1 Mayıs’ta Küba’da olmak başkadır

1 Mayıs’ta Küba’da olmak başkadır

Bugün, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ve hemen hemen dünyanın her yerinde coşkuyla kutlanmakta. Dünyada 1 Mayıs’ın en sevinçli karşılandığı yerlerin başında ise Küba geliyor. Sömürge zamanından kalma binalar ve taş sokakları, 1950 model nostaljik arabaları, arnavut kaldırımları, kırmızı çatılı evler ve Che Guevara ve Fidel Castro… Tüm bunlar bir araya gelince Küba, 1 Mayıs’ın en duygusal mekanı haline geliyor.  Hepimizin bildiği gibi ABD, Küba’ya uyguladığı ambargoyu kaldırdı ve ilişkileri düzeltme çalışmalarına başladı. Küba aşıklarını da doğal olarak bir endişe sardı. Zira görünen köy kılavuz istemez. ABD, tüm markalarıyla hunharca Küba’ya girecek ve Küba eski Küba olmayacak. Küba her yıl 2 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu sene ise rakamlar rekor seviyelerde. Türk ziyaretçilerin oranı ise iki katına çıkmış durumda. Türkiye’deki tur şirketleri Küba’nın son demlerini kaçırmamak için bu seyahatlerin daha da artacağını söylüyor. Bu sene Küba’da 1 Mayıs kutlamalarına 2 bin Türk’ün gittiğini öğrendik. Peki, 1 Mayıs’ta Küba’da olmak nasıl bir şey?

1 Mayıs’ta Küba’da olmak başkadır

Küba (3)

Sosyalizm denilince akla gelen ilk yerlerden biri Küba ve Küba denilince akla gelen ilk şey ise Che Guevara…  Ardından Küba purosu, koloni dönemi binaları, eski model arabaları, taş sokakları ve gönlü zengin insanları diye sıralayabilirsiniz.  1 Mayıs günü Küba’daysanız o günü unutmanız mümkün değil. Türkler ellerine Türk bayraklarını ve Atatürk resimlerini alıp, üzerine de kırmızı beyaz t-shirtleri çekip 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Devrim Meydanı’na doğru giderler. Orada dünyanın her yerinden insanı göreceksiniz. Tüm ülkelerin bayrakları ve sembolleri o meydanda bir araya gelir.  Gün boyunca duygulu anlar yaşayacağınız etkinlikler ardından Havana’nın eski şehir kısmını gezerek devam eder. 50’li yılların arabaları o gün sokaklarda sergilenir. Geziniz boyunca mutlaka bir yerel lezzet karşınıza çıkar. Yersiniz, içersiniz, dinlenirsiniz ve ruhunuzu eski Havana sokaklarında arındırırsınız.

Küba (6)

Che Guevera efsanesi

yoldasin-che-guevara-mozalesi

Che hayranıysanız doğal olarak Küba Devrimi’nin önemli cephelerinden Che’yi efsane yapan Santa Clara’da bir öğlen yemeği yemelisiniz.  Sonrasında Che’nin mozolesi ziyaret edin ve El Che’nin veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtını inceleyin.

yoldasin-kuba-santa-clara-che-guevera

Küba’da görülecek yerler

yoldasin-kuba-sokaklari-havana

Unesco’nun dünya mirasına aldığı Trinidad bölgesini mutlaka görmeniz yerler arasına alabilirsiniz. Küba gezisinde, El Capitolio, Katedral Meydanı, Armas Meydanı, Morro Kalesi, Prado Caddesi, Malecon Sahil Şeridi, Ernest Hemingway’in vakit geçirdiği restoranlar, El Capitolio, Obama’nın ilk ve son ziyaretinde çelenk bıraktığı Jose Marti Anıtı ve Devrim Müzesi görülecek yerler listenizin başında gelenler olacaktır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account