Krakow yakınlarında çiçek bahçesi gibi bir yer: Zalipie

Krakow yakınlarında çiçek bahçesi gibi bir yer: Zalipie

Polonya’nın en popüler şehirlerinden olan Krakow yakınlarda çiçek motifleri ile süslenmiş bir kasaba var. Zalipie adındaki bu kasabada tüm evlerin dışı ve içi çiçek desenleri ile süslenmiş. Nasıl olduysa bu şirin mi şirin yer saklı kalmış. Çoğu kişi bu kasabayı bilmiyor. Bu sayede de kalabalıktan uzak sessiz ve sakin huzur kokan bir yer olmuş. Zalipie kasabası, Polonya’da gezilecek yerlerin bizce başında geliyor.

Çiçek çizme geleneği nasıl başladı?

Kasabada yaşayanlar burayı çok güzel bir hale getirmiş. Nereye baksanız evlerin duvarlarında renk renk çiçek motifleri ile karşılaşıyorsunuz. Peki, bu çiçek çizme geleneği nasıl başladı? Bununla ilgili bazı söylentiler var. Bunlardan bir tanesi duvardaki isi kapatmakla ilgili. Zalipie kasabasında herkes ısınmak için ve yemek yapmak için soba kullanıyor. Bu da evlerin içinin is olmasına neden oluyor. Çiçek deseni yapma geleneği de bir kişinin evinin duvarındaki is lekesini kapatmaya çalışması ile başlamış. Duvardaki isi çiçek motifleri ile kapatmış ve gören herkes bunu çok beğenmiş.

Bir diğer söylenti ise kabadaki evler ahşaptan olduğu için zamanla yıpranma ve çatlama gibi doğal süreçlerle evler tahrip oluyor. Kasabada yaşan bir kadın da bu çatlakları gözlemek için duvarı çiçek desenleri ile boyayarak kötü görüntüyü ortadan kaldırmış.

Tabii bu akım sadece evlerle sınırlı kalmamış. Kasabada bulunan ahırlara, köprülere, kiliselere ve daha başka pek çok yere çiziliyor. Ayrıca kasabalılar her yıl düzenli olarak bu çiçekleri boyayarak eskimesinin önüne geçiyor.

Her bahar ayında yarışma düzenleniyor!

2.Dünya Savaşı zamanında psikolojik olarak etkilenen insanlar için 1940’lı yıllardan beri bahar ayında kasabada “En iyi boyanmış ev yarışması” düzenleniyor. Eğlenceli aktivitelerle olayın ağır etkileri silinmeye çalışılmış. O zamanlar bu yöntem etkili olmuş mu bilinmez ama bahar ayında ortaya çok güzel görüntüler çıkmasını sağlıyor. Ayrıca burayı ziyaret etmek için en ideal zaman Haziran ayı.

Felicja Curylowa‘nın evi büyük ilgi görüyor!

Felicja Curylowa 1904 – 1974 yılları arasında yaşayan Zalipieli ressam bir kadın. Felicja, evinin her odasını bu çiçeklerle süslemiş. Mutfağındaki taş ocağın üzerini bile çiçek desenleri bulunuyor. Zalipie’deki en ünlü evlerden bir tanesi olduğu için de burayı müze haline getirmişler.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account