Kültür turları turizmin yükselen değeri!

Kültür turları turizmin yükselen değeri!

Türkiye keşfedilmeye açık bir kültür hazinesi. Her köşesinde paha biçilemez turistik değerler var. Bu bağlamda yurtiçi kültür turlarına olan ilgi de son yıllarda hızla artıyor. Seyahat acenteleri yeni ürünler geliştirirken bu alandaki yatırımlarını da artırıyor. Yurtiçi pazarında hedeflerini büyüten Prontotour’un kültür turlarındaki yeniliklerini ve projelerini Yurtiçi Turlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel ile konuştuk.

Yurt dışı turlarla öne çıkan Prontotour’un yurt içine yönelmesinin nedenlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Prontotour 25 yıldır dünyanın her noktasını misafirlerine gezdiren ve keşfettiren büyük bir aile. Bu alanda Türkiye’nin en büyük markası konumundayız. Prontotour misafir kitlesi; gezmek, keşfetmek ve deneyimlemek isteyen güzel bir kitle. Dünyanın her noktasına duydukları bu merak ve istek elbetteki içerisinde büyük bir kültür hazinesi barındıran ülkemizde de karşılık bulmaktadır. Yurt dışında yaşadıkları Prontotour güveni ve tecrübesini ülkemizde de yaşamak isteyen misafirlerimize doyurucu seçenekler sunarak Yurt içi Kültür Turlarında da lider olma yolunda hızla ilerlemekteyiz. Yurt da Tur, Dünya da Tur diyen, gezerek dinlenen misafirimizle her geçen gün daha da büyüyoruz.

Prontotour, kültür turlarına ne gibi farklılık getirecek? Turlarınızdan örnekler verebilir misiniz?

Operasyon ekibimizden rehber kadromuza kadar çok tecrübeli bir Yurt içi Kültür Turları departmanımız var. Bu tecrübeli ekip yıllardır yapılan klasikleşmiş programların yanı sıra (klasikleşmiş programları da yok saymadan) her bölge için alternatif programlar organize etmektedir. Misafirlerimiz klasikleşmiş programları Prontotour’da bulabileceği gibi Prontotour öncülüğündeki alternatif programlara da katılabilirler. Ulaşım araçlarının çeşitlenmesi ve konforlarının artması bizleri alternatif programlar noktasında teşvik ediyor. Örneğin; klasik Kapadokya programlarının yanında Hızlı tren ile Konya Kapadokya Kayseri programı ile daha büyük bir alanı daha detaylı gezme şansını buluyor misafirlerimiz. Bu turumuzda Hızlı Tren ile gidip uçak ile dönüş yapıyor ve tren, otobüs ve uçak deneyimlerinin tamamını bu turumuzda yaşıyorlar. Anadolu’nun  özgür atları olan Yılkı Atlarının görsel şölenine tanıklık ederken bir yandan Anadolu’daki önemli bir Kırgız otağına gidip farklı bir deneyim yaşıyorlar. Doğu Ekspresi, Van Gölü Ekspresi ve Kurtalan Ekspresi kullanarak Doğu ve Güneydoğu bölgesine birbirinden farklı yeni tur programları düzenliyoruz. Van Turlarında Tren deneyiminin yanı sıra, dönemine göre Van Ters lalelerini, İnci Kefali Göçünü veya Flamingoları gözlemleme ayrıcalığını yakalıyorlar. Gaziantep de fıstık hasadı, İznik ve Ayvalık da Zeytin Hasadı, Isparta’da Gül Hasadı , Seferihisar’da Lavanta hasadı deneyimleri yaşayabilirler. Misafirlerimiz Butik Divriği Kemaliye Turuna katılabilecekleri gibi, Tunceli Munzur vadisi programında veya butik Mardin veya Gaziantep Şanlıurfa Turalarına katılabilirler. Karadeniz’in yeşilinde kaybolmak isteyenler için tek tip değil de bir birinden farklı özelliklerde birçok programa katılabilirler. Deniz ve Kültür tatilini birleştirmek isteyenler Kaş konaklamalı Likya turuna veya Bozburun konaklamalı Marmaris Karya Turlarına katılabilirler. Doğal yaşam Köy turları ile çok keyifli bir hafta sonu deneyimi gerçekleştirebilirler. Türkiyemizin her bir noktasındaki festival coşkusunu Prontotour ile takip edebilir, diledikleri festivalin bir parçası olabilirler.

Bunlar birbirinden farklı turlarımızdan sadece birkaç örnektir. Uçaklı veya Otobüslü Gap Turları, Karadeniz Turları, Ege Akdeniz Turları, Kapadokya Turları veya birbirinden güzel Hafta sonu programlarında ürünlerimiz arasında bulunmaktadır. Misafirlerimiz Yurtiçi Kültür Turlarında çok alternatifli programlara ve deneyimlere ulaşmaktadırlar. Birbirinden farkı projelerimiz için de çalışmalarımız sürmektedir.

 Yurt dışı turlarınızda yenilikleriniz var mı? Bahsedebilir misiniz?

Seyahat severler için her mevsim yeni paketler hayata geçiriyoruz. Mevcut turlarımızın içeriklerini zenginleştiriyoruz. Klasik rotalarımız olan Orta Avrupa, İtalya, İspanya, Balkanlar ve Benelüks turlarımızın farklı versiyon ve paketlerini sitemizde görebilirsiniz. 2019 yılında “Deniz, Kum, Güneş Hırvatistan” turunu açtık. Yine yeniliklerimiz arasında olan Polonya-Almanya Turu, İsviçre ve Fransa Tur paketi ile Büyük Portekiz ve Büyük Fransa turlarımız yoğun ilgi görüyor. Bu yıl deniz ve kültür fırsatını bir arada sunuyoruz. İtalya’nın Copacapana’sı Rimini’de ve Yunanistan’ın ülkemizde az bilinen Girit’ten sonraki en büyük ikinci adası olan Evia Adası’nda, Afrika’nın incisi Tunus’ta harika bir deniz ve kültür tatili yapabilirsiniz; yine mevcut paketlerimiz arasında olan Midilli, Kos ve Rodos’ta deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Hem Türkiye hem Yunanistan’da deniz keyfi arayanlar için Ege’nin Komşu Güzelleri Alaçatı & Sakız Adası paketini hazırladık. Daha uzak destinasyonlar için de deniz keyfini unutmadık. Maldivler, Phuket, Bali, Mauritius, Zanzibar gibi tatil adresleri dışında yüzen lüks oteller olarak bilinen gemilerle seyahat ederek de deniz rotalarında unutulmaz tatil heyecanı yaşatıyoruz. Çok cazip fiyatlı gemi ile Baltık Başkentleri turumuz büyük ilgi görüyor. Bayram dönemine yoğun ilgi oluşmuş durumda.

Rakamsal hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan yurt dışı turların lider markası Prontotour, 2019 yılında çift haneli büyüme hedefliyor. Döviz kurlarındaki hızlı hareketler nedeniyle 2018’in zor bir yıl olduğunu gördük. Ekim ayından itibaren satışlarımız yükseldi. Son 6 ayda istikrarlı bir artış trendi yakaladık. 2018 yılını ciro bazında yüzde 10’luk artışla kapadık. Kişi sayısı azalsa da döviz kurundaki yükselme ile TL olarak gelirlerimiz arttı. Bazı pazarlarda çift haneli artışlar yakaladık. Ürünlerimizi çeşitlendirmeye devam edip, yurt içi kültür turlarında hedeflerimizi büyüttük. Kültür turizmi, ülkemizin kültür mirasını koruyup yaşattığı gibi, yerel ekonomilere de önemli katkılar sunuyor.

Kişi sayısı anlamında Kıbrıs’ta yüzde 33, Kapadokya’da yüzde 20, Karadeniz’de yüzde 28’lik büyümeler kaydettik. Kars turlarındaki büyümemiz ise yüzde 121’e ulaştı. Yurt dışı pazarlarda da gemi turu ve Pronto Plus’da büyüme hızımızı koruyup, Maldivler’de yüzde 61, Ukrayna yüzde 40, Orta Doğu’da yüzde 24 artış kaydettik. Bu yılın ilk üç aylık döneminde yurt içi kültür turu misafir sayılarının 2018’e göre yüzde 300 arttığını görüyoruz. Yeni yerler keşfederek mevcut bilgilerine yenisini katmak isteyen gezginler, ağırlıklı olarak kültür turlarını tercih ediyor. Eskiden bu turları orta yaş ve üstü tercih ediyordu. Günümüzde artık gençler de rağbet ediyor. Bu yüzden kültür turlarında beklenti ve hedeflerimizi yükselttik.

Prontotour, şu anda Rusya’ya vizesiz seyahat düzenleyebiliyor. Bunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Prontotour uzun yıllar gemi turlarının öncülüğünü yapan bir marka oldu. Bu alanda en güvenli liman olduğumuzu söyleyebilirim. Başarımız aynı zamanda yurtdışındaki diğer gemi firmaları tarafından da yakından takip ediliyor. Bu nedenle Türkiye pazarına girmek isteyen firmaların bir numaralı adresi konumuna geldik. Denizde ve nehirde pek çok ürüne sahibiz. İş birliği içerisinde olduğumuz Moby Cruise Line gemi firması Rusya Devlet Başkanlığı’ndan özel izin alarak, Rusya Turizm Bakanlığı ve Rusya Gümrük Bakanlığı’nın kontrolünde vizesiz seyahati hayata geçirdi; İskandinavya bölgesinde çalışmakta olduğumuz gemi firması ile St.Petersburg limanına gelen misafirlerimiz vizesiz konaklama hizmetinden yaralanabiliyorlar. Moby Cruise Line, Türkiye de bunu güvenle yapabileceği firma olarak gördüğü Prontotour’u sadece Türkiye’de değil Ortadoğu ve Avrupa’da da yetkili acente olarak kabul etmiştir.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account