Küllerinden yeniden doğan şehir: Katanya

Küllerinden yeniden doğan şehir: Katanya

Aylin Saraçoğlu – Her zamanki gibi havaalanına o kadar erken gitmişim ki… Daha check-in bile başlamamış. Bu defa istikamet Sicilya… Sicilya dendiği anda herkesin aklına hemen mafya geliyor. Hemen ardından da Baba filmi ve en az film kadar ünlü müziği.

Seyahati çok seven ama kolay kolay hiçbir yeri beğenmeyen kuzenim Serpil’in söylediği “çok güzel bir yere gidiyorsun” cümlesi ise güçlü bir referans. Sicilya’nın ikinci büyük şehri Katanya uçuşu için ilk check-in yaptıranlardan biri oluyorum ve belirtilen kapıya doğru gidiyorum.

Sonrasında gelen yolcuların büyük çoğunluğunun Çinli olduğunu görünce şaşırıyorum. Acaba yanlış kapıda mı bekliyorum? Kapı numarası mı değişti?
Sicilya’yı iyi bilen bir Türk yolcu pek çok Çinli’nin Sicilya’ya ürün sattıklarını, bazılarının da pazarlarda satış gerçekleştirdiklerini, özellikle turizmin yoğun olduğu yaz sezonunda orada yaşadıklarını belirtiyor.

Yaz aylarında nüfusu 2 katına yaklaşıyor

Yaptığım araştırmada, Katanya’nın 650 bin civarında olan nüfusunun yaz aylarında 1 milyon 200 bin civarlarına çıktığını öğreniyorum. Gelişmiş turizmi sayesinde ciddi bir istihdam sağlanıyormuş. Sadece İtalya’dan değil, dünyanın pek çok ülkesinden buraya çalışmaya geliniyormuş. Son yıllarda Bangladeş ve Romanya’dan gelen mevsimlik işçilerin ağırlığı ise dikkat çekiciymiş…

yoldasin_Belediye-binası

İki saat kadar süren bir yolculuktan sonra Katanya Fontanassa (Kızılçeşme) Havaalanı’ndayım. Havaalanı adını, yapıldığı yerde eskiden bulunan kaynayan su kaynağı ve etrafındaki kızıl renkli kayalardan almış. Otobüsle şehir merkezine doğru giderken, yemyeşil doğası, devasa ağaçları, bitkileri ve çiçekleri beni adeta büyülüyor.

Etna lavları ile verimliliği artan tarım arazileri

yoldasin_Etna-caddesi

Etna Yanardağı’nın lavları buranın bitki örtüsü için çok zengin mineraller sağlamış. Bunun için de muhteşem tarım arazileri var. Kuzey Afrika’ya ve Avrupa’ya yakınlığı, Akdeniz’in geçiş yolunda bulunmasının getirdiği stratejik avantajlarla da ticari bir üs kimliğinde. Özellikle 1989 yılında Libya ambargosu sırasında Libya petrolünün satışına aracılık ederek, çok büyük paralar Sicilya’ya adeta akmış. Ve turizm yatırımlarının çok büyük hızla ilerlemesini sağlamış.

Yolda manzara çok güzeldi, ama kısacık sürdü, yaklaşık 15 dakika kadar sonra şehir merkezine varıyorum.

Balık pazarı çok hareketli

yoldasin_Balık-pazarı-1

Otobüslerin park ettiği şehrin doğu girişinden ilerleyerek önce balık pazarına giriyorum. Burada balık ve deniz ürünlerinin çeşitliliği dikkat çekici… Peynir, zeytin ve et satışı da var. Sabah erken saatlerde açılan balık pazarı akşamüstü saatlerinde toplanıyor. Sokaklar yıkanarak temizleniyor ve lokantalar açılıyor.

Biraz ilerleyince şehrin en merkezi yeri olan Doumo (katedral) meydanına varıyorum. Burası adını ünlü katedralinden alıyor. Meydandaki ilginç fil heykeline gönderme yapılarak ismi Fil Meydanı olarak da geçiyor. Hemen önümde ise Etna Yanardağı’nın eteklerine doğru giden Etna Caddesi var.

yoldasin_Katedral

Cadde boyunca birbirinden güzel yapılar, mağazalar, evler, kafe ve restoranlar bulunuyor. Buradaki yapılarda ağırlıklı olarak lav taşı ve kireçtaşı kullanılmış. Gezdiğim Katanya Üniversitesi’nin lav taşı, çakıltaşı ve kireçtaşından yapılmış zemini, Rodos işi denilen siyah-beyaz bezemeler ile süslü.

Cadde ve kaldırımlarında volkanik taşlar kullanılmış

Şehrin cadde ve kaldırımlarında volkanik kökenli taşlar kullanılıyor. Bu taşların kaymaması için çekiçle üzerleri vurularak aşındırılıyormuş. Sulandığında veya yağmur yağdığında bu taşlardan yapılmış caddeler ve kaldırımlar pırıl pırıl parlıyor.

yoldasin_Genel-görüntü
M.Ö. 728 yılında kurulan Katanya şehri, volkanik patlamalar ve depremlerle tarih boyunca tahrip olduğundan günümüze pek eser kalmamış. Olanlar da tahribattan sonra yeniden inşa edilenlermiş.

Nüfusu silip süpüren büyük deprem acısı ve alınan dersler

1669 yılında Etna’da büyük bir patlama olduğunda özellikle Etna yamacındaki çiftliklere zarar vermiş. 1693 yılında merkezi Katanya olan Akdeniz’de çok büyük bir deprem olmuş. O depremde Katanya tamamen yerle yeksan olmuş. 22 bin nüfuslu Katanya’da 15 bin kişi depremde ölmüş.

18. yüzyıl başından itibaren Katanya yeniden birbirini kesen, geniş cadde ve sokaklardan oluşan Barok tarzda bir şehir olarak inşa edilmiş. Akdeniz stili dar sokaklarda deprem sırasında sıkışıp kaldıklarından bu defa çok geniş cadde, sokak ve toplanabilecekleri büyük meydanlar yapmışlar.

Caddenin görülmesi gereken yerlerinden, Roma dönemine ait gladyatör tüneller ve binalarla çevrili Roma Tiyatrosu da depremde zarar gördüğünden şu anda sadece kalıntıları mevcut… Şehirde gezebileceğiniz diğer yerler arasında Sicilyalı ünlü müzisyen Bellini’ye adanmış olan Opera Binası, Müzesi ve heykeli var.

yoldasin_Üniversite-binası
Heykelin arkasında kurulan pazarı ise kaçırmayın. Burada çeşitli giysi ve aksesuarlar, hediyelik eşyalar, telefon kılıfları, takılar gibi aklınıza gelebilecek pek çok şey çok ucuz fiyatlarla satılıyor. Satıcıların çoğu ise günün başında beni şaşırtan Çinliler.

Eski hapishane bugün müze

yoldasin_Roma-kalıntıları

Yapılışı 1239 yılına uzanan uzun yıllar hapishane olarak kullanılan bugün ise tarihi heykellerin, vazoların ve sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olan Ursino Kalesi; kentin surları üzerine 15.yüzyılda kurulmuş, Barok mimarinin en güzel örneklerinden Biscari Sarayı, tarihi Belediye Meclisi Binası; gökbilim merkezi olan Etna Planetarium Müzesi, mültimedya odaları ve 3 D boyutlu sinema ile uzaya yolculuk yapabileceğiniz Lav ve Volkanlar Müzesi gezilebilecek diğer yerler arasında yer alıyor.

yoldasin_Bellini-Parkı

Şehirde pek çok güzel park var. Özellikle Bellini Parkı güzel düzenlemesi, bol ağaçlıklı ve taraçalı yapısı, çimenlerden yapılmış saati ile ilgi çekici.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account