Kültürel zenginliklerle denizin kucaklaştığı ülke: Tunus

Kültürel zenginliklerle denizin kucaklaştığı ülke: Tunus

Tunus göz alabildiğine uzanan kumsalları, turkuaz renkli deniziyle deniz-güneş tatilini sevenlerin yanısıra dünyanın en önemli tarihi ve turistik mekanlarıyla da kültür turizmi tutkunlarını cezbediyor. Hatta öyle ki, bu yönüyle kültürel gezi dendiğinde ilk akla gelenlerden İtalya ile karşılaştırılıyor.

Tarihi M.Ö. 1000’li yıllara dayanan Tunus’un, en eski camisi olan ve zeytin ağacı anlamına gelen Zaytuna Camisi’nde sessizliğin sesini dinleyebilir, Roma döneminde yaşamış asilzadelerin yaz sıcaklarından korunmak için yer altında kurdukları Bulla Regia şehrindeki tarihi kalıntılarda ve Roma dönemine ait birçok tarihi eseri görebileceğiniz Kartaca bölgesinde geçmişin izlerini sürebilirsiniz.

Dünyanın en büyüklerinden Bardo Mozaik Müzesi

Tarihi mozaikler ilginizi çeker değil mi? Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden olan Bardo Müzesi’nde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Ülkenin aynı adı taşıyan başkenti Tunus’un Aziz Vincent de Paul katedrali değişik mimarisiyle dikkat çekiyor. Gotik, Mağribi ve Roma mimarisinin özellikleriyle bezeli katedralin karşısındaki Saat Kulesi ve Tunus’un önemli bilim adamlarından İbn-i Haldun heykeli de görülmeli.

Tunus’un eski şehir kısmı olan Medina’da daracık sokaklarda, labirent gibi Kapalıçarşılarda şehrin gizeminin peşine düşün. Buraya özgü gümüş takılar, deri çanta ve sandaletler; Tunus’un meşhur oymalı kapılarının motif olarak kullanıldığı duvar süsleri, aynalar, anahtarlıklar; fesler ve bol, işlemeli yöresel kıyafetler, peştemal gibi çeşitli hediyelik eşyaları buralardan alabilirsiniz.

Zeytincilikte iddialı olan ülkeden seçebilecekleriniz arasında zeytinyağı, doğal sabunlar, Argan yağı ve Kaktüs Yağı, huzur ve şans getirdiğine inanılan Çöl Gülü Taşı da var. Pazarlık yapmayı unutmayın.

Yasemin kokulu sokaklar

Sokaklarını buram buram yasemin kokusunun sardığı bu güzel ülkede, yasemin çiçeklerinden yapılmış kolyeler satan satıcılar her yerde karşınıza çıkıyor.

Kuzey Afrika’nın İslami Başkenti ve Mekke-Medine-Kudüs’ten sonra İslam’ın dördüncü önemli kenti olarak gösterilen Kairouan’da Okba In Nafa, Roma ve Bizans dönemi sütunlarının kullanımıyla inşa edilen eşsiz bir cami. El halı ve kilimleriyle ünlü Kairouan’da Tunus’a özgü margum (kilim) ve halı eksposizyonu izlenip, geçmişte şehrin su deposu olduğu söylenen Aglebit havuzları ve Berberi mozeleleri ziyaret edilmeli.

El Jem’deki tarihi Colosseum ve Müzesi sizi geçmişte mistik bir yolculuğa çıkartacak. Çeşitli sanat etkinliklerinin düzenlendiği Colosseum’da belki siz de benim gibi şanslı olup, harika bir klasik konser provasına rast gelebilirsiniz.

Dünyaca ünlü Star Wars filminin çekildiği Tunus’un güneyindeki çöl bölgesine yapacağınız safari tur eşsiz bir deneyim yaşatacaktır.

Turistik yatırımları ile ünlü Sousse kenti ve Tunus’un ünlü turistik limanı Port El Kantaoui ülkenin modern çehresini taşıyor. Deniz-güneş tatili tutkunlarının hiç ayrılmak istemeyecekleri Hammamet ve Cap Bon modern tesisleriyle ülkenin turizm merkezi konumunda.

Hammamet Port Yasmine’de akşamları keyifli bir yürüyüş yapabilir, L’Amiral adlı lokantada canlı müzik eşliğinde enfes Tunus şaraplarını yudumlayabilirsiniz. Canari dondurmacısında kavun veya muz yatağında enfes fıstıklı dondurmayı kaçırmayın.

Hammamet şehir merkezinde eski mahallelerin dapdar sokaklarında dolaşırken kaybolmaktan korkmayın, pek çok yerden görülen Hammamet Kalesi size yol gösterecek. Kalenin önündeki Sidi Bou Hadid Türbesi’ni geçtikten sonra muhteşem güzellikte denize ulaşacaksınız. Burada güneşin batışını izlemek bir başka güzel oluyor. Ne mutlu bana ki, güneşi uğurladıktan sonra dolunay akşamını da burada yaşamanın ayrıcalığını yaşadım.

Mavi kapılı, beyaz evleriyle meşhur Sidi Bou Said

Tunus’un derin tarihinin ve turistik yerlerinin peşinde yoruldunuz ve acıktınız mı? Sizi birbirinden tanıdık lezzetler bekliyor. Osmanlı ve Fransız mutfağından etkilenen Tunus mutfağının en ünlü yemekleri arasında kuzu eti ilaveli kuskus, şakşuka ve çorbalar var. Başta Harissa Sos olmak üzere acı ve baharat çeşitleri bol miktarda kullanılıyor. Acılı bir yemek olan kuzu ya da koyun eti, yumurta, domates ve biberden yapılan Ojja denenebilir. Balık ve diğer deniz ürünleri sevenler içinse Tunus tam bir cennet. Bir çeşit balıklı omlet denilebilecek Brik yemeğini çok sevdim. Birkaç arkadaşıma omletin içinde balık fikri sıcak gelmediğinden denemediler bile, bence çok şey kaybettiler.

Tatlı olarak bizim hamurlu tatlılarımıza çok benzeyen Deblah veya Tunus baklavası diyebileceğim fındık parçacıklı Balkawa önerilerimden…

Yemeğin üzerine Tunus’taki popüler içeceklerden nane çayı, badem sütü, hurma likörü, boza veya limonata iyi gider. Buranın kahvesi de çok güzel ve çok çeşitli.

İçeceğinizi çok şirin bir sayfiye yeri olan, mavi kapılı, beyaz evleriyle meşhur Sidi Bou Said’de tepedeki Des Delices kafede enfes manzaraya karşı almaya ne dersiniz? Hemen aşağıdaki göz alabildiğine uzanan kumsal ve deniz ise adeta ziyaretçilerini çağırıyor. Muhteşem güzellikteki denize kayıtsız kalamayacak, turkuaz denizde yüzerken siz de benim gibi kalbinizi Tunus’ta bırakacaksınız.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account