Küba’da puro alışverişi nasıl yapılır?

Küba’da puro alışverişi nasıl yapılır?

Küba deyince akla gelen ilk sembollerden biri kuşkusuz meşhur purolardır. Küba’da puronun tarihi 1400’lü yıllara dayanır. Peki Küba’ya gittiğimizde iyi ve kaliteli bir poruyu nasıl seçeceğiz?

Küba’da tropical iklim ve nem hakimdir. Bu iklim, puroların tadına da yansımıştır. Kaliteli bir puronun mutlaka kendine özgü bir aroması ve bir çeşit baharatı olmalıdır.

İyi puro kokusundan anlaşılır.  Kendine has yaprak ve tütün kokusu olur. Doğru fermente edilmemiş ve gerekli özen gösterilmeden sarılmış puroların kokusu çok rahatsız edicidir.

Yapraklarına haddinden fazla nemlendirilmiş puroların üstünde mantar ve küf oluşur. Aldığınız puro ne kadar kuru olursa olsun küf kokusu asla giderilemez. Fazla kurutulmuş, dış selvi yaprağında çatlaklar olan puroları kesinlikle almayın.

İyi bir puro nasıl anlaşılır?

Dış yüzeyi düzgün ve kaygan puro iyidir. Ayrıca dış yüzeyinde beyaz leke de olmalıdır. Puroya parmaklarınızın arasına aldığınızda hafif yumuşaklık hissetmelisiniz. Yani çok sert olması makbul değildir. Geri bıraktığınızda ise hemen eski formatına dönüyorsa, seçtiğiniz puro iyidir.

Puronun her tarafından düzgün ve eşit sarılması onun iyi bir teknikle sarıldığının göstergesidir. Doğru teknikle kesilmiş ve yakılmış puro eğer iyi yanıyorsa yaprak kalitesi, yaprağın sarma sıklığı doğru demektir.

Faturasını unutmayın

Puro alırken, mutlaka fatura almayı unutmayın. Çünkü puro, Küba’da sadece resmi yerlerde satılabilir. Ülkeden çıkışta fatura ibraz etmeniz gerekebilir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account