Kuzeyden güneye Benelüks ülkeleri hangileridir?

Kuzeyden güneye Benelüks ülkeleri hangileridir?

Instagram gönderilerinin yeni yıldızı Benelüks fotoğrafları! Sosyal medyanın gündeminden hiç düşmeyen, gezginlerin favori destinasyonlarından olan Benelüks, ismen size şu an çok uzak geliyor olabilir. Hatta “Benelüks ülkeleri nedir” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Benelüks ülkeleri aslında sizin de gitmek istediğiniz üç değerli Avrupa ülkesini kapsıyor: Hollanda, Belçika ve Lüksemburg.

Benelüks Ne Demek?

“Benelüks” birlikteliği; Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un coğrafi, siyasi ve ticari iş birliğinin resmiyete dökülmesiyle oluşmuş. Birlikteliğin ismi, bahsi geçen üç ülkenin isimlerinin ilk hecelerinin birleşiminden (BElgie, NEderland ve LUXemburg) meydana geliyor. Benelüks bayrağı da üç ülkenin bayraklarının birleşiminden oluşuyor. Benelüks ülkeleri Avrupa’nın köklü tarihini en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz müzeleri, tekne turuna elverişli muhteşem kanalları ve estetik abidesi şehir mimarileriyle dikkat çekiyor.

Benelüks Ülkeleri Hangileridir?

Benelüks ülkelerinin turistik cazibesine kapılmadan önce bu birlikteliği biraz tanımakta fayda var. Benelüks ülkeleri kuzeyden güneye Hollanda, Belçika ve Lüksemburg olarak sıralanıyor. Bu üç ülke arasındaki ilişki, aynı coğrafyayı paylaşan üç komşu ülkenin ilişkisinden çok daha öte. Ortak tarih, benzer sosyo-kültürel ögeler, benzer demografik özellikler ve karşılıklı alışverişe dayanan ekonomi modelleri ile bu üç ülkenin gerçek bir bütünlük sağladığını söylemek mümkün. Benelüks birlikteliği, bahsi geçen üç ülkeye ek olarak tüm Avrupa’nın gelişimine katkıda bulunma misyonunu üstlenmiş durumda.

Benelüks Ülkelerine Ne zaman Gidilir?

Konu Benelüks coğrafyası olduğunda her mevsim yağmur yağma olasılığı var. Bu yüzden Benelüks turunuzu hangi tarihte yapacak olursanız olun, yanınıza yağmurluk almayı unutmayın. Üç ülkenin iklim şartları göz önünde bulundurulursa, Nisan-Ekim aylarının gezmek için en uygun dönem olduğunu söylemek mümkün. Benelüks bölgesinin en çok ziyaret edildiği dönem ise Ağustos ayına denk geliyor.

Tatilseverlerin Gözdesi Benelüks Ülkeleri Turu

Benelüks turu, üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin unutulamayacak deneyimler yaşatan bir rota. Benelüks Ülkeri’ni tek tek gezmek daha maliyetli olacağından genellikle bu üç ülkeyi turlarla keşfetmek tercih ediliyor. Avrupa’nın tarihi dokusundan ve modernizmin ihtişamlı yapılarından izler taşıyan bu üç ülkeyi gezmek küçük bir Avrupa turu yapmak anlamına geliyor. İşte Benelüks turu sırasında keşfedeceğiniz, size Avrupa’nın kalbinde olduğunuzu hissettirecek birbirinden güzel üç ülke…

1. Avrupa Birliği’nin Başkenti: Belçika

Butik bira üreticilerinin ve maharetli çikolata ustalarının memleketi Belçika’ya hoş geldiniz! Belçika ya da resmi adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa’da bulunuyor. Ülkenin coğrafi şartları ve alt yapısı bisiklet sürmeye müsait olduğu için Belçika’yı baştan sona pedallayarak keşfetmek oldukça keyifli. Ülke aynı zamanda Art-Nouveau ve Orta Çağ tarzlarını yansıtan muhteşem bir mimariye sahip. Başkent Brüksel’in temiz sokaklarında dolaşırken her adımda uluslararası karaktere sahip modern bir dünya şehrinde olduğunuzu hissedeceksiniz.

Belçika’nın Öne Çıkan Şehirleri: Brüksel, Brugge, Antwerp

Belçika Hakkında İlginç Bilgiler: Belçika, yılda 22.000 ton çikolata üretiyor, bu da kişi başına 22 kilogram çikolata demek. Neyse ki bu muhteşem çikolataların tamamını tüketmiyorlar; dünyada en çok çikolata satışı yapılan yer Brüksel Uluslararası Havaalanı.

2. Sınırsız Özgürlüğün Adresi: Hollanda

Hem huzurlu hem de eğlenceli bir ülke olarak öne çıkan Hollanda, şaşırtıcı doğal güzellikleriyle tabiatın ne kadar cömert olabileceğini ortaya koyuyor. Hollanda için turizm cennete demek yanlış olmaz çünkü Batı Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülkelerinin başında geliyor. “Özgürlükler Ülkesi” olarak bilinen Hollanda, kendine has özellikleriyle misafirlerini büyülüyor. Gece hayatında sınır tanımayan partilere ev sahipliği yapan Hollanda, kültür-sanat anlamında da oldukça dolu bir ülke.

Hollanda’nın Öne Çıkan Şehirleri: Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Eindhoven.

Hollanda Hakkında İlginç İlgiler: Hollanda’da alkollüyken bisiklet kullanmak kanunlara aykırı! Bisikletler, şehir içi ulaşımda arabalardan daha çok kullanılıyor. Ülkede istisnasız herkesin en az iki bisiklete sahip olduğu söyleniyor.

3. Dünyanın En Zengin Ülkesi: Lüksemburg

Kuzey ucunda Alzette Nehri, Güney ucunda Petrusse Nehri ve tam ortasında Lüksemburg Kalesi… “Masal diyarı” yakıştırmasını en çok hak den ülkelerden olan Lüksemburg, yemyeşil ormanların içine gizlenen tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. Gelişmiş bisiklet kültürü ve küçük yüz ölçümü tüm ülkeyi tek günde gezme fırsatı sunuyor. Lüksemburg; renkleriyle, zevkleriyle o kadar güzel görünüyor ki, Avrupa’nın en fotojenik ülkelerinden biri olduğunu söylemek mümkün.

Lüksemburg’un Öne Çıkan Şehirleri: Lüksemburg, Clervaux, Diekirch.

Lüksemburg Hakkında İlginç Bilgiler: Lükemburg,  IMF ve Dünya Bankası verilerine göre kişi başı milli gelir ortalamasında birinci sırada yer alıyor. Ülke, tükenmez kalemlerin ucunda kullanılan milimetrelik bilye ihracatında rekor kırıyor.

Benelüks Ülkelerinde Görülmeden Geçilmemesi Gereken 3 Yer

Benelüks turu sırasında pek çok mimari eserle ve doğal güzellikle karşılaşacaksınız. Ancak renkli evleri ve kanallarıyla büyüleyen Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ı, Belçikalı din adamlarının Lüksemburg’a armağan ettiği Notre Dame Katedrali’ni ve dünyanın en ünlü heykellerinden biri olan Brüksel’deki Manneken Pis Heykeli’ni görmeden turunuzu tamamlamayın.

Tur Sırasında Midenizin Sesine Kulak Verin

Hollanda’nın meşhur mu meşhur patates kızartmalarını sakın es geçmeyin! Dünyanın en önemli tarım ülkelerinden biri olan Hollanda, patatesin de hakkını veriyor. Patates kızartması farklı soslarla servis ediliyor ve son derece doyurucu. Tuzluyu hallettik, peki ya tatlı? Belçika Brüksel’deki yerel çikolata markalarının tamamı inanılmaz lezzetli. Hatta butik çikolatacıların dükkanlarına girip, satın almayacak olsanız bile ücretsiz tadım yapabilirsiniz. Lüksemburg’ta ise yerel şaraplar ve biralar oldukça popüler.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account