şehirlerin aksine daha çok küçük bir kent gibi görünür. Dublin, sessiz ve sakin bir atmosfere hakimdir.  Kültürel aktiviteler için meraklı olan turistlerin, Dublin’e plansız, programsız direkt gitmeleri yeterlidir. Trinity College, Kilmainham Gaol müzesi, İrlanda Arkeoloji Müzesi, Christ Church ve St. Patrick Katedrali görebileceğiniz yerler arasındadır.


Dingle Yarımadası

yoldasin-irlanda-dingle

İrlanda’nın batı ucunda kalan Dingle Yarımadası, ziyaretçilerine yakındaki bir şehir rahatlığı ile uzak bir diyarda gezinme hissini aynı anda sunar. Tunç Çağı kalıntıları,  500’den fazla dini taş kulübe, arı kovanları ve koyun sürüleri ile masaldan kalma bir köy görüntüsüne sahiptir. Ayrıca rüzgar sörfü için çok ideal plajlara sahiptir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account