Kuzey ışıkları nedir, hakkında neler biliyorsunuz?

Kuzey ışıkları nedir, hakkında neler biliyorsunuz?

Asıl adı Aurora Borealis olan Kuzey Işıkları, kutup dairesi içindeki enlemlerde yer alan ülkelerden görülebiliyor. Karşınızda dans eden ışıkları görmek gerçekten bir doğa mucizesi. Kelime anlamı mitolojideki rüzgar isimlerinden geliyor. Borealis kelimesi Yunanca’da kuzey rüzgarı, Australis ise güney rüzgarı anlamlarına geliyor. Bu renk cümbüşüne hayran hayran bakmamak elde değil. Kuzey Işıkları Güneş’ten Dünya’ya ulaşan enerji yüklü parçacıkların etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkan ışımalara verilen isim. Kuzey ışıkları yeşil, kırmızı, mavi ve mor renklerden oluşuyor. Kırmızı renk oksijen atomuna, yeşil renk oksijen moleküllerine, mavi renk nitrojen moleküllerine karşılık gelirken, mor ve mor ötesi renk ise nitrojen atomuna ait.

Peki Kuzey Işıkları var da Güney Işıkları yok mu? Var ancak, Güney Kutup bölgesi yerleşim açısından Kuzey kadar yoğun olmadığı için bu doğa olayı arzın kuzeyi ile bağdaşmış durumda. Kuzey Işıkları nerelerde görülür derseniz, Kuzey Kutbu’nun tamamında görülüyor. Ama kuzey ışıklarının bütünleştiği nokta Finlandiya. Kuzey Işıkları şu noktalarda görülüyor: Başta Laponya bölgesi olmak üzere, İzlanda, Kanada, Tromso, Norveç, Alaska, Sibirya, İsveç…

Kuzey Işıklarını Eylül ve Mart ayları arasında görebilirsiniz. Peki Kuzey Işıkları nasıl görünür? Güneşte her saniye füzyon patlamaları oluyor ve bu patlamalar plazmaya dönüşüyor. Plazmaya dönüştüklerinde kopan taneler evrenin dört bir yanına saçılıyor. Dünya atmosferindeki atomlar ile karşılaşmaları bu ışıma olayının ortaya çıkmasına vesile oluyor. Aslında Türkiye’ye de geliyor ama bize gelinceye kadar inceldiği için görünmüyor. Dünya ise magmadan dolayı bir kalkan görevini görüyor. Kuzey ve güney kutbu en hassas iki nokta. Bu patlamalar iki kutuptan içeriye giriyor ve girdiğinde gaza dönüşüyor. Gözün anatomisi gibi düşünün. Dünyanın arka yüzündeki manyetik alan. Gazın çarptığı maddeye göre renge bürünüyor. En çok görülen renk, oksijen fazla olduğu için yeşil renk. Kuzey Işıkları solar rüzgarların yoğun olduğu, şehir ışıklarından uzak, bulutsuz, karanlık bir gecede görünebilir. Açık hava ne kadar açık ve karanlıksa ışıklar o kadar net görünür.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account