Kuzey Işıkları nedir, nereden izlenir?

Kuzey Işıkları nedir, nereden izlenir?

☀️Güneşten gelen yüklü parçacıkların, dünyanın manyetik alanıyla etkileşimi sonucu gökyüzünde oluşan ışımalara kutup ışıkları deniliyor.

🌍Kuzey Kutbu’nda gerçekleşen bu doğa olayı; Kuzey Işıkları olarak adlandırılıyor.

💫23 Eylül-21 Mart arasındaki günlerde daha yaygın olarak görülebilen kuzey ışıklarını daha net görebilmek için havanın açık ve bulutsuz olması gibi şartların oluşması gerekiyor. En sık görüldüğü saat aralığı ise  23:00 ile gece 02:00 arası.

🌍Atmosferin üst katmanlarında, iyonosfer bölgesinde, 80-100 km irtifada oluşan kuzey ışıklarında yeşil, kırmızı, mavi ve mor olmak üzere 4 renk var.

📌Yeşil oksijen moleküllerine, kırmızı oksijen atomuna, mavi nitrojen moleküllerine ve mor/mor ötesi ise nitrojen atomuna ait.

📌Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan ve Aurora Borealis olarak bilinen kutup ışıkları, gökyüzünde yay, bulut, çizgi, daire gibi çeşitli şekillere benzer görüntüler oluşturuyor.

📌Orta Çağ’da insanların tanrıdan gelen işaretler olduğunu düşündüğü fenomen için ilk olarak 1619’da Galileo Galilei tarafından Aurora Borealis ismi kullanıldı.

📌1741’de Anders Celcius, bu ışımaların meydana geldiği zamanlarda büyük manyetik akımlar oluştuğuna dair gözlemlerini açıkladı.

📌30.000 sene önce yaşadığı bilinen erken homosapienler yani Cro-Magnon’ların, Güney Fransa’da yaşadıkları mağara tavanlarınada kuzey ışıklarını anlatan çizimlere rastlanmış.

📌Kuzey ışıklarının yalnızca Dünya’da değil diğer gezegenlerde de görüldüğünü Cassini Uzay Gemisi fotoğraflarla kanıtladı.

📌Kutup ışıklarının en iyi gözlenebildiği yer Kuzey Amerika’da bulunan Yellowknife, Avrupa’da  ise Norveç yakınlarında yer alan Tromso olarak kabul ediliyor.

📌Finlandiya’nın Rovaniemi şehri de Kuzey kutup çizgisi üzerinde yer aldığı için, kuzey ışıklarının en iyi izlendiği noktalardan biri olarak kabul ediliyor.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account